Başbakanı rahat bırakın

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.67

7.85

$

6.87

A- A A+

Başbakanı rahat bırakın

Şu sıralar Başbakan Ersin Tatar'ın üzerine her yerden yürüyorlar. Kıbrıs Postası'ndaki sabah programını sunarken üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay'ın yakın dostlarından olan Serden Hoca beni aradı ama haliyle telefonuna bakmam mümkün değildi ve gazete üzerinden bana bir mesaj iletti. Mesaj oldukça netti; Serden Hoca, Başbakan Ersin Tatar'ın kendisinin de hazır bulunduğu bir ortamda Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağına dair bir söz verdiğini ifade etti.

Serden Hoca'nın kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu gizli antlaşmayı deşifre etmesi birçok UBP'li tarafından tepkiyle karşılandı. Tabii en büyük tepki de Başbakan Tatar'ın kendisinden geldi.

Başbakanla dün uzun uzun konuştuk. Aramızda geçen konuşmayı genel çerçevesiyle ve kısıtlı şekilde aktaracağım, zira uzun uzadıya anlatmaya gerek yok.

Hiç yer vermeyebilirdim de ama yazıyı kaleme alırken bazı şeyleri ifade edebilmek için kaynağına dayandırmak iyidir.

Fakat Başbakanla olan konuşmama geçmeden önce Özersay'ın adaylık meselesine değinelim.

Özersay potansiyel adaydı aslında!

Kudret Özersay'ın uzunca bir süreden beridir özellikle Ankara tarafından potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olarak görüldüğü bilinen bir gerçek. Bunu artık herkes biliyor. 2018 Ocak seçimlerinin ardından Ankara'nın da arzusu söz dinlemeyen Cumhurbaşkanı Akıncı'ya karşılık merkezi sağda güçlü bir hükümet kurmak ve yıldızı parlayan Özersay'ı Cumhurbaşkanı yapmak vardı.

Bu nedenle Ankara'nın arzu ettiği 2018 Ocağı sonrası bir UBP-HP Hükümeti kurmaktı. Fakat bu hükümetin kurulabilmesi için dönemin UBP Genel Başkanı Özgürgün'ün Başbakan olmaması ve bir başka UBP'li vekilin Başbakan olması koşulunu Özersay ortaya koydu.

Bu koşul Özgürgün tarafından kesin bir dille reddedilince dörtlü koalisyona gidildi ve Ankara'nın arzusu hem Özgürgün hem de Özersay tarafından kırılmış oldu.

Hatırlayacağınız gibi Özersay UBP-HP koalisyonunun tuğlaları inşa edilirken bir çıkış yapmış ve telkinle hükümet kurmadığım gibi telkinle hükümet bozmam demişti.

İşte bu cümlenin ardında yatan mesele aynen anlattığım gibidir.

Dörtlü koalisyonun kurulmasının ardından Ankara maddi yardımı hemen kesti. Ne de olmasa dörtlü koalisyon kurulurken Ankara'ya danışılmamıştı. Zira bu dört partinin içerisinde DP ile TDP, Türkiye'nin adeta kavgalı olduğu iki partiydi.

Hükümet kurulurken ölü doğmuş bir bebek gibiydi. Öyle de oldu.

2019 Nisan-Mayıs aylarına gelince Özersay, UBP'deki aracılarında teşvikiyle ki Serden Hoca bu konuda baş aktörlerden biridir; UBP-HP yakınlaşması sağlandı. Zorlu bir süreçti ama gerçekleşti. UBP-HP koalisyon hükümetinin mimarı aslında Serden Hoca'dır.

Bu yeni koalisyon Ankara'da da memnuniyet yaratmıştı. 1 yıl önce istenen geç de olsa gerçekleşiyordu. Dörtlü koalisyon parasızlıktan aşırı yıprandığı için kamuoyunda yeni hükümet umut olarak görüldü.

Tatar adaylık sözü vermedi

Serden Hoca'nın dünkü itirafının aslında haklı nedenleri yok değil ama o haklı nedenler artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Ona da geleceğiz. Bu koalisyon kurulurken Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı adayı olma niyeti yoktu, O'nun derdi başbakan olmak ve icraat yapmaktı, Başbakanın halen aday olma niyeti yoktur, bakın bunu da net olarak söylüyorum size.

Koalisyonun kurulduğu günlerde Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı sözünü verdi, bu doğrudur da hatta bu sözü Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na verdiği iddiası da var ancak Tatar bu noktada önemli bir şey daha yaptı, Özersay'ı aday yapacağı sözünü vermedi.

Aday olmayacağım demek adayımız sensin demek değil ki. UBP'den bir başka vekilin aday olmasıydı düşünülen.

Yani anlayacağınız Ersin Tatar, Kudret Özersay'a UBP-HP çatı adayı sensin sözü vermedi. Özersay'ın çatı aday olmasını Serden Hoca, hatta belki Sn. Derviş Eroğlu yürekten istedi.

Serden Hoca'nın bunu istemesi ve bu noktada Derviş Eroğlu'nu da etkilemesi normal bir şey. Serden Hoca boş adam değildir, aşırı zeki ve ikna kabiliyeti yüksek bir adamdır.

Ama Serden Hoca'nın düşünemediği önemli bir nokta var; Hoca'nın Özersay'ın çatı aday yapılması noktasındaki gayreti bizzat Kudret Özersay tarafından berhava edilmiştir.

Özersay son iki yıllık sürede UBP'nin kendisinden kelime anlamıyla nefret etmesi için elinden geleni yapmıştır. Dokunulmazlık konuları, Özgürgün'le zıtlaşması ve daha birçok şey UBP'de "UBP'yi Özersay mı yönetiyor" olgusunun oluşmasına neden olmuştur.

Şu an UBP içinde Özersay'ın adını tek bir UBP'li dahi duymak istemiyor ve dahası Tatar'a bu konuda ciddi baskı yapılıyor.

Hal böyleyken Tatar, Özersay'ı aday falan yapamaz. Bunu kim ki Tatar'dan beklerse insafsızlık etmiş olur.

Konjonktür dönüp dolaşıp Ersin Tatar'ı potansiyel Cumhurbaşkanı adayı yapmıştır ve Tatar bunu istemese de muhtemelen Cumhurbaşkanı adayıdır.

Kazanma şansı vardır yoktur o ayrı konu ama bir gerçek vardır ki ikinci turun potansiyel sahibidir.

Özersay'ı UBP ile barıştırma çabaları

Kaldı ki Özersay'ın UBP tabanıyla barışması için bir süreden beridir güya hükümet gezileri adı altında Tatar, Özersay'ı yanına almış köy köy gezmektedir. Bunu herkes biliyor. Dahası bu gezilerden UBP'li bakanların hepsi de rahatsızdır, onu da söyleyim size.

Yani dostlar, UBP'yle bu kadar uğraşan bir Özersay'a bir Genel Başkan olarak Tatar daha ne kadar iyilik yapsın.

Sonuç olarak Başbakan Ersin Tatar'ı rahat bırakın derim; uğraşmayın bu adamla. Benim gönlümden geçen Başbakan kalması ve aday olmamasıdır, hatta UBP'den birinin Cumhurbaşkanı adayı olmasıdır, çünkü Tatar'ın bu ülkeye yapacağı birçok iş var. Aday da olursa kaybetmesi ve başbakan kalmasını dileyeceğim Tanrı'dan…

*****************

Günün Sözü

Taçoy da istermiş başkan olsun... Konuşacağız bu konuyu…

Gökhan Altıner

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.