Tatar aday gibi...

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.67

7.85

$

6.86

A- A A+

Tatar aday gibi...

Tatar'ın UBP içindeki belli zümrelerce tasfiye edilmek istendiğini dile getirdik. Bu kesinlikle yalan değil. Ancak bu tasfiyeyi yapmak isteyen başta üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekibi, Tatar'ın aday olup da başarısız olması halinde Genel Başkanlıktan istifa etmeyeceğini artık anladılar.

Derviş Bey bir bütün olarak intikam yemini etti. İşte bu yeminini tutup Ersin Tatar'ın kaybetmesi için elinden geleni yapar mı yoksa kendi istediği iki vekilden birinin Başkanlık koltuğuna oturmasını sağlayıp kabineden ve diğer bakan ve vekillerden intikamını alır mı?

Açıkçası kulağa ikinci şık çok daha mantıklı geliyor. İstediği iki vekilden birini Başbakan yapıp parti yönetimini yeniden ele geçirmeyi tercih edeceği kesin.

Özersay'a söz verildi mi? Başbakan Tatar'ın bana aktardığına göre böyle bir söz verilmedi ama bir başka söylentiye göre de bu söz Özersay'a verildi. Artık hangisi doğrudur onu da yakında göreceğiz. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta Özersay, hem kendisinin hem de Tatar'ın aday olması halinde hükümeti bozacağını açıklamış sonrasında da yanlış anlaşıldım demişti. Bana göre halen Özersay'ın çatı aday olarak sahaya sürülmesi için çok da geç değil diye düşünüyorum.

Başbakan Ersin Tatar'ın uzunca bir süredir adı Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda geçiyor. Başbakan Tatar'ın hiçbir şekilde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı istemediğini hepimiz net olarak biliyoruz. Bunu her fırsatta yakın çevresine söylüyor veya ifade ediyor. Ancak ortada öyle bir durum var ki adaylık konusunda Tatar dışında ki bir seçeneğin mantıklı olmayacağını UBP içindeki bir kesim sıkça Tatar'a anlatıyor. Sonuç olarak hem kamuoyunda hem de UBP içinde ağır ağır Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması gerekliliği fikri ağır basmaya başladı.

Peki, ne olup bitiyor bunu bir konuşalım.

Tatar'a tuzak mı kuruluyor?

En başından bu konuyu birkaç kez kaleme aldık ve Tatar'ın UBP içindeki belli zümrelerce tasfiye edilmek istendiğini dile getirdik. Bu kesinlikle yalan değil. Ancak bu tasfiyeyi yapmak isteyen başta üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekibi, Tatar'ın aday olup da başarısız olması halinde Genel Başkanlıktan istifa etmeyeceğini artık anladılar. İşte bu nedenle UBP'nin kuruluş yıl dönümünde Derviş Bey, UBP tabanının kendisini tam anlamıyla desteklemediğini, bir takım kırgınlıklar olduğunu ve gelecek yıl gerçekleşecek seçimde UBP tabanının kırgınlıkları bir yana bırakıp kesinlikle bir bütün için UBP adayını desteklemesi gerektiğini söyledi. Peki, gerçekten durum öyle mi?

Yani olur da Ersin Tatar aday olursa Derviş Bey başta olmak üzere genel başkanlık koltuğunda gözü olan bazı vekil ve bakanlar gerçekten Tatar'a tam destek mi verecek yoksa seçimden ezici bir kayıp yaşatıp istifa etmesini mi planlayacaklar? İnanın bu sorunun cevabı henüz net değil. Düz mantık baktığınızda Tatar'dan kurtulmak isteyenlerin Tatar'ın var güçleriyle desteklemeleri ve Cumhurbaşkanlığına uğurlamaları gerekiyor. Tabii Tatar'ın ille ki seçimi kazanacağına bir garanti de yok.

Dedim ya düz mantık olarak bunu yapmaları gerekir çünkü Tatar olur da seçilmezse ya da kötü bir oy alır ve üçüncü çıkarsa inat edip asla istifa etmez ve sonrasında katı bir kabine değişikliğine gider.

İşte bu nedenle Tatar zorla ve baskıyla aday olursa herkesin Tatar'ın seçilmesi için çalışması gerekiyor.

Eroğlu intikam alacak mı?

Tabii cevap bekleyen önemli sorulardan biri de bu; Derviş Beyin kızı Resmiye Canaltay'ın bakanlığına kesin gözle bakılıyordu. Tatar o veya bu gerekçeyle listede yeri garantileşmiş olan Resmiye Hanımı listeden çıkardı. Bununla ilgili Derviş Beyle bir istişare yaptı mı yapmadı mı bilemem, bilirim de bilemem. Netice de bu durum Derviş Beyi çok kırdı ve Derviş Bey bir bütün olarak intikam yemini etti. İşte bu yeminini tutup Ersin Tatar'ın kaybetmesi için elinden geleni yapar mı yoksa kendi istediği iki vekilden birini başkanlık koltuğuna oturmasını sağlayıp kabineden ve diğer bakan ve vekillerden intikamını alır mı?

Açıkçası kulağa ikinci şık çok daha mantıklı geliyor. İstediği iki vekilden birini Başbakan yapıp parti yönetimini yeniden ele geçirmeyi tercih edeceği kesin.

Tabii bir takım dedikodular ve antlaşmalar olduğu iddiaları da yok değil ama bunları ileride konuşuruz.

Özersay'a söz verildi mi?

Bir başka önemli cevap bekleyen soru da bu soru. Hükümet kurulurken Ersin Tatar, Kudret Özersay'a adaylık sözü verdi mi?

Daha önce de yazmıştım; Başbakan Tatar'ın bana aktardığına göre böyle bir söz verilmedi ama bir başka söylentiye göre de bu söz Özersay'a verildi. Artık hangisi doğrudur onu da yakında göreceğiz. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta Özersay, hem kendisinin hem de Tatar'ın aday olması halinde Hükümeti bozacağını açıklamış sonrasında da yanlış anlaşıldım demişti.

Bana göre halen Özersay'ın çatı aday olarak sahaya sürülmesi için çok da geç değil diye düşünüyorum.

Tatar'ın Ankara ile arası iyi

Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var. Başbakan Ersin Tatar'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ile iyi ilişkileri oluşmuş durumda. Ankara hükümeti, Tatar'a gerekli desteği verecek.

Tatar'a ciddi eleştiriler de var ve bu eleştirilerin en az yarısı haklı eleştiriler ama unutulmaması gereken bir durum var ki o da Tatar, henüz dört aylık bir Başbakan. Yani Tatar'ın başarılı ya da başarısız olduğunu söyleyebilmek için rahat altı aya daha ihtiyaç var.

Henüz bu göreve yeni gelen birinin, kendisini bir zamanlar kurultayda destekleyen bazı yol arkadaşları tarafından ısrarla Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi oldukça kritik ve zor bir fırtınanın içine itilmeye çalışılması son derece düşündürücüdür.

Gerçekten Tatar'dan başka aday yok mu?

Tuzak büyük ama Tatar akıllı ve dikkatli…

***************

Günün Sözü

"Bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, benimle yeniden tanış."

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.