Soyer “Başbakan’ın partisi bize şantaj yaptı”

Yayın Tarihi: 23/04/20 07:00
okuma süresi: 10 dak.
A- A A+

Kıbrıs Postası’ndaki sabah programım hayli güzel geçti. Başbakan Ersin Tatar’la merak ettiğim soruların cevabını aldığım bir telefon bağlantısı yaptık; ardından Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer’e söz hakkı doğdu ve onunla da güzel bir telefon bağlantısı yaptık.

Tabii öncelikle paramızın olup olmadığını sordum ve önümüzdeki aylarda bizi nelerin beklediğini yanıtlamasını istedim Başbakandan; Türkiye ile Mali ve İşbirliği Protokolü’nün 20 Temmuz’da imzalandığını dile getiren Tatar, para akışının sağlandığını söyledi.

Anamur’da su projesinin tamiratı için 500 milyon TL’lik ihaleye çıkılacağını belirten Tatar, söz konusu suyun tekrardan ülkemize akacağını kaydetti.

Anavatan Türkiye’nin her türlü sağlık malzemesi ve ilaçlarda çok büyük desteğinin olduğunu belirten Tatar, kendileri için önemli olan halkın sağlığı olduğunu kaydetti.

Her gün ne kadar başarılı olduklarının ortaya çıktığını vurgulayan Tatar, alınan bütün kararların uyum içerisinde alındığını söyledi.

“Bu başarı hepimizindir. Yatay seyir inişe başladı” diyen Tatar, 100’ün üzerinde vaka olduğunu ve 80’e yakın kişinin de taburcu olduğunu ifade etti.

"BUGÜN 22 NİSAN, BU İŞİ BAŞARDIĞIMIZA İNANIYORUM"

Hastanede şu an 19 kişinin kaldığını belirten Tatar, “22 Nisan’dır bugün. Uzmanlar her görüştüğümüzde tarihi uzattılar. Bekledik. Bugün 22 Nisan ve gerçekten bu işi başardığımıza inanıyorum” dedi.

Örneğin Lefke’de bir vaka olduğunda polise günde 3 kez telefon açtığını ve vaka çıkan evden birinin çıkmaması için talimat verdiğini söyleyen Tatar, başarı sağlandığı için mutlu olduğunu ifade etti.

Ekonomik bacağında muhakkak sıkıntı olacağını kaydeden Tatar, “Biz hükümet olarak paket oraya koyduk. Ekonomiye yönelik çalışmalarımız olacaktır. Yerli üretim ve yerli istihdama önem göstermemiz lazım. Kazandığımız parayı yurt dışına gönderemeyiz. O kadar zengin değiliz” diye konuştu.

Koronavirüs sonrası bambaşka bir dünyayla buluşulacağını söyleyen Tatar, KKTC’nin bu işi başarıyla yürüttüğünü vurguladı.

"KKTC ÇOK CAZİP HALE GELECEKTİR"

Tatar şu şekilde devam etti: “CNN Türk’ü açtım bu sabah tesadüfen. KKTC’de 3 gündür vaka yoktur dedi. Bu bütün Türkiye’ye yayılıyor. Başarıyla bu süreci yürüten KKTC çok cazip hale gelebilecektir. Çok da uzun zaman almadan toparlayacağımıza inanıyorum.” 

Aksa konusundaki soruları da yanıtlayan Başbakan Tatar şu şekilde devam etti: “Ahmet Uzun ve Ferdi Sabit Soyer’in imzaladığı bir sözleşme var. 2024’e kadar. Şimdi orda nedir konu? Akaryakıt fiyatları bayağı düştü fiyata yansıması lazım. Benim talimatımdır. Fiyat bu kadar düştüğüne göre bu düşük fiyattan yeni stok alması lazım. AKSA ile alakalı bir de kira bedeli var.”

Aksa’nın kendine göre zamanında çok iyi bir sözleşme imzaladığını kaydeden Tatar, bu sözleşmeyi imzalayanların da Ferdi Sabit Soyer ve Ahmet Uzun olduğunu kaydetti.

"NEDEN 2008'DE 16 YILLIK SÖZLEŞME İMZALADILAR?"

“Kulakları çınlasın. Ferdi Sabit çıkar açıklama da yapar, her şeyi çok iyi bilir. 2008’de imzalandı. Neden 2008’de 16 senelik sözleşmeye ne gerek vardı? Belediye başkanı bile geldiğinde bakanlar kurulundan geçirir ve karar alınır. Sürene kadar yapabilin sözleşmeyi. Yaptıkları sözleşme 16 senelik. 16-17 sene bu memleketi bağladılar. Akaryakıt maliyeti artı kira bedeli var. İşte diyor sözleşme. Şu an olağanüstü şartlarda bir indirim olsun diyoruz biz.”

Türkiye ile yeni bir mali protokolün olup olmayacağıyla ilgili de açıklama yapan Tatar, “Ben olacağına inanıyorum. Kesin bir şey söylemek istemiyorum. Buradaki durumu ortaya koyduk. Karşılıklı bir anlaşmadır. Ne zaman olur kesin bir şey söylemek istemiyorum. Mutlaka böyle bir olayda katkı olacaktır diye düşünmekteyim” dedi.

Koronavirüs salgınında yatay seyrin inişe geçtiğini söyleyen Tatar, “Kapıyı çaldı ve buradan gidiyor. Uçaklar ne zaman başlar, kapılar ne zaman açılır bilemem. Mayıstan sonra hızlı hale gelecektir. Türkiye’de de bir başarı var. Güneyde biraz panik var. Onlar da Haziran- Temmuz gibi düzelirler” dedi.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ MESELESİ…

Hükümetin kurulduğu günden bugüne her politikada bir olduğunu ifade eden Başbakan, Koronavirüs işinin çok önemli olduğunu kaydetti ve bir bütün olarak bu işin üstesinden gelineceğini dile getirdi.

Bu arada çeşitli spekülasyonların olabileceğine dikkat çeken Tatar, çok önemli günlerden geçildiğini söyledi.

Tüm milletvekillerine eşit mesafede olduğunu kaydeden Tatar, UBP olarak bir bütün olduklarını ifade etti.

Zamanı geldiğinde bir kabine değişikliğinin gerekirse yapılabileceğini belirten Tatar, “Koronavirüsü bir geçirelim, sağımıza solumuza bakalım. Önemli olan odur” dedi.

SOYER “BAŞBAKAN’IN PARTİSİ BİZE ŞANTAJ YAPTI”

Ardından haliyle Ferdi beye söz hakkı doğdu ve bende Ferdi beyin bir görüş belirtip belirtmeyeceğini sordum. Ferdi bey adeta açtı ağzını yumdu gözünü.

Soyer, Başbakan Ersin Tatar’ın AKSA üzerinden Soyer’e yönelik iddialarına yanıt vererek, “Siyasi çekişmelerden herkes bıktı, herkes perişan. Yere batsın egoları, makamları kaprisleri” diyerek Tatar’a sert çıktı.

Siyasi gerçekleri çarpıtan bir insanın krize bir formül bulamayacağının altını çizen Soyer, söz konusu yasada herkesin emeği olduğunu, ama bir patent hakkını fırsatçılıkla kullanıldığını savunarak, “İnsan hayatını bile politik menfaat için kullanan bir zihniyettir bu zihniyet” ifadelerini kullandı.

AKSA’nın memlekete geldikten sonra, üstünde mükellefiyet olan o dönemin hükümeti’nin Geçitkale ile arasındaki bağlantıyı da yapmadığını aktaran Ferdi Sabit Soyer, “Dolayısıyla AKSA’nın ürettiğinin çok azını bu memleket kullanabildi” şeklinde konuştu.

“BAŞBAKAN’IN PARTİSİ BİZE ŞANTAJ YAPTI”

Bugünlerde gündemin; ülkenin elektriksiz kalacağına yönelik olduğunu dile getiren Soyer, “O dönem Hristofyas ile görüştüm ve 40 megaWatt’lık elektrik aldık Güney’den, dolayısıyla derhal ülkede santral yapılacağı kararını aldık” dedi. Bu arada şantaj yemeye de başladıklarına dikkat çeken Soyer, “Türkiye ve KKTC’deki bazı çevreler bu işi AKSA’ya vermemiz gerektiğini söyledi. Başbakan’ın partisi bize şantaj yaptı” dedi.

“ELEKTRİĞE 2’ŞER KURUŞ ELEKTRİĞE ZAM YAPTIK, KIB-TEK’İ SATMADIK, YOKSA İŞİN İÇERİSİNDEN ÇIKAMAZDIK”

O dönemin Türkiye Enerji Bakanı’nın ülkeye geldiğini, bu konuyu AKSA’ya vermeleri gerektiğini söylediğini, ancak kendisinin ve diğer arkadaşlarının reddettiğini işaret eden Ferdi Sabit Soyer, “Bize bir tek kuruş bile yardım olamayacağını söylediler. Borcunuzu ödeyeceğiz dedik ve reddettik, 2’şer kuruş elektriğe zam yaptık ve 5 ayda bu işi bitirdik ve KIB-TEK’i satmadık, yoksa işin içerisinden hiç çıkamazdık” değerlendirmesini yaptı.

“YERE BATSIN EGOLARI, MAKAMLARI KAPRİSLERİ”

Bugün elektrikler kesilmiyorsa, 2 kuruştan aldıkları paralar,300 kilometrelik yüksek gerilim hatlarını yenilemek ve trafolarla bu sistemi güçlendirdikleri için olduğunun altını çizen eski Başbakan Soyer, “Tatar’a çağrımdır, bu kriz siyasi bir mesele değil, hepimiz altında kalırız, Tatar böyle polemikler ile uğraşacağına toplumsal akıl ile hareket etmeli.

Siyasi çekişmelerden herkes bıktı, herkes perişan. Yere batsın egoları, makamları kaprisleri” diyerek cümlelerini noktaladı.

GÜNÜN SÖZÜ

Bu dünyadan ayrılırken neye bakmak istediğimi kavradım: Senin yüzüne.

Paulo Coelho

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları