Atakan gibi ciddi olun!

Yayın Tarihi: 30/04/20 07:00
okuma süresi: 9 dak.
A- A A+

Toplum olarak ne tür felaket yaşarsak yaşayalım; yaşadığımız dertlerden ya da belalardan çok azımız ders çıkarır ve kendimizi toparlarız.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile güzel bir canlı yayın yaptık ve bu canlı yayını köşeme almazsam yanlış olacağını daha doğrusu eksik kalacağımızı düşündüm. Tolga Atakan bu kabinenin en ciddi ve ülkesini seven bakanlardan biri. Zaten 10 bakanın içinde Atakan gibi işini ciddiye alan bakanların sayısı çok azdır. Ne zaman program yapsak ya da ne zaman ender dahi olsa bir kahve için buluşsak karşımda son derece ciddi, seviyesini koruyan bir bakan bulurum. Efendidir ve sorunların farkındadır. Reaksiyonları aşırı olmamakla beraber yerindedir. Sonuç olarak 21 yıllık meslek hayatımda bana güven veren ender siyasetçilerden biridir.

Ülkemiz oldukça zor ve büyük bir kaosun içinden geçiyor. Ulaştırma Bakanı deyip geçmeyin; birçok konuyla yakından ilgileniyor ve Bakanlar kurulunun hızlı kararlar alınmasında önemli bir paya sahip. Devlet yönetmenin ciddi bir iş olduğunun farkında olmasının ötesinde bunu zorlayarak da olsa mevkidaşlarına hissettiriyor.

Hem halkla hem de kabineyle dalga geçen bazı bakanlar da olduğunu unutmayın. Temkinli bir sosyalleşmeye gidiyoruz ve yurt dışında yaşayanlar KKTC’ye KKTC’de yaşayanlar da Türkiye’ye dönmeye çalışıyor ısrarla. Bir grup insan dayanılmaz bir istekle gelmek bir grup insan da gitmek istiyor ve bu işlerin ucu Atakan’a bağlanıyor. Gelin görün ki Devletin kendine ait bir havayolu şirketi yok ve bu gidip gelmeler ricayla oluyor.

Ne yazık ki Türkiye’deki havayolu şirketlerine bağımlıyız. KKTC’den ayrılmak da KKTC’ye gelmek de şu sıralar yapılması akıllıca olan işler değil. Ama insanımız bunu anlamak istemiyor.

Dünya’da Covid noktasında yedinci sıraya yerleşmiş bir ülke olan Türkiye’ye neden gitmek ister insanlar anlayamıyorum. Bence bir süre daha KKTC’de kalmaları onların sağlığı için daha elzem ve aynı şekilde bir süre daha bu ülkeye kimseyi almamalıyız. Bu çok büyük risk.

Evet Atakan’la güzel bir sohbet yaptık.

Atakan, “Özellikle İngiltere’de kalan vatandaşlarımızla ilgili devamlı surette mesajlar geliyor. Hepsinden bilgimiz var ve haberdarız. Benim kayınvalidem ve kayınpederim de İngiltere’de ve onlar da ne zaman döneceklerinin haberini bekliyorlar…” dedi

“Öncelikle biraz sabretmemiz gerekiyor. Bu 30 Nisan’dan sonraki süreç içerisinde ne yapabileceğimizle ilgili şu an itibariyle elimizde bir çalışmamız zaten var...” ifadelerine yer veren Atakan, “Örneğin rakamları ve kaç sefer gerektiğini biliyoruz. Bu süreç sonunda Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri çerçevesinde, İngiltere’den tekrar bir tahliye planı yapacağız. Ama şu an değil ve net bir tarih vermemiz bugün için çok doğru değil. Bu, sürecin gidişatına göre belli olacak…” dedi.

BİRAZ SABIR

“Keza Türkiye’deki vatandaşlarımız için de çeşitli ülkelerden yapılan tahliye seferlerinde 27 tane KKTC vatandaşı TC’ye getirildi. TC dışişleri ve KKTC dışişleri bakanlığı koordinesi sonucunda bu vatandaşlarımız çeşitli illerde karantina merkezlerindedir. 14 gün dolduğunda o vatandaşlarımızın da tahliye edilmesi gerekecektir. Bununla ilgili takvimleme ve çalışma yapılıp kamuoyu bilgisine getirilecektir. Fakat net şu tarihtir dememiz şu an için doğru olmayacaktır…”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ EKİMDEN DE DAHA ÖTE BİR TARİHE ALINMALI”

Bu dönemin bir seçim konuşma dönemi olmadığını belirten Atakan, ortada ciddi bir dar boğaz olduğunu önemli olan toplumun bütün kesimleriyle şu aday bu aday konusu bir kenara bırakılarak, bütün bu aday kişilerin de elini taşın altına koyması ve gemiyi kayalara çarptırmadan bu dar boğazdan geçirebilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesine ilişkin açıklamada bulunan Atakan, “benim düşüncem ekimden de daha öte bir tarihe alınmasıdır” dedi.

“1974’TEN SONRA AÇILAN YENİ SAYFAYI, POPÜLİZM VE SİYASETE KURBAN ETTİK”

Atakan, “Ne cumhurbaşkanlığı seçimi ne de hükümetin devam edip etmemesi kaygısı içinde değilim… Şu bir realitedir; 20 Temmuz 1974’te yeni bir sayfa açtık. Bu sayfadan bu güne kadar geride bıraktığımız 46 yıl içerisinde de o sayfaya murat ettiğimiz şeyleri yazamadık. Uğruna mücadele ettiğimiz şeyleri bu sayfalara dökemedik. Yanlışlar yaptık. Popülizme kurban ettik, siyasete kurban ettik, birçok şeye kurban ettik… Değerini bilemedik…” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Atakan, “Şimdi önümüzde bir fırsat var. Bu fırsat bize ‘yeni normale’ geçerken bu ülkede bazı şeyleri daha işler, daha düzgün ve daha sağlıklı yapabilmek için olanak sağlıyor. Bu fırsatı iyi değerlendirerek özellikle önümüzdeki ekonomik savaşı en az hasarla atlatıp, sonrasında bu ülkenin bütün kurumlarıyla beraber bir ekonomik kriz veya bir afete hazır hale getirebilmek için çalışmak zorundayız. Bunları yerine getirelim ondan sonra bir değil on tane de seçim yaparız” ifadelerine yer verdi.

Atakan, “Bu kriz dönemi başladığından itibaren bu güne kadar geçen süre içerisinde bir erzak dağıtımını bile 3 haftada düzene oturtabildik. Demek ki bizim her şeyimizle; ekonomik anlamda, sosyal anlamda, organizasyon anlamında, sevk ve idare anlamında her şeyiyle hazır hale gelmemiz lazım…” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ EKONOMİK SAVAŞI KAZANALIM, SONRA BİR DEĞİL ON SEÇİM YAPARIZ”

“Şunu da net olarak ortaya koymamız gerekir. 2018 Haziran ayı itibariyle çok yıkıcı bir döviz krizi yaşadık. 2018’in geri kalan 6 aylık döneminde bunu yıkıcı etkilerini ve neredeyse 2019 yılı başına kadar yaşadık. 2019 bu etkilerin devamı şeklinde geçti. 2020’de tam bu durumun olumsuzluklarını üzerimizden atmaya çalışıyorduk ki bu pandemi krizi ile karşı karşıya kaldık. Bu işin birinci boyutuydu. Bu işin ikinci boyutu ise gözden kaçırılan bir durum varki; Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre sadece Sağlık Bakanlığı  emrine bu süreç içerisinde 30 milyon TL verildi. Ki bu daha da arttırılacak… Bütün fonlar ve birikmiş meblağların hepsi sağlığa verildi… Var olan tüm birikimler yeterli olmasa da sorgusuz sualsiz sağlık alanına verildi…” dedi.

***

GÜNÜN SÖZÜ

Birini seveceksen, onu her şeyinle sevme. Çünkü bittiğinde; onu unutamamana değil, unutamayacak kadar çok sevdiğine yanarsın.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları