Özersay'da "Tatar" hazımsızlığı...

Yayın Tarihi: 11/11/19 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Uzun bir aranın ardından yazı yazıyor olmak inanılmaz güzel bir duygu. Her ne kadar bazen tekrara girdiğimi hissetsem dahi. Ülke de konuşulması gereken o kadar önemli ekonomik sorunlar varken ne yazık ki ülke olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlenmiş durumdayız. Hatta anketler havada uçuşuyor, her zaman söyledim yine söylüyorum, anketlere inanmayın. En gerçekçi yapılanı bile sizlere doğruyu söylemez. Ne Gezici'nin ne de başka araştırma şirketlerinin yaptığı anketleri değerlendirecek değilim.

Peki neler oluyor, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde durum nedir? Hükümette son durumlar nedir? Gelin bunları bir değerlendirelim ama genel olarak değil UBP-HP çatısından bakalım olaylara.

Tatar henüz açıklamasa da…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye ile girdiği gereksiz tartışma ortamının ardından Başbakan Ersin Tatar'ın sağda en büyük partinin başkanı olması hasebiyle Cumhurbaşkanlığına aday olma ihtimali gelişmiştir. Yani bir başka deyişle ifade edecek olursak, bugün eğer Başbakan Tatar'ın adı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olma noktasında geçiyorsa bunun isteyerek ya da istemeyerek mimarı olan Cumhurbaşkanı Akıncı'dır. Bu konuyu ilerleyen günlerde daha geniş işleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi Özersay hem Ankara tarafından hem de ülkemizdeki bazı odaklarca Akıncı'nın rakibi yapılmak istendi ama Özersay'ın çokça devirdiği çamlar Özersay'ı Akıncı'ya rakip yapmaktan uzaklaştırdı.

Akıncı'nın gerek isteyerek gerek gayri ihtiyarı giriştiği Ankara gerginliği belki de hiç hesapta yok iken Tatar'ın adaylığını güçlendirdi.

Bu konuları daha çok konuşacak olsak da yeri gelmişken şunu söylemekte fayda var; Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanlığı adaylığına hızla yaklaşmaktadır ve mevcut konjonktür, Tatar'ı kendisi "Ben aday olmak istemiyorum" dese de defalarca kez adaylık noktasına itmektedir. Öyle tahmin ediyorum ki bundan kaçamayacaktır.

Tatar'ın alternatifi halen Hasipoğlu

Hali hazırda bir noktaya daha değinmek gerekiyor yeri gelmişken. Yiğidi öldür ama hakkını ver der eskiler; eğer Başbakan Tatar'ın adaylık konusu güçlenmezse Tatar'ın yerine en iyi alternatif Kıbrıs müzakere sürecine hakimiyeti açısından kesinlikle Oğuzhan Hasipoğlu'dur. Kıbrıs sorunuyla uzun yıllardır yakinen ilgilenen ve bu işin mutfağında pişen tek isimdir UBP içinde.

Tatar'ın adaylığına kesin gözle bakamayız henüz, her ne kadar adaylığı kesinleşmiş gibi görünse de; işte bu nedenle Tatar olur da aday olmazsa kendisine en sadık milletvekillerinden biri olan Hasipoğlu'na pas verebilir diye düşünüyorum.

Halkın Partisi kanadının bu yönde Tatar'a ciddi bir baskısı var ama bu baskı Tatar'ı hayli geriyor bunu da iyi biliyorum.

Özersay'da Tatar hazımsızlığı

Bir süreden beridir HP Genel Başkanı Kudret Özersay kurmaylarına Tatar'a saldırmaları için talimat veriyor. Kimse kusura bakmasın ama işin özün bu. Hatırlayacağınız üzere bir süre önce hükümeti de bozmakla tehdit etmişti. Sonra yanlış anlaşıldığını ifade edip konuyu geçiştirmişti. Neden Özersay'da Tatar hazımsızlığı diye bir başlık attım ona gelelim.

Özersay, Kurmayları üzerinden temcit pilavı gibi aynı konuları pişirip pişirip servis ediyor. Kendisinden hiçbir açıklama yok farkındaysanız. Tatar şuna söz verdiydi buna söz verdiydi.

Okuduk sonra gülesim geliyor artık. Hatta hatta bir köşe yazarına da "Tatar hükümeti bozup iktidara gelsin diye Özersay'ı kandırıp Cumhurbaşkanlığı havucunu gösterdi" dedirtecek kadar kendini kaybetti bu insanlar.

Bu konuyu ben hem HP kanadıyla hem de Başbakanla defalarca kez konuştum. Özersay'la bir iletişimimiz yok, bunu da yeri gelmişken söyleyeyim ama Özersay dışında HP içindeki vekillerin yedisiyle derin bir bağım var. Hepsi de çok değerli insanlar benim nazarımda.

İlerde bu konuları yazma ihtiyacı pek hissedeceğimizi sanmıyorum ama yeri geldi artık bir daha tekrarlayalım.

Başbakan Ersin Tatar, hükümet kurulurken aday olmayacağını bizzat Kudret Özersay'a söylemiştir, bu doğrudur. Tatar'a bugün sorun halen aday olmak istemez, istemez istemesine de koşullar oraya götürüyorsa yapacak başka bir şeyi var mıdır?

Yani sırf Özersay mutlu olsun diye aday olmama lüksü var mıdır? Yanlış bilmiyorsam Tatar, HP'li değil, Özersay da UBP'li değildir. Yanlış biliyorsam biri beni düzeltsin. Her partinin kendi menfaatleri vardır, siyasettir bu ve evet bazen dün dündür bugün bugündür. Bunda gocunacak bir şey de yoktur.

Ha UBP Tatar'ı aday yapar, Hasipoğlu'nu aday yapar o da UBP Parti Meclisi'nin bileceği iştir. Buna Tatar'ın kendisi de karışamaz. Özersay hiç karışamaz. UBP kendi organları olan bir partidir, kendi adayını belirleyecektir.

Tatar'a her adaylık sorulduğunda topu UBP Parti Meclisine atıyor bildiğiniz gibi; belki de yarın UBP Parti Meclisi Tatar'a aday olma diyecektir, nerden bilebiliriz.

Bazıları çok kestirme ve çok peşin düşünüyor. Siyaset sabır işidir, öfkeyle çalışan bir kurum değildir siyaset. Tabii olaylara herkes işine geldiği gibi yaklaşabilir ama sonuç değişmez.

Hükümeti krize oynamak ucuz politikadır

Dörtlü koalisyon döneminde Kudret Hoca'nın en sık başvurduğu yöntemlerden biri de tehdit etmekti. Şunu yapmazsanız hükümeti bozarım. O kadar çok tehdit savurmuştu ki bu konu üzerine yazı bile yazmıştım. Aynı tehdidi Tatar'a da yaptı Özersay; Hükümet gitmez dedi ama yanlış adamı tehdit etti; "Boz, erken seçime gideriz bana uyar" dedi Tatar.

Hatta bu hükümeti bozma tehditleri Tatar'ı o kadar bir rahatsız etti ki Ankara Hükümetine bile dert yandı; net istihbarattır "Artık usandım"... Bu sözler Tatar'a aittir. Usanmakta da haklıdır, ona bakarsanız Özersay'dan kendi vekilleri de hayli şikayetçidir ki bu konuyu bu hafta kaleme alacağız.

Sonuç olarak yazının başında da ifade ettiğim gibi; yirmi yıllık meslek hayatımda anket şirketlerinin çakma ve para karşılığı yapılan araştırmalarına bakarak yazı yazmam, inanmam çünkü böyle şeylere, sizler de inanmayın ama ülke de o kadar ekonomik sorun varken Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kirli kavgalara da şahit olmak hepimizi rahatsız ediyor.

****************

Günün Sözü

Sen yoksun. Boşuna yağıyor yağmur. Birlikte ıslanmayacağız ki. Özlemlerde ayrılıklar da boşuna öyle uzaklardayız. Birlikte ağlayamayacağız ki.

Aziz Nesin

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları