Karantina ama nereye kadar?

Yayın Tarihi: 08/04/20 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Covid-19 Koordinasyon Konseyi Başkanı, Eski Başbakanlardan Dr Sibel Siber ile Kıbrıs Genç TV’de son derece güzel bir söyleşi yaptık. Malum şu an ülkenin iki önemli sorunu var. Birincisi karantinadan ötürü sokağa çıkamamadan dolayı hepimizin kafayı yemek üzere olduğumuz problemi, ikincisi ise herkesin cebinde hızla azalan nakit para ve bir süre kimsenin alış veriş yapabilecek parasının kalmayacak oluşu.

Her ne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr Faiz Sucuoğlu iki aylığına 1500 lira ve ihtiyaç sandığından beş ay süreyle  herkesin ikişer bin lira çekebilmesine olanak sağlayacak olsa dahi, bu açılımın tek başına ülke ekonomisini normalleştirme ya da iyileştirme gücü olmadığını hepimiz biliyoruz.

Bir başka sorun ise Hükümetin duran ekonominin çarklarını çalıştırmak için ne zaman hazır olacağı konusu.

Eğer sokağa çıkma yasağı varsa ve karantina devam ediyorsa; para da yok demektir. Para yoksa bu süreç hükümeti sürüklenme ve istifa noktasına götürecektir. Ve ne yazık ki Türkiye’nin  halen gerekli maddi desteği vermediğini görüyoruz.

Özet olarak Virüsün daha ne kadar bizleri eve tıkacağını bilmiyoruz, bilmememizin sebebi de Hükümetin bu konuda gerekli sayıda test yapmıyor oluşu.

Türkiye’den bir test makinesi gelmiş günde en fazla 130 test yapabiliyor bu da demek oluyor ki bu virüsle ilgili sittin sene ne bir bilgimiz ne öngörümüz olabilir ve daha uzun günler sokağa çıkma yasağı, karantina süreleri devam eder.

HERKESE TEST YAPILMALI…BU ŞART

Sibel hanımla işte tam da bu yazdıklarımı konuştuk programda. Sibel hanımda hemen hemen benimle aynı fikirde ve o bu işin reçetesini açıkça ortaya koydu.

Herkese hızlı test kiti yapılması gerektiğini böylelikle bu virüsü kapmış insanlarımızın eğer halen taşıyıcı durumdaysalar toplumdan izole edilmeleri gerektiğini böylelikle kimin hasta kimin olmadığının tespit edildikten sonra hasta olmayan yurttaşlarımızın sokağa çıkabileceklerini ve ekonominin çarklarının dönmeye başlayabileceğini  anlattı.

HIZLI TEST NE İŞE YARIYOR

Hızlı testin fiyatı ucuz ve yeni geliştirilen hızlı testlerin başarı oranı son derece yüksek. İşte bu nedenle Sibel hanıma göre ki bende kendisine katılıyorum; herkese bu test yapılabilir. Bu testler Türkiye’den de temin edilebilir. Hızlı test altı aya kadar sizin bu virüsü kapıp kapmadığını gösteriyor. eğer kapmışsanız, yani bu virüsle tanışmışsanız test sonucu pozitif çıkıyor ve ardından size PCR testi yapılıyor. Eğer sonuç negatif ise siz neden özgürce sokakta gezmeyesiniz, neden işinize gitmeyesiniz ?

Mesele aslında bu kadar basit…

Yani bir başka deyişle tüm ülke geneline yapılacak testler sonrasında hasta olan ile olmayan ayrışacak ve hasta olan herkes izole edilebilecek. Böylelikle hasta olmayanlar normal yaşantılarına dönebilecekler. Güney Kore aynen bu konuştuğumuzu başarıyla uygulamış durumda.

Aksi takdirde bu kadar kısıtlı imkanlarla bir önlem alabilmek ne mümkün olabilecek ne de bunun sonu gelecektir.

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Ona ceketimi verme önerimi reddetti. Belki de onun dünyasında mevsim yazdı.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları