Tatar, "UBP'ye kimse müdahale edemez"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.61

7.78

$

6.86

A- A A+

Tatar, “UBP’ye kimse müdahale edemez”

UBP Parti Meclisi bu Cumartesi toplanıp saat 14:00’de Cumhurbaşkanı adayını açıklıyor. Gelin görün ki UBP Parti Meclisi toplanana kadar UBP’de isteyen aday olabilecek. Ancak bu böyle olmayacak ve Başbakan Ersin Tatar tek aday olarak parti meclisi tarafından ilan edilecek. Doğru olan da bu elbette ki.

Tatar’ın aday olmaması için ve başbakan olarak yoluna devam etmesi için bir süredir KKTC’den finanse edilen ve Türkiye medyasında da aleyhte yazı yazan kurum, kuruluşlar ve yazarlar var. Öyle tahmin ediyorum ki Başbakan bu Cumartesi adaylığını kesinleştirdikten sonra bu saldırılar son bulacak; tabii bu benim tahminim. Zira operasyonu yürütenler Tatar’ı yakından tanıyorlar ve yine çeşitli saldırılar yapmaya devam edebilirler.

Kıbrıs Postası’ndaki sabah programımın telefon konuğu Başbakan Ersin Tatar’dı. Tahminimden uzun bir telefon bağlantısı oldu ve ben sordukça o yanıtladı.

Malum gündemin önemli konularından biri de geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’da gerçekleşen zirveydi. Bu zirvede konuşulanların ‘on the record’ olanlarını kaleme aldım. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine bu davete giden Tatar ile Özersay ekonomi konuları başta olmak üzere adaylık konularını da konuştular.

Şunu net olarak ifade edebilirim ki size Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ne Tatar’a ne de Özersay’a aday ol ya da olma gibi herhangi bir telkinde bulunmadı. Bakın bunu net olarak ifade edebilirim.

Akıncı istenmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ajandasında KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tek bir madde var; o da Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu seçimleri kaybetmesi. Uzunca bir süredir her iki devlet başkanının araları limoni, bunu bilmeyen yok. Aralarında ciddi bir uyumsuzluk var ve Nisan 2020’den sonra Ankara Hükümeti artık Akıncı’yı istemiyor. Hani bu gizli bir bilgi değil. 20 yıllık gazeteciyim üzülerek izliyorum ki çok ortak özelliği olan iki kardeş devletin ya da yavru ananın adını ne koyarsanız koyun devlet başkanlarının araları çok ciddi gergin ve açılmış durumda.

Tatar ,“UBP’ye kimse müdahale edemez”

Başbakan Tatar’a operasyon yapanlar İstanbul zirvesinin perde gerisi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “başbakan kal” telkininde bulunduğunu yazdılar. Bu dedikodu Başbakan Tatar ile Başbakan Yardımcısı Özersay daha İstanbul’a inmeden yapılmaya başladı. Dünkü telefon bağlantısında Tatar’a bu iddiaları bir kez daha sordum. Başbakana Türkiye dönüşünde de sormuştum ama canlı yayında da yineledim bu soruyu. Başbakan bu konuya hayli öfkeli ama çok değil. Zira o da artık alıştı çeşit çeşit dedikodu duymaya.

Tatar söyleminde çok netti; “UBP’nin vereceği karara kimsenin müdahale hakkı yoktur”. Bu cevabı, aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a değil herkese verilmiş bir cevaptı. Doğru olan cevap da buydu zaten.

İşte söyleşinin ayrıntıları:

Tatar, “Böyle bir telkinde bulunulmadı. Bazı çevrelerin yaydığı iddialardır bunlar. Ben UBP’nin bir neferiyim ve UBP bu ülkenin en güçlü, en büyük partisidir. UBP organları kendi kararını kendisi verir ve alınan karara kimsenin müdahale etme hakkı yoktur” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir telkinde bulunmadığını yineleyen Tatar, “Etik olmayan bu iddialarla hem UBP’ye hem de Türkiye’ye haksızlık yapılıyor. UBP’nin vereceği karar ne olursa, biz de çalışmamızı ona göre sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Yeniden Doğuş Partisi ve Demokrat Parti ile gün içerisinde gerçekleştirecekleri ziyaretlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir “çatı aday görüşmesi” niteliği taşıyıp taşımadığına ilişkin soru üzerine konuşan Tatar, “Bu işler, biraz karışık işler. Şuan bir hükümet var ve hükümet değişikliği beklentileri oluyor. Bunlar kolay işler değildir. Bazı beklentilerin yerine gelmesi mümkün değil. İlerleyen günlerde işlerin nereye gideceği belli olacak, hep birlikte göreceğiz” dedi.

YDP ve DP ile gerçekleştirecekleri görüşmelere değinemeye devam eden Tatar, “Demokratik süreç en iyi şekilde yönetilecektir. Günün sonunda aynı vizyonu ve düşünceyi paylaşan siyasi partilerin ortak bir noktada bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden bu çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 Demokrat Parti Denktaş’ı bekliyor

Bildiğiniz gibi Başbakan Tatar dün sırasıyla hem Demokrat Parti hem de Yeniden Doğuş Partisi’yle bir araya geldi. DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ile dün sabah yaptığım telefon konuşmasında; Başkan Ataoğlu bana, “Başbakanın ziyaret sebebini bilmiyorum. DP olarak biz Serdar Denktaş’ın kararını bekliyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki Serdar Bey aday olacaktır. Partimizin gündeminde Serdar Beyin adaylığı dışında bir adaylık gündemi yok” dedi.

YDP kendi adayını gösterecek

Öte yandan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı hali hazırda çatı adayı meselesinin kapandığını ve kendi adaylarını göstereceklerini açıkladı. Ama Erhan başkanla yaptığım samimi görüşmelerde Başbakan Tatar’ın adaylığına sıcak baktıklarını hissettim ancak bu sıcak bakma meselesinin erken seçim gibi bir ön şartı var. Gelin görün ki Başbakan da bu erken seçim işine sıcak bakmıyor. İkinci turda YDP ne yapar ne eder onu bekleyip göreceğiz.

****************

Günün Sözü

Her adam; hayatında bir kadını mutlaka ömür boyu sever ve her kadın; bir erkeğe mutlaka ömür boyu acı çektirir.

Paulo Coelho

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.