Taçoy istifa ediyor... İbre Saner'den yana

Yayın Tarihi: 17/06/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

UBP 'hayır' diyecek mi başlıklı Cuma günkü yazım aldığım duyumlara göre UBP içerisini hayli karıştırmış ve oldukça ses getirmiş. Başbakan Ersin Tatar ile de kısa bir görüşme yaptık telefonda. Anladığıma göre UBP-HP koalisyonu hükümet protokolü bütünüyle Ulusal Birlik Partisi'nin Parti Meclisi onayından geçmiş bir protokol. Yani bir başka deyişle ifade edecek olursak Genel Başkan Tatar'ın özellikle dokunulmazlıkların kaldırılması başlığı tek başına aldığı bir karar olmadığı gibi özel görüşmeler çatısı altında üretilmiş bir karar da değil.

Cuma günkü yazım Başkan Tatar'ın aleyhine yazılmış bir yazı olmadığı gibi Özgürgün'ün lehine de kaleme alınmış bir yazı değildir. Birçok arayana da ifade ettiğim gibi bir durum tespitidir.

Tabii gelin görün ki hafta sonuna girerken UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy'un bir hafta içerisinde genel sekreterlikten istifa edeceği haberini almıştım. Dün UBP içerisindeki güvenilir kaynaklarımdan edindiğim bilgilere göre Taçoy haziran sonu istifasını sunuyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak siyasi hayatına devam edecek olan Bakan Taçoy'un bir de favori adayı olduğunu öğrendim.

Taçoy, Evren ve Berova ile yemek yedi

Bildiğini gibi UBP Girne Milletvekili Kutlu Evren dün UBP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı. Bu haberin ardından kaynaklarım bana UBP Genel Sekreteri Taçoy'un hafta sonu Girne'de UBP Vekilleri Özdemir Berova ve Kutlu Evren ile yemekte bir araya geldiklerini söylediler.

Yine öğrendiğime göre bu yarışta Taçoy, Evren'i destekleyecek. Tabii bu durum bir dedikodu da olabilir.

Saner aday ve şansı yüksek

Öte yandan dürüstlüğü ve efendi kişiliğiyle ön plana çıkan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner de genel sekreterliğe aday olacağını açıklamıştı. Hafta sonu yapmış olduğum birçok telefon görüşmesinde Saner'in Genel Sekreterlik yarışını rahat bir şekilde kazanacağı yönünde.

UBP Milletvekilleri arasında ve Parti Meclisinde önemli gücü olan Saner'in gerek Lefkoşa gerekse Mağusa'da ve Güzelyurt'ta önemli bir gücü olduğunu biliyoruz. Girne'de ise dengeler yarı yarıya oluşmuş durumda.

Öte yandan Kutlu Evren'in de her bölgede bazı önemli bakanlarla iyi diyaloğu olduğu da bir gerçek. Bakan olması için uğraşan bazı bakanlar Evren'in bu yarışı kazanması için uğraşacak orası kesin ama Taçoy'un da vakti zamanında Mağusa adayı Dursun Oğuz'a karşı bu yarışı oldukça az bir farkla kazandığını unutmamak lazım.

Saner ile Evren kıyas kabul etmiyor

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner'in siyasi geçmişine baktığımızda oldukça başarılı bakanlıklar yaptığını ve bu sürede hem basınla hem de halkla oldukça sıcak ilişkilere sahip olduğunu görürüz. Öte yandan Evren'in İçişleri Bakanlığı döneminde ise bir televizyon programına çıktığını dahi hatırlamıyoruz. Evren'in bakanlığı döneminde İçişleri Bakanlığı'nın neredeyse hiçbir başarıya imza atmadığı gibi UBP'lilerle olmasa da sade vatandaşa kapılarının kapalı olduğunu hatırlatmak lazım.

Dahası Şubat 2019 tarihine kadar Cumhuriyet Meclisi'nin 36 birleşiminde Özgürgün'den sonra en çok Meclis toplantılarına katılmayan ikinci isim Kutlu Evren.

Yine öte yandan 22 Mayıs'ta toplanan Meclis Genel Kurulu toplantısında Kutlu Evren ile Sennaroğlu'nun nisabın sağlanmasının hemen ardından meclisi terk etmişti. Siyasi kuliste bakanlık alamadığı için iki UBP'li vekilin bu tepkiyi koydukları konuşulmuştu.

Yine Evren'in kendi açıklamalarına göre İçişleri Bakanlığı döneminde 9,294 kişiye de vatandaşlık dağıttığını unutmamak lazım.

Bunları niye yazıyorum; UBP Genel Sekreterliği makamı yalnızca partililerin değil iktidarda olan bir parti olarak UBP'nin tüm halkla ilişkilerini sıcak, yakın ve seviyeli tutmasının kaçınılmaz gerekli olduğu bir makamdır.

Bir başka deyişle UBP Genel Sekreteri olacak olan siyasinin vatandaşla iyi ilişkilere sahip olması gerekiyor. UBP içinde tuttuğum nabza göre Saner'in bu saydığım koşullara çok daha fazla yatkın olduğu yönünde.

Elbette ki UBP Parti Meclisi bu konuda son sözü söyleyecek. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'ın genel sekreterlik seçiminde hangi adaydan yana tavır alacağı yönünde bazı duyumlarım elbette ki var ama şimdi bunu yazmak doğru olmaz.

Unutmadan eklemek gerekiyor ki Parti içi dengeler açısından nasıl ki Dursun Oğuz'un bakanlık alması kaçınılmazdı, Lefkoşa'dan sonra en büyük ilçe olan Gazimağusa'nın da parti içi dengeler açısından Mağusa içinde yaşanan son bakanlık krizlerine karşın Genel Sekreterliği alması gerekiyor.

Hali hazırda bugüne değin Lefkoşa ile Gazimağusa hep başkanlık ve genel sekreterlikleri paylaşmıştır.

***************

Yaz yağmuru Lefkoşa'yı dağıttı

Son bir haftadır düzensiz yağmurlar devam ediyor. Adeta mevsimler terse döndü dersek doğru olur. Özellikle dün Lefkoşa, Girne ve Boğaz bölgesinde etkili olan yağmurlar bu üç bölgeye de geçtiğimiz kışta yaşanan sel felaketlerini hatırlattı. Birkaç saat süren yağmur Lefkoşa-Girne arasında bulunan Boğaz yolunda su taşkınlarına sebep olurken Lefkoşa bölgesinde de ciddi su birikintilerine neden oldu. Lefkoşa'daki derelerinin akmaya başladığına şahit olduk. Aklıma takılan tek soru şu; yağmurlar devam ederse sonuç ne olacak ve en önemlisi de bu yıl ki kışın geçtiğimiz kış gibi sert geçmesi halinde ne tür felaketler yaşayacağız. Ulaştırma Bakanlığı ile Belediyeler gözünü açsın derim.

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bana bir ülkenin parasının kontrolünü verin, kanunları kimin yaptığına bakmam."

Mayer Rothschild

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.