Savaşan: "Günümüz turistlerin ihtiyaçları değişti"

Yayın Tarihi: 10/12/19 07:00
okuma süresi: 10 dak.
A- A A+

Dünya Turizm Fuarı (WTM Londra) ile Antalya Turizm Fuarlarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsilen katılan KKTC Başbakanlık Turizm ve Yüksek Öğrenimden Sorumlu Başdanışmanı ve Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan’dan ülke turizmi ve tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

Kuzey Kıbrıs’ın, güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu, kıtalararasındaki inanç yollarının kesiştiği, Shakespeare ile Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilham veren, 10 bin yıllık köklü tarihe sahip aşk ve sevgi adası olduğunu söyleyen Dr. Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın turizm ve yüksek öğrenim alanlarında nüfusunun 2-3 katı turist ağırlama başarısını gösteren bir ada devleti olduğuna dikkat çekti.

1 milyon 200 bin tatil, 102 bin eğitim turisti ağırlıyoruz…

Ülkenin tatil, sağlık, spor, kongre, inanç, eko gibi pek çok alanda yarattığı seçeneklerle günümüz gezginlerine alternatif ve kıymetli bir turizm destinasyonu sunduğunun altını çizen Savaşan, 1983’de kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 370 bin kişilik nüfusu ile genç bir devlet olmasına karşın, 20 üniversitesinde yüksek standartta verilen eğitim sayesinde 100’den fazla ülkeden, 102 binden fazla eğitim turistini ve ayrıca 1 milyon 200 bin de tatil turistini ülkesinde ağırlamayı başardığını anlattı.

Günümüz  turistleri bilinçli gezginlere dönüştü…

İçinde yaşadığımız tüketim ve teknoloji çağının baş döndürücü bir hıza ulaşması ve dünyadaki kaynakların hızla tüketilmesinden ötürü meydana gelen felaketlerin, insanoğlunu biraz daha yavaş ve sindirerek yaşamaya, daha anlamlı ve doyurucu deneyimler aramaya yönelttiğine dikkat çeken Savaşan, günümüz turistlerinin daha bilinçli gezginlere dönüştüğünü söyledi.

Hükümetimiz turizmi devlet politikası haline getirmeye kararlı…

Çağımızda git gide bireysel deneyim yaşamayı talep eden, yerel halk ile daha çok paylaşımda bulunmak isteyen ve bunları da yaparken sağlığını korumak ve geliştirmek arzusunda olan yeni turist profilinin isteklerini dikkate alan Kuzey Kıbrıs’ın her geçen gün nitelikli turistler tarafından daha fazla tercih edildiğini anlatan Savaşan, “KKTC hükümeti turizmin devlet politikası olarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için gerekli adımları sektörü ile birlikte atmaya ve bu gün dış ticaret açığını kapatma noktasına ulaşan turizm gelirlerini de kısa sürede iki katına çıkarmaya kararlıdır” şeklinde konuştu.

1,2 milyardan fazla insan sınır ötesine gidiyor…

“Hükümetimiz bu veriler ışığında, çağımızda giderek bireysel deneyim yaşamayı talep eden, yerel halk ile daha çok paylaşımda bulunmak isteyen ve bunları da yaparken sağlığını korumak ve geliştirmek arzusunda olan yeni turist profilinin isteklerini dikkate alarak, bir yandan turizmde çeşitlilik yaratmak, diğer bir yandan ise sosyal medya, 360 derecelik panoramik fotoğraflar ve videolar, sanal gerçeklik gibi 4,0’ın zorunlu kıldığı teknolojik gereklilikleri yerine getirmek için çalışıyor” diyen Savaşan, küresel krizlere ve Dünya’da yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen Dünya Turizm Örgütü’nün öngörülerine bakıldığında turizm sektörünün hacminin 2020’de 2 trilyon dolara ulaşacağını ve ayrıca önümüzdeki 20 yılda da büyümeye devam edeceğini vurguladı. Günümüzde 1,2 milyardan fazla insanın her yıl sınır ötesine seyahat ettiğini söyleyen Savaşan, yapılan hesaplamalarda bu rakamın 2030’larda 1,8 milyarı bulacağının ön görüldüğüne dikkat çekti.

Turizm kültürlerarası diyalog ve barış için önemli bir güç…

“Turizm hiç kuşkusuz ki eriştiği büyüklükle, kültürlerarası diyalog, barış, uzlaşma ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir güç haline gelmiştir” diyen Ahmet Savaşan, günümüz dünyasının, çevresel tahribatın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan küresel ısınma ve iklim değişikliği riskine karşı sürdürülebilir bir ekonomiyi ve yaşamı yeniden şekillendirme çabası içine girdiğini açıkça görüldüğünü söyledi.

Günümüz turistlerinin ihtiyaçları değişti…

“Bir diğer yandan ise kitlesel üretim ve tüketimin olumsuz etkilerinin yoğun olarak hissedilmeye başladığı çağımızda günümüz turistlerinin ihtiyaçlarını artık standartlaştırılmış kitlesel ürünlerle karşılayamadığı görülüyor” diyen Savaşan, “bu bağlamda deniz-güneş-kum ile geleneksel olarak başlayan bildik anlamdaki turizmin, günümüzde heyecan verici- eğitici-eğlendiriciye- sağlığı geri kazandırıcı, koruyucu ve geliştirici şekle doğru değiştiğini söylemek yerinde olur kanaatindeyim” diye konuştu.

Sağlık, spor, kongre, inanç, eko seçenekleri sunuyoruz…

Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakların daha etkin kullanımını ve gelecekte güvenli bir yaşamın mümkün kılınması noktasında, sorumlu birçok ülke gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de sorumluluklarının bilincinde olarak hareket ettiğini anlatan Ahmet Savaşan, “her şeyin hızla değişip, geliştiği, kendini sürekli yenileyen, güncelleyen bu dijital çağda teknoloji ve bilim kadar turizmin de hızla gelişen ve değişken küresel bir sektör haline geldiği hepimizin malumudur. Günümüzün düşünsel odak noktasında kitleselleşmenin yerini yavaş yavaş bireyin aldığı, evrensel geçerli ilkeler veya doğruların yerine, bireyin özgürlüğü ve refahının öne çıktığı bir çağda yaşıyoruz. Bu bağlamda Başbakanlığımızın koordinatörlüğünde Turizm ve Çevre Bakanlığımızınpaydaşlarımızla birlikte hareket ederek bir yandan mevcut turizm faaliyetlerini sürdürerek kalitesini artırmak, diğer bir yandan ise turizmde çeşitlilik yaratarak yeni turist profiline uygun ürünler geliştirmek için gerekli adımları attığını söylemekte fayda görüyorum” dedi.

Amacımız turizmi çeşitlendirmek, gelirleri çoğaltmak…

Turizm paydaşları ile birlikte, Kuzey Kıbrıs'ın insani, turistik, tarihi, kültürel, sanatsal, sportif ve sağlık olanaklarını tanıtmak ve ülkeye daha nitelikli turist gönderilmesini sağlamak için yeni bağlantılar kurmak üzere Dünya'nın dört bir yanında gerçekleşen fuarlara KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı şemsiyesi altında katıldıklarını anlatan Dr. Ahmet Savaşan, amaçlananın, turizmi çeşitlendirmek ve gelirleri arttırarakülke geneline yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Antalya ve WTM Londra’da ülkemizi temsil ettik…

Kuzey Kıbrıs’ı temsilen hedef pazarlarından tur operatörlerinin, turizm acentelerinin, konaklama tesislerinin, sağlık kuruluşlarının, havayollarının ve turizm endüstrisinin diğer paydaşlarının bir araya geldiği Antalya Turizm Fuarı ile bu yıl 40'ıncısı düzenlenen ve 182 ülkeden 50 binden fazla turizm profesyonelini buluşturan Dünya Turizm Fuarı'na (WTM Londra) katıldıklarını söyleyen Savaşan,fuarlarda Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgelerinden Kuzey Kıbrıs'a turist gönderilmesine yönelik pek çok ülke yetkilisi ile bir araya geldiklerini anlattı.

Hedef 2020'de sağlık turizmi gelirlerin 2 katına çıkarmak…

WTM Londra ve Antalya Turizm Fuarı’nda İngiltere, Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan, Çin, İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Rusya, ABD'nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede ile Sağlık Turizmine yönelik yeni anlaşmalar imzaladıklarını anlatan Ahmet Savaşan, “hedefimiz 2020'de sağlık turizmi gelirlerimizi 2 katına çıkarmaktır" ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları