Sinir bozucu bekleyiş...

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Sinir bozucu bekleyiş...

Kritik haftaya girdik. Kritik haftalarımız da bitmiyor ya o da ayrı bir konu. Ancak sürekli 14 gün hesabı yapıyor bakanlar da doktorlarda. Bir taraftan varsayımlar da yapılmıyor değil. Acaba şu an karantinaya alınan pozitif vakalar kaç kişiye bulaştırmıştır diye. Panik yok ama can sıkıcı bir bekleyiş var herkes de, bunun hepimiz farkındayız. 8 Mart’ta başlayan bu süreç 6 nisana kadar uzadı. Uzadı uzamasına ama hem maaşların ne olacağı hakkında net olmayan bilgiler, hem ekonominin tam anlamıyla bitecek olması ve her şey yoluna girdiğinde ülke ekonomisinin canlanması için uzun bir sürece ihtiyaç duyacağımız gerçeği, herkesin moralini bozmaya yetiyor.

Bir an da sihirli bir el değdi ve ülkemiz belirsizliğe dünya ise büyük bir belanın içine girdi.

Alman turistler gitti, birkaçı hariç. Yanılmıyorsam 9 KKTC’li karantinada tutuluyor. Durumlarının iyi olduğunu duyuyoruz, doğrudur diye düşünüyorum.

CUMA’YA KADAR ÖNEMLİ BEKLEYİŞ

İnanın ki tarih vermekten ben de hoşnut değilim ama şu an karantinada bulunan aileyle bağlantılı olarak yeni Korona vakalarının çıkma ihtimali kuvvetle muhtemel en geç bu cumaya kadar netleşecek. Gözlemde tutulan çiftin olası enfekte etiği kişiler bir şekilde Cuma gününe kadar belli olacak. Hatta kabineden bazı bakan dostlarım bu tarihi bugün olarak vermiş olsalar da Alman turistleri hatırlayacak olursak onlar12-13’ncü güne kadar belli olmamıştı. İşte bu nedenle ben en geç Cuma gününe kadar beklememiz gerektiğine inanıyorum.

Aldığım bilgilere göre örneğin pozitif çıkan öğretmen vatandaşımızla yemek yiyen bazı devlet memurları oldu ancak onlar pozitif çıkmadı yani virüsü kapmadılar. Bu da demek oluyor ki bu kişiler virüsü bazılarına vermiş olabilecekleri gibi vermemişte olabilirler. En geç Cuma günü bu konu netleşir.

İKİNCİ DALGA ÖĞRENCİLER

Hükümetin 6 Nisan’a sokağa çıkma yasağı koymasının en önemli nedeni de İngiltere’den ve başka ülkelerden ülkemize dönen öğrenci kardeşlerimiz. Onların da 14 gün prensibine bağlı olarak beklemeleri gerekiyor. Bu süreci de geçtiğimiz cumartesinden yani 21 Mart’tan ele alırsak 4 Nisan’a kadar da onların durumunun ne olacağının görülmesi gerekiyor.

İşte bu iki süreç son derece önemli. Olur da toplam da 4 Nisan’a kadar ciddi bir vaka sayısı karşımıza çıkmazsa bu süreç en azından şimdilik hayli ucuz atlatılmış olacak.

Kesin hiçbir şey söyleyemiyoruz. Ne bir şey olmaz diyebiliyoruz ne patlama olacak diyebiliyoruz. Ancak halen vatandaşlarımızın bir süre sonra yaşayacakları maaş sıkıntılarını düşünmeden pervasızca marketlerde paralarını tüketmeleri anlaşılır gibi değil.

KAZIKÇI ECZACILAR VAR

İşini doğru yapan birçok eczacımız var, hepsini yürekten kutluyorum. Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz dostum da görevini layıkıyla yapanlardan ancak birçok vatandaşımızdan da ciddi ihbarlar almıyor değilim. Örneğin 27 lira olan suda eriyen C vitamini 75 liraya satmaya başlayanlar var diyorlar. Ne kadar doğru bilemem. Bunu da Bakan Hasan Taçoy’a bağlı Ticaret dairesi inceleyecek. Ben kendimden örnek verecek olursam. 3 ay önce bir Vocalzone pastil aldım, üzerinde 40 lira yazıyor, el yazısıyla. Örneğin dün yine aldım üzerinde 27 lir yazıyor. Kendi kendimi çok zorladıysam da bana 40 liraya satan eczacıyı hatırlayamadım. Hatırlasam alenen adını burada yazardım. Ne yazık ki böyle kazıkçılarda var. Üzülerek söylemem lazım.

Sonuç olarak ne kadar canınız sıkılırsa sıkılsın. Bu süreci evinizde kalarak geçirmelisiniz. Bunun başka çaresi yok.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Başkasının ekmeğinin ne denli tuzlu, başkasının merdiveninden çıkmanın ne denli zorlu olduğunu göreceksin.

Dante

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.