Zenginler isyana kalkıyor... Vay be…

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.56

$

6.82

A- A A+

Zenginler isyana kalkıyor... Vay be…

Sivil Toplum örgütleri ve Sendikalara gülmemek elde değil gerçekten. Hükümete pazartesine kadar süre vermişler; sebep adaletsiz davranıştan dolayı. Yahu Allah aşkına komik olmayın. Hükümetin parası belli. Başbakan Ersin Tatar’ı da Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ı da kimse kınayamaz. Hükümet yapabileceğini yaptı, elde olan para ne yazık ki bu kadar. Toplasanız toparlasanız 600 milyon. Başka da para yok. Buyursun Ticaret Odası ya da Sendikalar yapsın daha iyi yapabiliyorsa. Yeri gelmişken gelin konuşalım isterseniz. Hükümeti bir yana bırakın. Kim hükümette olursa olsun başka bir şey yapamazdı. Sormak lazım bugüne kadar Kıbrıs Türk Ticaret Odası bu ülkenin yararına ne yaptı. Uluslararası dünyada tanınan bir örgüt, Brüksel de ofisleri dahi var. Hani Dünya’nın herhangi bir ülkesinden üç kuruş para koparabildiler mi? Başı çekenlerin her biri dolar milyoneri kimseler; çok merak ediyorum bankada faizde duran paralarından bu devlete ya da bu halka nasıl bir yardımda bulunacaklar. Kaç fakirin karnını doyurmak için ne kadar para harcayacaklar.

SENDİKALAR AYIP EDİYOR

Ülke de mali yapıdan zengin olan sendikalar var. KTAMS, KAMU-İŞ, KAMU-SEN. Bu sendikaların her birinin bankaları var. Yıllardır üyelerinden tonlarca para topladılar. Şimdi bu sendikaların binlerce erzak paketi hazırlayıp üyelerine yardım etmesi gerekmez mi?

Ya da fakir fukaraya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla işbirliği yapıp yardım etmeleri gerekmez mi?

Eylem yapacaklarını açıkladılar. Kiminle nasıl? ve neye karşı Allah aşkına. Demem o ki Sendikaların ne gibi bir faydası olacak bu yokluk döneminde. Tüm sendikalar bugüne kadar hak hukuk çerçevesinde gelmiş geçmiş tüm hükümetlerden onlarca hak kopardılar ve üyeleri olan memurlar yüksek maaşlarla saltanat sürdüler. Kusura bakmayın beyler ama memurlar da bir asgari ücretlinin maaşıyla nasıl yaşanırmış görsünler. İşsiz kalan binlerce özel sektör çalışanı ne yapsın ? Yine memur takımı 5000 liranın üzerinde maaş almaya devam edecek.

Para yok para. Siz daha adaletsizlikten mi bahsediyorsunuz.

MEMUR DEVLETİ YÜZÜNDEN ACİZ DÜŞTÜK

Devlet dairesinde memur olup oldukça iyi maaşla geçinen vatandaşların aldığı maaşlarda zerre kadar gözüm yok ama siyasiler tarafından yaratılan bu memur devleti yüzünden değil mi bu devletin aciz duruma düşmesi, memur devleti oluşumuz yüzünden değil mi bu devletin her bir çalışanının ödediği vergilerin hemen hemen hepsinin memur maaşlarına gidiyor olması?

Bu ülke de çalışan her yurttaşın maaşından kesilen vergiler, her yıl hepimizin ödediği seyrüseferler ve daha birçok şey memurların maaşlarının ödenmesine gitmiyor mu?

Memur devleti yüzünden değil mi bir buçuk yıldır Türkiye'den aciz bir şekilde para bekliyoruz. Eğer bu devletin yeteri kadar memuru olsaydı, toplanan vergilerle her şey ama her şey yapılırdı. Kimseye de ihtiyacımız olmazdı, kimseden bize ne gün para gelecek diye beklemezdik.

İşte bu nedenle ayrımcı zengin zümreye artık ben yeter diyorum.

Yalan mı bu yazdıklarım?

Peki, soruyorum hepinize, bu ülkenin gündemine yön veren bir gazeteci olarak memurların haklarının daha fazla artırılmasına, budanmamasına, daha yüksek maaş almaları için sayfalar dolusu yazmaya hakkım var mı?

Özel sektör çalışanlarının ödediği vergilerle özel sektörden daha iyi geçinen bir zümre yaratıldı, buna devam edilmesi için çabalamam doğru olabilir mi?

ZENGİNLER HADE ELLER CEBE

Başbakanın yerinde ben olsam zengin Otel sahiplerine, tüm banka sahiplerine elimden gelen baskıyı kurar ve devlete katkı yapmalarını sağlardım. Hele hele Bankalar yıllarca bu ülkeyi sömürdü. Şimdi yokluk kapıya geldi dayandı. Bankaların her birinin karlarından bu devlete hibe etmeleri gerekmez mi? Yapmıyorlar ama. Başbakan yasal çerçevede gereken neyse yapıp alması lazım bu paraları.

Devam edelim. Ya bu devletin bu ülkenin sırtından zengin olan otel sahipleri. Hemen hepsi işçi çıkardı ve kapıları kapattı. 1500 liraya mahkum ettiler çalışanlarını. İşte adaletsizlik budur dostlar. Nerde bu zengin otel sahipleri?

Devletin bu zenginlerin ensesine basıp para alması gerekmez mi?

Yapılması gereken bunlardır beyler. Belki zorla olur ama Hükümet çeke çeke bir yıllık maaşı çıkarır sus pus olan bu zenginlerden.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Para gübre gibidir, dağıtılmadıkça bir işe yaramaz.

Francis Bacon

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.