İnsanımız avuç açıyor...

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.56

$

6.82

A- A A+

İnsanımız avuç açıyor...

Koronavirüsle ilgili belirsizlik sürüyor. Ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Hükümet bir can havliyle emeklileri, memurları ve sosyal yardım maaş alanları ödedi. Maaşını alan herkes yine marketlere koştu. Marketlerin önünden geçerken market kuyruklarına hepimiz şahit oluyoruz. Yalnız bir farkla; gerek marketlerde gerekse eczanelerde trafik düştü. Yoğun alış verişe alışan tüm satıcıların morali bozuk görüyorum duyuyorum. Sebep peki? İnanın ki hepsinin yakınması aynı; iş yok. ve ne yazık ki artık iş de olmayacak. Çünkü hemen hemen herkes gerek market ihtiyacı olsun gerekse ilaç ihtiyacı olsun alabildiği kadar aldı da ondan. İnsanlar gerek alıştığı yerlere gerekse gelişi güzel akın etti ve ihtiyaç fazlasını adeta hortumladı.

Adınız gibi emin olun birçok yurttaşın evinde en az bir ay kadar yetecek gıda maddesi ve en az 2-3 ay yetecek ilaç stoğu mevcut.

İnsanlar yine de minimal ihtiyaçları için dışarıya çıkmaya devam ediyor.

Tüm bunlar olurken maddi açıdan zorluk çeken binlerce vatandaşımız var. Birçok yardım yapan yerlerin önünde kuyruklar oluştu. Aldıkları gıda paketleri öyle pek de şaşalı değil. En fazla bir hafta yetecek gıda paketleri. Yani anlayacağınız bir hafta sonra bir başka gıda paketine daha ihtiyaç duyacaklar fakat bulamayacaklar.

Birçok aydın ya da yazar 3 ay dayanacak birikiminiz yok mu diye soruyor. Belki memleketin yarısının var ama en az diğer yarısının gerçekten yok. çünkü bu insanlar asgari ücrete çalışan, pahalı benzin, pahalı elektrik kullanan insanlar. Hele bir de buna olası bir banka taksiti eklendi mi; ya da bir ev kirası tamamen çaresiz kalıyorlar.

Açıkçası gördüğüm birçok olay karşısında çok üzülüyorum. Yardım paketi almak için sıraya giren insanların birçoğu tanıdık.

İnanın ki birinden bir şey istemek kadar ya da yardım talep etmek kadar zor bir şey yok. fakirlik elbette ki utanılacak bir şey değil, ihtiyaçlı olmak hele hiç ayıp değil ama olanın olmayana yardım etmemesi çok ama çok ayıp bir durum. Neyse ki birçok varlıklı insan elinden geleni yapıyor, yapıyor yapmasına ama nereye kadar.

Üç ay diyorlar, umarım üç aylığınadır bu ihtiyaç listesi.

MASKELİ İNSANLAR

Hazır yeri gelmişken buna da açıklık getirelim. Çokça maske takan insan görüyorum. Takmayana da kızıyorlar. Halbuki bir maskenin nasıl kullanılacağını birçoğunun bilmediğine eminim. Bir maske iki saatten fazla takılmaması gerekiyor. Takılırken yarıya kadar sürekli açılıp kapanmaması gerekiyor. Adınız gibi emin olun tüm gün aynı maskeyle geziyor birçok insanımız ve bilmiyorlar ki korona değil ama başka hastalıktan hasta olacaklar. Maskeler nemli ortam yarattığı için virüsleri besliyor aslında.

Maskeyi hastaysanız takmalısınız veya diyelim bir markete gireceksiniz, işte o eldivenleri ve maskeyi market alışverişi bittikten sonra atmanız gerekiyor, hem de uygun bir şekilde, ulu orta yere değil.

Sonuç olarak belirsizlik devam ediyor ve öğrendiğime göre bu sokağa çıkma yasağı meselesi Nisan sonuna kadar bir şekilde devam edecek.

Petrolün varil fiyatı 65 dolardan 25 dolara düştü ama ne akaryakıt ne de elektrik ucuzlamadı. Buna da pazartesi değiniriz.

Bu parasızlıkta en pahalısından yaşamaya devam..Hade bakalım..

******************

GÜNÜN SÖZÜ

Gelmen bir iyiliktir diyecektim. Kapıyı hep başkaları açtı.

Özdemir Asaf

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.