Onlar Londrez değil!

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

A- A A+

Onlar Londrez değil!

Hükümetten en nihayet oldukça güzel bir açıklama geldi. Bildiğiniz gibi uzunca süredir İngiltere’de yaşayan soydaşlarımız, Kıbrıslı Türklerin Covid-19’dan dolayı hayatını akrabalarının cenazeleri Anavatanları Kıbrıs’a getirilmeyi bekliyordu. Hükümet en nihayet bu konuda önemli bir karar üretti ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay 1 Haziran tarihinden itibaren Kıbrıslı Türklerin cenazelerinin defin için KKTC’ye getirileceğini müjdeledi. Bu hem bir dram hem de güzel bir haber.

Böl parçala yönet. Tipik emperyalist düşüncenin yönetim şeklidir. İyi de bundan bize ne. Şöyle bize ne. Yıllardır süre gelen ve hiçbir anlam bulamadığım karşılıklı bir antipati besliyoruz İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk soydaşlarımızla kendi aramızda. Biz onlara Londrez diyoruz.

Peki sebep?  Övünüp hava atıyorlar KKTC’de yaşayan akrabalarına. Belki bazıları öyle olabilir ama kendi akrabasını ya da arkadaşlarını hakir gören Kıbrıslı Türkler yok mu bu ülke de yaşayan ? Elbette var.

Sonuçta malzemeniz insansa heryerde çürüğü de sağlamı da olacak.

Bir Televizyon Programcısı olarak hatırı sayılır Kıbrıslı izleyicim var İngiltere’de. Her sabah buluşup arada mesafeler olsa dahi sabah kahvesini birlikte içiyoruz. Benim nazarımda hepsi de güzel insanlar.

İnanır mısınız zaman zaman Londra’ya gittiğimde birçoğuyla fuarlarda bir araya geliyorum. Bir sohbet açılıyor eskilerden ki sormayın. Her biri istisnasız çok özlüyor Kıbrıs’ı. Ne yaparsınız şartlar onları uzaklara sürdü. Geçim derdi, daha iyi yaşama yaşatma gailesi. Kim onları kınayabilir ki.

Sayıları o kadar çok ki şu an kaybolmaya yüz tutmuş nüfusumuzun yaklaşık dört katı İngiltere’de yaşıyor.

Hepsi de Anavatanları, Kıbrıs’ı çok ama çok özlüyorlar. Bunu çok iyi biliyorum.

Yardım mı lazım hemen arayın ellerinden geleni bulup buluşturup yolluyorlar. Kesinlikle yardım etmeye hazırlar. Hiçbiri de gatsot değil. Ben buna kendim şahit oldum.

Bir zamanlar iki fakir çocuğa bilgisayar alacak olduk yardımdım fazlası o Londrez dediğimiz insanlardan geldi.

Çünkü onlar Londrez değil onlar Kıbrıslı Türk. Kıbrıs dediniz mi her birinin heyecandan dili ağzına dolanıyor, gözleri doluyor. Her birinin yarım bırakıp gittiği onlarca hatırası var.

Bu insanlar bizim insanımız.

Korona belası yüzünden yüze yakın soydaşımız hayatlarını kaybettiler. Allahtan rahmet diliyorum hepsine. İşte bu soydaşlarımızın kendi vatanlarında ebedi istirahatlarına çekilmeleri en doğal hakları.

KKTC Devletinin onlara yapacağı son ve en önemli görevdir. Çok şükür ki Hükümet böyle bir karar üretti ve 1 Haziran itibarıyla Anavatanlarına, Kıbrısa defnedilecekler.  “1 Haziran'dan itibaren Birleşik Krallık’ta Covid-19 dışı hayatını kaybedenlerin cenazelerinin ülkemizde defnedilmesi yönünde bir karar alınmıştır. Yapılan resmi başvuruların tümü de zaten Covid-19 harici vefatlarla ilgilidir. ” https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n326085-gece-sokaga-cikma-yasagi-degisiyor-restoranlar-aciliyor

Bakanlar kurulunun ilgili kararını da paylaşayım ki akıllarda şüphe kalmasın.

Tüm soydaşlarımızı selamlıyorum. Bu salgın belası bitince, bileti kesin ve tatil için Vatanınıza dönün, Kıbrıs’a !

1 MİLYON KIBRISLI TÜRK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC      

  150.000[1]

Türkiye Türkiye               

  300.000-500.000[2][3]

Birleşik Krallık Birleşik Krallık      

  200.000-400.000[3][4][5]

Avustralya Avustralya  

  40.000-60.000[3][5][6][7]

Amerika Birleşik Devletleri ABD               

  5000[8]

Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti

309

****************

Günün Sözü

Kadından meleklik bekliyorsan, ona cennetini sunacaksın.

Can Yücel

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.