Taçoy'dan Tatar'a tuzak...

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.84

$

6.86

A- A A+

Taçoy'dan Tatar'a tuzak...

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak odaklanma Ulusal Birlik Partisi'nin üzerine yoğunlaşmış durumda. Her ne kadar CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın aday olup olmayacağı kesinlik kazanmamış olsa dahi henüz gündemde Erhürman'ın adaylığı konuşulmuyor. Erhürman-Ankara ilişkileri konusunda da bu hafta önemli bir yazım olacak ancak bu konuyu ilerleyen günlerde değerlendireceğiz.

Gelelim UBP'ye.

% 100 dememekle birlikte % 99 adı geçen dört adayın adaylıklarının gerçekleşebilme ihtimali en azından şimdilik söz konusu görünmüyor. Tabii siyasette bu durum ne olur ne kalır bilemem ama bana şu an gelen duyumların bu yönde olduğunu söylemem gerekiyor. Bunun en önemli gerekçesinin de söz konusu dört adayın seçim kazanabilme ya da ikinci tura kalabilme ihtimallerinin zayıf olduğu inancı.

Tabii bununla ilgili de net bir fikir koyamayız ortaya çünkü henüz ne seçim havasına girildi ne de bir anket yapıldı.

Taçoy zorla Tatar'ı aday yapmak istiyor

Gelelim asıl dedikoduya. UBP örgütlerinden son zamanlarda aldığım önemli duyumlar var. Yurt dışında olmamdan ötürü yazılara ara verdik bugüne yazmak kısmetmiş. UBP örgütlerinden gelen bilgilere göre Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy'un örgüt örgüt gezerek "bu adamla gitmez, nasıl devam edeceğiz" dediği iddia ediliyor.

Sürekli bir şekilde UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'a "sen aday olmalısın" yönünde baskı yaptığı konuşuluyor. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde henüz yeni Başbakan olmuş Tatar'ın daha koltuğuna oturmadan ve ülke ciddi anlamda hizmet beklerken siyaseten kurtulmak maksadıyla Cumhurbaşkanlığına aday yapılmak istenmesi UBP çevrelerinde Taçoy, Tatar'a tuzak kurmaya çalışıyor şeklinde yorumlanıyor.

Perde gerisinde Eroğlu var

Bildiğiniz gibi hükümet oluşunda kabine kurulurken bakanlığı garanti olan Resmiye Canaltay son anda liste dışı kalmıştı. Bu duruma başta Derviş Eroğlu'nun çok öfkelendiği herkesçe biliniyor. Yeri gelmişken söylemem gerekir ki Resmiye hanımın benim kalbimde yeri ayrıdır. Ama neticede bu durum Derviş beyin hayli canını sıkmış ve bunun bir bedeli olacağı şeklinde iddialar ortaya atılmıştı.

Kabineye UBP Genel Sekreteri olan Hasan Taçoy'un alınması, Taçoy'un bunu önce kabul etmesi sonra Eroğlu'nun sert tepkisi üzerine geri iade etmek istemesi, bize bu iddiaların doğru olduğunu düşündürüyor.

Bakan Taçoy'un en başından beri Sn. Eroğlu'na sıkı sıkıya sadakati ve bağlılığı olduğunu bilmeyen yok. Taçoy'un genel sekreter kalıp örgütleri elinde tutmak istemesi, Tatar'ın Taçoy'u bakan yaparak bir nevi engellenmiş oldu.

En azından Tatar bu örgütlenme gücünü kırmak için Taçoy'u bakan yaptı.

EL-SEN süresiz greve gidiyor Taçoy ortada yok

Gelin görün ki hükümetin EL-SEN ile oldukça önemli sorunları var ve sendika Cuma günü süresiz greve gitme kararı aldı. Bir bakın bakalım KIB-TEK'in bağlı olduğu bakanlık olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığından yaşanan bu krizle ilgili tek bir açıklama var mı?

Adeta Taçoy sanki de EL-SEN'in grev yapmasından memnuniyet duyarcasına bir kenara çekilmiş ve Başbakan Tatar'ı krizle baş başa bırakmış durumda.

Partililer bana sıkça Taçoy'un örgütlerde Tatar'ın aleyhine propaganda yaptığını söylüyorlar. Ne kadar doğrudur bilemem Bakan Taçoy'un elbette ki cevap verme hakkı var. Bence bu konu da bir açıklama yapsa fena olmaz. Mesela Başbakan Tatar'ın, Cumhurbaşkanı adayı olmasını istiyor mu?

Ya da bu dedikodular doğru mu değil mi?

Tatar'ın Ankara ile arası iyi

Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var. Başbakan Ersin Tatar'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ile iyi ilişkileri oluşmuş durumda. Ankara hükümeti, Tatar'a gerekli desteği verecek.

Tatar'a ciddi eleştiriler de var ve bu eleştirilerin en az yarısı haklı eleştiriler ama unutulmaması gereken bir durum var ki o da Tatar, henüz üç aylık bir Başbakan. Yani Tatar'ın başarılı ya da başarısız olduğunu söyleyebilmek için rahat altı aya daha ihtiyaç var.

Henüz bu göreve yeni gelen birinin, kendisini bir zamanlar kurultayda destekleyen yol arkadaşı Taçoy tarafından ısrarla Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi oldukça kritik ve zor bir fırtınanın içine itmeye çalışması son derece düşündürücüdür.

UBP'de sürpriz aday var

Yazıya son noktayı koymadan da şunu belirteyim. Başbakan Ersin Tatar'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterecek sürpriz bir adayı var. Bu ismin değişip değişmeyeceğini bilemeyiz ama bir isim var. Yani Tatar'a ne kadar aday olması ile ilgili bir baskı yapılsa dahi flaş bir isim sahneye sürülecek. Bekleyelim görelim.

*************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, benimle yeniden tanış."

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.