Protokol var… Para yok!

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.56

7.72

$

6.86

A- A A+

Protokol var… Para yok!

Eğri oturalım doğru konuşalım bu Protokol konusunu. Bu konuyu defalarca kez yazdık; Türkiye KKTC Hükümetlerine ne oldu da gücendi ki gerekli maddi desteği yapmadı bunca yıldır ? Bu soruları sorduk, her kimse sorduysak gerekli cevabı alamadık. Kimse Türkiye’nin canından kanından olan KKTC’ye neden maddi destek yapmadığını bilmiyordu. Sembolik bir cevap vardı orta yerde “protokolü imzalıyorsunuz ama gereğini yerine getirmiyorsunuz”..

Peki gerçek sebebi bu muydu ? İlle ki önemli sebeplerinden bir de buydu ama başka önemli gerekçeler de vardır gibime geliyor. Tahmin ettiklerimde var ama bunları yazmaya gerek yok. Ancak son iki yılda şunu öğrenmiş olduk; Ankara Hükümeti’nin sizden hükümet kurmak ya da bozmakla ilgili ya da Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ya da kabine oluşumu ile ilgili istediklerini yapmanız size para vereceği anlamına gelmiyor.

Yani şu konularda Türkiye’nin emrinde olayım, şirin görüneyim o da para versin diye bir durum yok. Yaşadığımız bu süreç bize bunu net olarak gösterdi.

Türkiye bir devlet ve söz verdiğiniz konularda protokol çerçevesinde yapacaklarınızın karşılığında para alabiliyorsunuz. Bunu artık ülkeyi yönetenlerin ya da ileride yönetecek olanların anlaması lazım.

PROTOKOL NEYİ ÖNGÖRÜYOR

Açıklandı belli başlı maddeler, maddelere baktığınızda yapılamayacak şeyler yok aslında. Hükümet havada karada bunları yapar ancak sadece talep edilen bunlar mı o önemli. Dahası ne kadar katkı verilecek. Deniliyor ki 2,2 milyar lira gelecek. Aldı başını gitti bir dedikodu; Tatar seçilsin diye bu parayı Türkiye gönderiyor. Öyle bir durum yok. Güldürmeyin adamı. Dahası bu parayı bildiğim kadarıyla bir an da göndermeyecek Türkiye. Bu para zamana yayılarak gönderilecek diye biliyorum. Allah versin de hemen gelsin, topu topu dört aylık memur maaşı eder, Tatar da dört aylık maaşla seçim falan kazanmaz. Seçimi kazanmak başka bir stratejidir. Eminim bunu Başbakan Tatar da biliyordur.

Haaa burada önemli bir başka nokta var. Tatar-Özersay Hükümetinde bu protokolün imzalanması önemli bir durum. En azından Ankara’nın bu hükümetle bir problemi olmadığını gösteriyor bize ama Türkiye bu konuda da çok rahat, yapın istediklerimi parayı vereyim diyor, mesele bizimkilerin yapıp yapmayacağı ya da yapabilecek mi sorusunda yatıyor.

PROTOKOLÜN FAYDASI OLACAK MI?

Bu soru son derece önemli. Protokolün bize bir faydası olacak mı? Ben bildiklerimi yazayım değerlendirmesi size kalsın. Bu protokol çerçevesinde 2 milyar 288 milyon lira bir para gelecek. Bu paranın yaklaşık olarak 1 milyar 38 milyonu hibe, geri kalanı ise kredi olarak verilecek. Önce gelin hibenin dağılımını konuşalım.

1 milyar 38 milyonun, 650 milyonu savunma giderlerine gidecek yani askere. Bunun ülke ekonomisine bir faydası yok. Devam edelim. 272 milyonu alt yapıya gidecek. Ülke için elbette ki bir faydası var ama ekonomiye bir faydası yok çünkü yapılacak tüm alt yapı çalışmalarının ihaleleri Türkiye’de açılıyor. Geriye kalıyor 116 milyon gibi bir para. Reel sektöre gidecek para işte bu kadar. Sadece 116 milyon.

Kredi olarak verilecek para ise kamudaki cari bütçe açığına kullanılacak.

Yani bir diğer deyişle protokolün imzalanmış olması ilişkilerin devam ettiğini görmek açısından önemli ama gerçek anlamda ekonomiye bir katkısı olduğunu söyleyebilmemiz ne yazık ki imkansız. Ben yanlış anladıysam biri beni düzeltsin onu yazayım!

HÜKÜMET 400 MİLYON İÇ BORÇLANMAYA GİDİYOR

Bir başka bilgi ise hükümetin bayramdan önce maaşları ödeyebilmek için 400 milyon iç borçlanmaya gitme kararı aldığı yönünde. Neden iç borçlanma çünkü hükümetin maaş ödeyecek parası yok, Türkiye’den gelen bir katkı yok bu konu için. Bu nedenle iç borçlanmaya gidiliyor. Peki bu 400 milyon ne kadar süreyi karşılayacak? Muhtemelen bir aylık maaşı, bilemediniz iki ay en fazla sonra, sonrası Allah kerim.

Demem o ki protokol imzalandı iyi güzel de para falan gelmedi, piyasaya para falanda akmayacak. Benim anladığım bu.

ÖZERSAY NEREDE?

Dikkatimi çeken bir konu daha var. Başbakan Tatar protokolü imzaladı güzel hoş, peki Hükümet ortağı Kudret Özersay neredeydi? Yani hükümet bir bütün ve ortada bir protokol varsa oraya atılan imzanın ve kabul edilen diğer koşulların ortağı, yükümlüsü ve sorumlusu Özersay’dır da aynı zamanda. Peki, Özersay neden imza töreninde yoktu?

******************

Günün Sözü

"Yalnızların anlayamadığı tek şey bu; tek başına özgürlük ne işe yarayacak…"

Attila İlhan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.