Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu

Yayın Tarihi: 09/08/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye üst düzey komutan heyetiyle birlikte ülkemizi ziyaret etti ve çeşitli temaslarda bulundu. Bakan Akar süreçle ilgili tam da eski bir komutana yakışan önemli mesajlarda verdi. Son günlerde CTP içerisinde 2020 yılında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adı aday olarak zikredilen Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ı da ziyaret etti. Gelin görün ki bu ziyaret gerçekleşirken ve konuşma sırasında Teberrüken Uluçay'dan elektrikler kesiliyor ve Meclisin varsa jeneratörü devreye girmiyor.

Teberrüken Bey konuşurken duruyor ve yüzünde ne olduğunu anlamaya çalışan şaşkın bir bakış, hafif tebessüm ederek bunu gizlemeye çalışıyor.

Öyle sanıyorum ki başımıza ilk kez geliyor böyle bir durum.

Yani önemli bir devlet adamı ülkemizi ziyaret ederken böyle bir durum yaşanıyor.

Koca Meclis Başkanının yapabileceği hiçbir şey yok. Deyim yerindeyse mahcup oluyor, rezil oluyor. Bakan Akar ev sahibi olmasa bile "olur böyle şeyler" deyip sözü tekrar devralıyor ve başlıyor bir şeyler anlatmaya. Meclis Başkanı Uluçay hala şaşkın.

Şimdi bu olay basit gibi gözüküyor ama değil. Bu durum tek kelimeyle içinde bulunduğumuz acizliği, denetimsizliği ve "ne olsa bir şey olmaz yahu memur zihniyetini" ortaya koyuyor. Kimse kusura bakmasın.

Sebebi her ne olursa olsun ben Meclis Başkanının rezil olup olmadığına bakarım.

Şimdi; Teberrüken Beyi hepimiz iyi tanırız. Her zaman beyefendi kişiliğiyle ön plana çıkmış bir siyasidir. Değerli ve sakin bir adamdır. Bu olayda elbette ki Teberrüken Beyin suçu yok ama Meclis Müdürü şu an kimse O'nun kabahati büyük.

Bildiğim kadarıyla tüm hükümet binalarında jeneratör bulunuyor ama bu jeneratörlerin bakımının ne denli yapılıp yapılmadığı belli değil. Sıkça baş gösteren elektrik kesintileri son zamanlarda tüm ülkeyi sıkıntıya sokmuş durumda.

Kimsenin de aklına gelmiyor olur da bir gün bu elektrik kesilirse ne yaparız.

Bakanlıkların jeneratörleri eski ve bozuk

Bakanlık adı vermeyeceğim ama geçtiğimiz günlerde yine kesilen elektrikler bir bakanlığın daha jeneratörünün fos olduğunu ortaya koydu ve gidip gelen elektriklerden dolayı jeneratör yandı. Düşünsenize bu ülke de dünyanın ne pahalı elektriğini kullanıyoruz. KIB-TEK'in akaryakıt depoları bom boş. Dolar yerlerde sürünüyor ama güya aldığımız yakıt bir şekilde gecikip gelmediği için, olmazsa AKSA'dan alırız deyip geçiştiriyoruz.

İşte kesilen elektrikler karşısında hükümet binalarındaki jeneratörlerin bakımlarının yapılmamasından kaynaklanan aksilikler tam da bu anlayışın örneği.

Varsa başka bir gerekçesi buyursun bana birileri anlatsın.

Uluçay cumhurbaşkanı adayı mı?

Yazının başlığını meseleyi birazda abartmak için attım. Bildiğiniz gibi CTP içerisinde ciddi bir kavga var. Hem gruplaşmalar hem de başkanlık yarışları öyle çok huzurlu ve her şey yolundaymış gibi görünen CTP'yi farklı yansıtıyor ama işler öyle değil. CTP içerisindeki bir grup Genel Başkan Tufan Erhürman'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyor.

Bir başka grup da aday olmasını ve genel başkanlık koltuğunun boşalmasını istiyor. Günü geldiğinde isimleri de yazılarımızın içerisinde monte ederiz, hiç sıkıntı yok.

Ama gelin görün ki Teberrüken Uluçay'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı artık yüksek sesle konuşuluyor. Bu adaylık gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilemem ama bu saatten sonra imajı hayli sağlam olan Uluçay'ın imajını sarsmak için belli başlı gruplar çalışmaya başlayacak. Uluçay'ın beyefendi kişiliği çirkin ve çirkef saldırılara cevap vermeye saygısı gereği pek de müsait değildir bilirim.

Arıza değil sabotaj mı?

Hatırlayacaksınız iki hafta önce Lefkoşa'da uzun soluklu bir elektrik kesintisi olmuştu. Meclis Başkanlığı, Elçilik, Cumhurbaşkanlığı, CTP Genel Merkezi, hepsi bu kesintiden payını almıştı. Trafoda bir patlama oldu denilmiş sosyal medyada da "kedidir kedi" diye dealay konusu olmuştu. Malum KIB-TEK tam bir sorunlar yumağı ve sık sık özelleştirilmesi de gündeme geliyor.

İnanır mısınız artık sıkça belli başlı önemli yerlerde yaşanan elektrik kesintileri arıza değil de sabotaj olarak yorumlanmaya başladı kamuoyu tarafından.

Bu kadar zamandır elektrikle ilgili hiçbir sıkıntı ve kesinti olmazken 20 Temmuz'dan bu yana yani Mali Protokol imzalandıktan sonra sıkça bu elektrik kesintileri ve her ne halse arızalar sıkça yaşanmaya başlandı. Ne kadar ilginç değil mi?

Olaylara düz mantıkla değil biraz da şüpheci yaklaşarak bakarsanız "evet ilginç" diyeceksiniz.

İlginç bir ülke de yaşıyoruz. Kimse menfaatlerinin eksilmesini istemiyor, daha rahat ama daha az çalışmayı istiyor. Hal böyle olunca da işte Devletin ekonomisi böyle batıyor ve dıştan gelecek paraya bağımlı kalıyor.

Kendi insanımızın kendi devletine gördüğü reva da bu.

Belli oldu ki bu yılın ikinci yarısı hayli karışık, gergin ve hareketli geçecek, hatta bir o kadar da saçma sapan şeylere şahit olacağız. Bildiğiniz gibi dövizin hızlı düşüşü devam ediyor; bakalım hükümet beş kuruştan başka indirimler yapacak mı?

Yoksa kıymetimiz halen beş kuruş mu?

******************

GÜNÜN SÖZÜ

-Gelirsen yolum genişler, Gelmezsen hayalini severim. Yanmaktan korkmam. Ben bu aşka, sağ çıktığım yerlerden geldim.

Murathan Mungan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları