İlginç şeyler oluyor…

loading
28 Ekim, Çarşamba
£

10.74

9.73

$

8.28

A- A A+

İlginç şeyler oluyor…

Çok düşündüm yazının başlığını nasıl atabilirim diye. Çünkü birkaç güne farklı yollardan ilginç olaylara şahit olduk. Adeta birileri birilerine operasyon düzenliyor. Bu kadar yıllık gazeteciyim bu yaşananları başka türlü izah edemiyorum.

Sırayla gidelim. Diyalog TV’de yaşananlar. Net Holding Sahibi Besim Tibuk’un sözlerini kesinlikle tasvip etmediğimi söylemek isterim. Türkiye güçlü bir devlettir ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’yi oldukça başarılı bir şekilde yönetiyor. Bunu kimseyle tartışmam bile. Her ülkenin ekonomik sorunları var, her ülkenin hem iç hem dış borçları var. Bugün koskoca Amerika bile silaha yaptığı yatırımları sağlık alanına yapmış olsaydı her Allah’ın günü birkaç bin vatandaşını kaybetmezdi. Hade F 35’ler kurtarsın Amerikan halkını. İnsanlar ilaçsızlıktan, doktorsuzluktan ölüyor.

Bu nedenle Amerika’yı yerlere göklere sığdıramayanlar bir daha düşünsün. Türkiye’nin Lideri Sn Erdoğan örnek bir Devlet adamıdır. Türkiye’de yolda yürüyen her iki insandan birinin oyunu alabilecek güçtedir. Bu konuda herkes aklını başına toplasın derim.

Benim üzüldüğüm tek şey Diyalog TV’de çalışan meslektaşlarımın işsiz kalma ihtimali. Günün sonunda meslektaşlarımızın bu konularla ilgili herhangi bir suçu kabahati yok.

Demokrasi ya da basın özgürlüğü. Bu konuda sınırları en çok zorlayan gazetecilerden biri de benim. Sabah programlarımı izleyen herkes ne demek istediğimi çok iyi anlarlar ama hiçbir programımda KKTC’de devletinin bütünlüğüne laf etmem, Hükümetini, Başbakanını eleştiririm ama hakaret etmem. Başbakan Yardımcısını da eleştiririm ama O’na da hakaret etmem.

İstediğini söylemek ile hakaret etmek farklı şeylerdir. Bir gazeteci her zaman nerede duracağını ya da ne kadar ileri gideceğini çok iyi bilir; ama karşınızda konuşan kanalın sahibi ise artık mesele gazetecinin kontrolünde değildir ve gazeteci de bundan olumsuz etkilenecekse kaçarı yoktur ya da o programa çıkmayı reddeder.

Bunca  yıllık meslek hayatımda bana da bazı konulara değinmem konusunda telkinler yapılmıştır, doğru bulmadığım hiçbir şeyi kabul etmedim ve yapmadım. Maddi kazanç benim için ikinci planda gelir her zaman.

Eğer ağırlığı olan sözü dinlenen bir gazeteciyseniz sorumluluğu da çok büyüktür.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın sözleri de dikkatimi çekti. Kendisine ağır bir eleştiri getirmeyeceğim ama şimdilik. Sn Bakan yaşanan bu hassas süreçte dikkatli açıklamalar yapması lazım; hem partisine hem de Kudret Özersay’ı zora sokacak açıklamalar yapmamalı. Bakan Baybars’ın açıklamalarını Kudret Özersay destekliyor mu açıklasın diye bir soru sorulursa bu soru Özersay’ı çok zora sokar. Bu nedenle hassas bir süreçteyiz Özersay’ın zarar görmemesi lazım diye düşünürüm.

Basın Özgürlüğü başka bir meseledir.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Başını Fethullah Gülen’in çektiği FETÖ bir terör örgütüdür ve KKTC Devleti de FETÖ’yü bir terör örgütü olarak kabul etmiş ve bunu açıklamıştır. Ülkemizde Fethullah Gülen’e yönelik yapılacak destekleyici sözler, açıklamalar suç unsuru içerir ve Türkiye Adalet Bakanı Gül ile Bakan Baybars’ın işbirliği noktasında birbirlerine karşılıklı teşekkürleri vardır. Bunları unutmamak lazım, ayrıca yine ilerleyen süreçte İçişleri Bakanı olarak Ayşegül hanım bu yönde bazı operasyon emirlerini de vermek durumunda kalabilir.

Demem o ki herkes bir sakin olsun, zor bir dönemden geçiyoruz. Bence çıbanı kaşırsanız kanar, kaşımamak lazım.

TATAR’LA UĞRAŞIYORLAR

Öte yandan başka tuhaf gelişmeler de yaşandı. Başbakan Ersin Tatar adını bilmediğimiz, tanımadığımız bir kadınla telefon görüşmesi yaptı ve kadın Başbakanın sözlerini kameraya aldı ya da aldırdı. Çok büyük bir ayıp ve yanlış. Yasalara göre de zaten suç. Bu video KKTC’ye de gönderildi ve sosyal medya üzerinden her yere dağıtıldı. Belli ki birileri Başbakan Tatar’la uğraşıyor, hem de fena uğraşıyorlar. Videonun devamında ne olduğunu bilmiyoruz. Ses kaydı yarım kesilmiş. Başbakanın sözlerinde bir sıkıntı yok, dahası casino çalışanlarına sahip çıkacaklarını anlatıyor.

Ama kim ne için bunu yapıyorsa doğrusu büyük cesaret. Ya çok güvendikleri bir arkaları var ki bunu korkmadan yapmışlar ya da gaflete düşmüşler. Yasalar önünde cezası neyse çeksin ama Başbakana ayıp ettiler bunu söylemek lazım.

Öyle tahmin ediyorum ki birileri Başbakanın, Cumhurbaşkanı adayı olmasını engellemek için yapıyor.

Kesinlikle tasvip etmiyorum.

Bu yaşın sahibiyim ve ülkede son zamanlarda bazı insanların adeta ateşle oynadıklarını görüyorum. Arkadaşlar elleriniz yanar dikkatli olun.

******************

GÜNÜN SÖZÜ

Doğru söz etkili olabilir, ama hiçbir söz yerinde bir susuş kadar etkili olmaz.

Mark Twain

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.