UBP'den çatı aday sinyali mi?

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.67

7.85

$

6.86

A- A A+

UBP'den çatı aday sinyali mi?

Geçtiğimiz hafta içi Çatalköy'de patlayan cephaneliğin yankıları halen sürüyor. Bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yok ancak kamuoyundaki genel algı içerden bir sabotaj olduğu yönünde. Hafta sonuna bildiğiniz gibi damgasını vuran bir başka olay daha vardı. Hem Türkiye'de hem de KKTC'de asker içinde sayıca fazla bir FETÖ operasyonu gerçekleşti ve tutuklamalar oldu. Çatalköy'deki patlamayla ilgisi var mı bilemeyiz ama umarım yakın zamanda soruşturma tamamlanır ve Türk ordusuna kasten zarar vermek isteyen birileri varsa cezasını çeker.

Öte yandan hafta sonuna damgasını vuran bir başka olay daha gerçekleşti. UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, bir gazetemize özel demeç verdi ve bu demeç sonrasında atılan gazete manşeti son derece ilginçti.

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner'in cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik UBP içinde adaylık konusunda adının geçtiğini ve kendisine bir teklifin yapıldığını daha önce de yazmıştım.

Ancak öte yandan Ankara Hükümeti'nin HP Genel Başkanı Kudret Özersay'ın UBP-HP ortak aday yapılması konusunda Başbakan Ersin Tatar'a ciddi bir telkini olduğu da herkesçe bilinen bir gerçek.

Yazının tekrardan başına dönecek olursak; UBP'nin cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık konusunda doğal isimleri oluşmuş durumda ancak UBP Genel Sekreteri Ersan Saner'in "HP ile kardeş gibiyiz" açıklamaları herkesin dikkatini çekti.

Saner bu cümleyi kurarken her iki partinin hükümet içinde uyum içinde olduğunu işaret etti belki de ama öte yandan bu cümle başka yorumlara da neden oldu.

Bildiğiniz gibi HP Genel Başkanı Özersay'ın en başından beri UBP eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile ciddi sıkıntıları var ve Özgürgün'ün mahkemede yargılanması için Meclis'te komite kurulmasına ön ayak olmuş durumda. Öte yandan bu komite yakında kararını verecek ve meclisin oylamasına sunulacak.

Her ne kadar UBP içindeki bir grubun Özgürgün'ün yargılanmasına hayır diyeceği görüşü hakim olsa dahi genel milletvekili yapısına bakıldığında Özgürgün'ün yargı sürecine gitmesi için Meclis'ten evet çıkabilir.

Tüm bunlar yakın zamanda ciddi şekilde tartışılacak.

Hal böyleyken Saner'in HP ile kardeş gibiyiz yorumu; Kudret Özersay'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP-HP çatı adayı mı olacak sorusunun sorulmasına neden oldu.

Yakın zamanda UBP Parti Meclisi'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin aday yapılacağı konusunda karar üreteceğini belirtmesi gözleri UBP'nin yönetim kadrosuna çevirdi.

Bir başka önemli konu ise Derviş Eroğlu ile şürekasının Ankara tarafından affedilmek için potansiyel adayları Kudret Özersay'ın çatı aday yapılması için ciddi şekilde çalıştıklarını da biliyoruz.

Özersay zor deniliyor ama…

Kaç UBP'li ile görüştümse Kudret Özersay'ın seçimlerde UBP tarafından desteklenmesinin söz konusu olmadığını işitsem dahi siyaset değişkendir hepimiz biliyoruz.

Bu duruma göre UBP kanadı ya Oğuzhan Hasipoğlu'nu ya Ersan Saner'i ya da Kudret Özersay'ı aday gösterecek.

Benim gözlemlediğim bu; ama yinelemekte fayda var, Genel Sekreter Saner'in, UBP tabanının genel anlamda Kudret Özersay ile ciddi sorunu ve tepkisi olmasına karşın "HP ile kardeş gibiyiz" açıklaması son derece düşündürücüdür. Özersay'ın çatı aday yapılması için bir nabız yoklama olabilir mi?

Bunu yakın zamanda görebileceğiz. Unutulmaması gereken bir nokta daha var ki dörtlü koalisyonun bozulup UBP-HP koalisyonun kurulmasının arkasında Ankara Hükümeti ve ciddi maddi destek sözleri var.

Maddi destek henüz gelmedi, Özersay halen çatı aday yapılmadı ama siyasette 24 saat uzundur bilirsiniz. Her şey bir anda değişebilir.

Özersay çatı aday olabilir mi?

Hatırlayacağınız gibi Eylül başı Özersay'ın çatı aday olup olmayacağı ile ilgili bir yazı kaleme almış ve ilerleyen günlerde Özersay'ın adaylığının UBP içinde tartıştırılacağını yazmıştım. Yeri gelmişken bu yazıdan önemli bir kesiti paylaşmak istiyorum.

"Bu hükümetin kurulmasından tutun da son bir hafta içinde verilen pozlarda öyle anlıyoruz ki bu hükümetin arkasında doğrudan Ankara hükümeti var. Ben bunda bir sakınca görmüyorum. Arkasında Ankara'nın olmadığı hükümeti gördük, ülke iflasa sürüklendi. Ankara'ya hep bağımlı kalalım derdinde değilim, bundan da hoşnut da değilim ama en azından halen bu bağımlılık devam ederken cami duvarına işeyelim de çarpılalım sevdalılarından da olacak değilim.

Tekrardan paragrafın başına dönecek olursak Ankara'nın gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kudret Özersay'dan yana tavır koyacağını söylemek bir iddiadan öte bir gerçektir.

Bunu söylememdeki en önemli sebep ise şu an ki mevcut UBP adaylarının Tahsin Ertuğruloğlu dışında hiçbirinin doğrudan ilişkisinin olmamasından kaynaklanıyor.

Yani bir başka deyişle mevcut sağ adayların içerisinde Tahsin Ertuğruloğlu ve Kudret Özersay'ın doğrudan Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ile hukuku bulunuyor. Böyle bir durumda söz konusu bu iki ismi daha çok öne çıkarıyor.Acele etmeyin; Ankara açısından durumu değerlendiriyoruz şu an.

Ancak Özersay şu an mevcut tüm adaylardan çok daha önde duruyor Ankara'nın ajandasında.

Bu konuyla ilgili de uzun süreden beridir UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'a çok ciddi telkinler var ve halen devam ediyor. İşte bu nedenle yakın zamanda Özersay'ın merkez sağda bir çatı adayı konusu gündeme gelecek, buna hazırlanın. Bu soru son derece önemli. Çünkü kim ne isterse istesin UBP'nin kendi organları ve tabanı karar verecek. Her ne kadar başta Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile şürekâsı Kudret Özersay'ın aday yapılmasını istiyor olsa dahi UBP'nin ilçelerinde, örgütlerinde ve tabanında genel algı UBP'li bir ismin aday yapılması.

Bir başka türlü söyleyecek olursak UBP şu an için Kudret Özersay'ın UBP'nin de içinde yer alacak bir destek kampanyasının içinde olmayacaktır. Yani Özersay'a çok ciddi bir tepki duruşu var. Yakın zamanda gündeme gelecek olan Özersay'ın desteklenmesi fikri ya da tartışmaya açılacak olan Özersay'ın UBP tarafından desteklenmesi fikri, Genel Başkan Tatar'ın hayli başını ağrıtabilir".

Bekleyelim görelim…

***************

Günün sözü

Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız.

Aziz Nesin

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.