UBP, Tatar'a sahip çıkmalı…

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.01

9.09

$

7.79

A- A A+

UBP, Tatar’a sahip çıkmalı…

Başbakan Ersin Tatar, UBP Parti Meclisi toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı. Hasta olmasam gider iyi bir gözlem yapardım. Kalabalık oldu ama daha kalabalık olabilirdi diye düşündüm. Sanki ilçe başkanları daha iyi çalışabilirdi gibi geldi bana. Neyse seçim sonuçlarını gördüğümüzde kimin ne kadar iyi çalıştığı da ortaya çıkacak.

Şimdi ben doğrudan adres göstererek eleştirsem ki eleştireceğim zaman zaman alacağım cevap malumdur “Olur mu kardeşim ben tabii ki Tatar’ın yanındayım” şeklinde olacaktır. Ama adım gibi biliyorum ki Tatar’ın yanında olmayan belli başlı isimler vardır ki Tatar bunu kendisi de bilmektedir, yanında olmadıklarını.

Dediğim gibi 12 Nisan gecesi sandıklar açıldığında UBP Milletvekilleri’nin, bakanlarının, ilçe başkanlarının, örgüt başkanlarının destekleyip desteklemediğini görmüş olacağız. Görmüş olacağız da geç mi olacak Tatar için ona da birazdan değiniriz.

Kimse Eroğlu’na ve Taçoy’a güvenmiyor

Sırayla gidelim. Açıkçası Derviş Eroğlu’nun bu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Tatar’ı desteklemeyeceğini ben düşünmüyorum ama birçok UBP Milletvekili ve partili Derviş Beyin Başbakan Tatar’ı istemediği ve desteklemeyeceğini söylüyorlar bana. Derviş beyin parti içindeki gücü nedir diye sormaya gerek yok. Parti başkanından şikâyetçi olanların gidip sığındığı, ağladığı bir kapıdan ötesi değil, Derviş Beyin artık parti içinde oldukça sınırlı bir gücü olduğunu da hepimiz biliyoruz ama her ne olursa olsun Sn. Eroğlu’nun UBP adayını desteklememe gibi yanlış bir tavır içine girmeyeceğini düşünüyorum.

Taçoy kesinlikle samimi değil

Cumartesi günü Bakan Taçoy, Başbakan Tatar’la desteklediğini ifade eden bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafın altına düşen onlarca yorumu görmeniz gerekirdi. Girip Kıbrıs Postası’na bakabilirsiniz. Demek ki herkes Taçoy’un Başbakan Tatar’a karşın samimi olmadığını, başkanlık koltuğunda gözü olduğunu biliyor. Taçoy da günün birinde genel başkan olabilir ama buradaki sorun UBP’ye olan samimiyetsizliği. İnsanlar en çok bunlardan rahatsız oluyor.

Taçoy’a karşı hazırlık içinde olan UBP’li bakan ve vekiller de yok değil. Genel Başkana, Taçoy ile ilgili sürekli bilgi akışı sağlandığını biliyorum.

Gönül isterdi ki samimi olsun ve Taçoy ile ilgili güzel yazılar kaleme alalım bu sayfalarda.

UBP eski hatalarını yapmamalı

Niye yazıyorum bunları? Çünkü vakti zamanında Derviş Bey UBP’ye hakim olabilmek için Hasan Taçoy’un da desteğini alarak UBP’yi yavrusunu fare zannedip yiyen kedi durumuna getirdi.  Vakti zamanında Derviş Bey İrsen Küçük'ü devirmek istediğinde ve bunda başarılı olamadığında UBP'yi bir onursal başkan olmasına rağmen ortadan ikiye bölmeseydi, hükümetten düşürecek ve erken seçime sürükleyecek çok ama çok yanlış tavırlar içine girmeseydi bugün her konuda uyarı yapma hakkına sahipti.

UBP'nin lideri olarak değerlendirebileceğimiz bir siyasinin sırf kendi istediği olmadı diye desteklediği siyasi seçilmedi diye partisini ikiye bölebilen ve DP'ye yama yapan sonrasında da DP'den UBP'ye transfer olmalarını sağlayan bir siyasi UBP için halen söz söyleyebilmekte ve tehlike oluşturabilmektedir.

Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun siyasetini benimsemedim, benimsemeyeceğim de. Yanlış biri olduğu için değil, hep yanlış yönlendirildiği ve buna izin verdiği için. UBP içinde onca olay yaşandı; Cumhurbaşkanlığının tarafsızlık ilkesini bir yana bırakıp bu olayların birçoğuna müdahil oldu zamanında. Kendisine yapılan eleştirilere kulak tıkadı, duymak istemedi. Amacı kendisini dinleyecek bir grubu UBP içinde hakim kılmaktı, olmadı. Ankara Hükümeti’nin de kendinden rahatsızlığı artmaya başlayınca o da keskinleşti; işin "benim partim" dediği UBP'nin bölünmesine katkı sağlayacak pozisyona geleceğini eminim kendisi de tahmin etmezdi.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, sözde muhalif grubun her bir ferdinin Sayın Eroğlu'ndan izinsiz adım atamayacağını sokaktaki çocuk dahi artık bilirdi. Onu dinlemeyen herkese de gerekli operasyonu yapıp öyle ya da böyle siyaset sahnesinden silmiştir.

Bilhassa kurultay döneminde Sayın Eroğlu'nun taraf tutmasına karşın yaptığımız sert eleştirilere Sayın Eroğlu, "UBP'li olduğunu ve buna hakkı olduğunu" söylerdi. Bu sözünü benimsemesek de bu kapı bir gerçek olduğundan hiç kimse fazla üstüne gitmezdi Derviş Beyin.

Bütün entrika UBP üzerine dönüyor, ne büyük partiymiş be bu diye içimden söylendim. Yani bir insan niye UBP'ye sahip olmak ister? Bir sorun kendi kendinize bu soruyu, neden?

Cevabı çok basit. Ne kadar yıkılmaya çalışılsa da tabanı güçlü ve geniş; bundan ötürü yaşadığı sıkıntıları üzerinden erken def edebiliyor ve güçleniyor. Peki, bu partiye sahip olan neye sahip aynı zamanda? "ülkenin yönetimine".…

Tatar’ın şansı yüksek

Daha çok yazılar kaleme alacağız bu konularla ilgili. Yeri gelmişken şunu da söylemek lazım. UBP’nin taban oyu %26’dır. İşte bu nedenle UBP, Başbakan Tatar’ı adam akıllı desteklerse Ersin Tatar’ın ikinci tura kalması son derece kolaydır. Açıkçası böyle olmayacağını düşünüyorum ama yine Tatar’ın mevcut oy kapasitesi onu ikinci tura taşıyacak. UBP’de Tatar’a kırgınlar var, Tatar zaten bu kırgınlarla arasını düzeltiyor, partiyi toparlıyor bu nedenle ikinci kalabileceğini görüyorum ama UBP tek bir vücut halinde Tatar’a destek vermeyecek bunu da dürüstçe ortaya koymak lazım.

Başta hem Derviş Eroğlu’nun hem de Eroğlu’na bağlı 3-4 vekilin Tatar’ı desteklemesi gerekiyor. Unutmayın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday Tatar’dan ziyade UBP’nin kendisidir ve yazının genelinde izah ettiğim gibi UBP kendi adayına sahip çıkmalıdır, çıkmak zorundadır.

Tatar istifa etmeyecek

Yazı bitmeden şunu da ekleyeyim. Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden nasıl bir oy alırsa alsın Başbakanlık ve Genel Başkanlıktan istifa etmeyecek ama intikamı ağır olacaktır ve olmalıdır. Tatar’ın olası başarısızlığı yalnızca Tatar’ın değil işte bu güç dengelerinin toplamında da UBP’nin başarısızlığı olacaktır. Bu nedenle olacaklardan kimse Başbakan Tatar’ı sorumlu tutmasın, zira buna kimsenin hakkı olmayacaktır.

****************

Günün Sözü

"Bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, benimle yeniden tanış."

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.