Vaka sayısı artabilir!

loading
24 Eylül, Perşembe
£

9.76

8.96

$

7.69

A- A A+

Vaka sayısı artabilir!

Korona virüsünün tedirginliğini yaşamaya devam ediyoruz. Şimdilik sayı yirmi de kaldı ama hepimiz bu sayının dünyanın her tarafında ve Rum tarafında artarken bizde bu kadarla kalmayacağını biliyoruz. Bizdeki tek iyi yan sayının son derece yavaş artıyor olması. Salamis oteldeki durum son birkaç gün içinde netleşecek. Dün sabah bir Alman turistin sıcaklığı yükseldiği için hastaneye kaldırılmıştı. Bu hastalıkta öyle bir durum var ki, ben yazıyı kaleme alırken ertesi gün sabaha karşı farklı bir sayıyı, yani vaka sayısını artmış bulabiliyoruz. Bu nedenle vaka sayısının artabileceğini ifade edebiliyorum ancak.

Akşam saatleri oldu mu bana güvenilir kaynağımdan bazı bilgiler geliyor. Örneğin geçtiğimiz akşam bana ulaşan bilgilerde 39 kişiye test yapıldığı ve bu 39 kişinin 20’sinde test sonuçlarının pozitif çıktığı yönündeydi. Bu sayı 13 olarak açıklandı. Sağlık bakanlığı daha sayı açıklamazken bende bu bilgiler vardı ve haber merkezimizle paylaşmıştım.  Bana bazı bilgiler ulaşsa dahi bunları bir gazeteci olarak açıklamıyor ve paylaşmıyorum. Çünkü doğru rakamı Sağlık Bakanlığının açıklaması gerekiyor. Aksi takdirde vatandaşımızı boşu boşuna paniğe sevk etmiş oluruz. Örneğin yine akşam saatlerinde bana ulaşan bir bilgiye göre üç Kıbrıslı Türk de, Mağusa’da yüksek ateşten dolayı Lefkoşa hastanesine sevk yapıldığı bilgisi vardı. Bu bilgi ne kadar doğrudur bilemeyiz. Kişilerin ne işle meşgul oldukları bilgisi de verildi bana ama Sağlık Bakanlığı herhangi bir sonuç açıklamadıkça bendeki bilgileri doğru var sayıp ballandıra ballandıra yazmam mesleki olarak kesinlikle doğru olmaz.

MAĞUSA AĞIR RİSK BÖLGESİ

Gerek Salamis Hotel’den dolayı olsun gerekse Londra’ya gidip gelen ve pozitif çıkan Kıbrıslı Türk çiftin Mağusa’dan oluşu akıllara Mağusa’nın diğer bölgelerden daha fazla risk taşıdığını düşündürüyor bize ancak unutulmaması gereken bir başka durum var ki Rum tarafında ülkemizin ört bir yanında çalışan kardeşlerimiz vardı ve bu kişiler bir şekilde bu virüsü kapmış olabilirler. Yani risk aslında tüm ülke genelinde eşit oranda diyebiliriz, daha doğrusu nereden ne çıkacağını bilemiyoruz.

MARKET ALIŞVERİŞİNE SON VERİN

İnsanımızda halen delicesine bir market alış veriş çılgınlığı var ve bu durum tüm uyarılara rağmen devam ediyor. Gerek hükümetin gerekse tüm dünya otoritelerinin kalabalık yerlere gitmeyin çağrılarına rağmen insanımız bitip tükenmek bilmeyen bir alışveriş çılgınlığı yapıyor. Halbuki memlekette yeteri kadar stok ürün var ve önümüzdeki haftaların ne olacağını bilmediğimiz için herkesin cebindeki parayı hunharca marketlere akıtması akıl işi değil. Olur da önümüzdeki 10 gün içinde bu salgın ülkemizde yükselirse vatandaş şu an düşünmeden harcadığı paraya daha çok ihtiyaç duyacak. Sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği için işe gidemeyecek ve maaş da alamayacaklar. Aman sokağa çıkma yasağı uygulanabilir deyip daha fazla alış veriş yapmaları da son derece yanlış çünkü devlet sokağa çıkma yasağı uygulaması halinde tüm evlere erzak yardımı yapmakla mükellef haline gelecektir. Hem çalışmayan hem maaş alamayan vatandaşın ille ki bir süre sonra cebindeki para da bitecektir.

Bu nedenle yeteri kadar stokunuzu yaptıysanız artık ailenizi düşünün ve kalabalık yerlere gitmeyin.

**************

ASKERE İZİN YOK AMA!

Korona Virüsünden dolayı bildiğiniz gibi gerek Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı olsun gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı olsun sağlık güvenliği gerekçesiyle tüm izinleri askıya aldı. Bu konuda mükellef askerlerde yani çavuş ve erlerde büyük bir rahatsızlık yaşanıyor. Çokça aileden bu konuda şikayet aldım. Elbette ki Askeri yönetimin kendi içinde olası bir salgını engellemek adına yapmış olduğu bu uygulama doğrudur ve önemlidir ancak asker ailelerinden gelen şikayetlerde şu nokta son derece önemli; aileler bana “ evlatlarımız izine yollanmıyor ve hepsinin psikolojisi bozuldu. Fakat askerdeki komutan, uzman askerler ve sivil çalışanlar dışarıdaki sosyal hayatlarına devam ediyorlar. Peki bu kişilerin askerlik dışındaki sosyal yaşantılarında söz konusu Korona virüsünü kapmaları ve bunu orduya bulaştırmaları kaçınılmaz olabilir. Bu bağlamda mükellef askerlere sağlık açısından izin verilmezken ordu çalışanları ve komutanları mesai saatleri dışında serbestçe dolaşıyorlar. Bu salgından bu gerekçe ile yine askerimiz tehdit altında değil midirler?”.

Evet aynen bana aktarılan uyarılar ve tepkiler böyle. Ben de bu ailelerin bu sıkıntılarını KTBK ve GKK’ya aktarmak istedim. Yüce Allah Türk ordusunu her zaman korusun.

******************

Günün Sözü

Sen yoksun. Boşuna yağıyor yağmur. Birlikte ıslanmayacağız ki. Özlemlerde ayrılıklar da boşuna öyle uzaklardayız. Birlikte ağlayamayacağız ki.

Aziz Nesin

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.