Ağustos'ta bizi ne bekliyor?

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Ağustos’ta bizi ne bekliyor?

Hükümet 400 Milyon iç borçlanmasını yaptı ya da yapacak. Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu artık eksik maaş ödenmeyeceğini açıkladı. Peki, bu kaç ay sürecek? Önemli soru işte bu. Normal şartlarda Hükümet Temmuz ayında teslim bayrağını çekecekti mali uzmanlar bunun bir ay kadar uzadığını ve hükümetin ekonomik anlamda Ağustos ayında teslim bayrağını çekebileceğini söylüyor.

Güney Kıbrıs ve Türkiye ile sıcak temasın başlaması an meselesi. Kaç kez yazdım bunun ağır bir sorumluluğu var. Açıldık artık bir daha kapanamayız. Şiddetli bir salgının altından kalkma şansımız ne yazık ki yok. Casinolar açıldı açılmasına ama oralarında canlanması en erken Ağustos ayını bulacak.

Rum tarafındaki pandemi devam ediyor daha dün altı vaka tespit edildi. Türkiye de ise devam ediyor. Vaka sayısında ciddi düşüş var ama iyileşme sayısında da ciddi düşüş var. Neredeyse yakın yakına gidiyor.

Demem o ki Türkiye aşırı normalleşmenin bedelini son derece ağır ödeyebilir. Gelin görün ki her şeyin başı ekonomi, sağlık değil. Bunu anladık ve diyetini de ödeyeceğiz.

Anlayacağınız yakın gelecekte hayli sıkıntılı günler bizi bekliyor. Birkaç aya çoktan seçim havasına girmiş olacağız. Dua edelim de iki aya kadar Türkiye bu virüsün yükünden kurtulsun, keza Rum tarafı da.

MEMUR DEVLETİ VE HAZİN SON

Ne memurum ne ailemde bir memur var ve ne yazık ki devlet dairelerindeki memurların maaşları arasında ciddi uçurumlar olduğunu düşünüyorum.

Az maaş alan memurlar daha çok, çok maaş alan eski memurlar ise ne yazık ki daha az çalışıyor.

Kimse kusura bakmasın ama bu sayfada memurların özlük haklarını savunan bir köşe yazısı göremeyeceksiniz.

Bugüne kadar sendikaların meydanlarda yaptığı eylemler ve Türkiye’ye karşı olan söylemler hep devlet dairelerinde çalışan memurların haklarını korumak için yapılmadı mı?

Yıkım paketi dendi, bir sürü isimler takıldı ve toplumun genelinde Türkiye’ye karşı bir öfke hareketi tetiklendi.

Biz gazeteciler de buna aslında hep alet olduk.

Ne kadar acıdır ki, bu rüzgar Kıbrıs’ta çözüm sloganlarıyla öyle güzel bezendi ki Sendika başkanlarının bazıları siyasete atılıp milletvekili de oldu, bir kısmı da seçim kazanamadı.

Özel sektörü düşünen var mı?

Sendikalarda hareketlenmeler başladı ve yeni mali protokolü eleştiriler başladı. Hepsine bir baktım. Tüm sendika başkanları hepsi dostumdur, hepsiyle çok iyi arkadaşlıklarım vardır ama bu sefer kendilerine destek vermeyeceğim.

Ben bir özel sektör çalışanıyım. İyi bir gazeteci olduğum için iyi kazanabilirim ama birçok meslektaşım ve özel sektörde çalışan birçok işçi kardeşimi temsil etmiyor bu sendikalar.

Ve her geçen gün özel sektörde çalışan yurttaşlarımızın hak gaspına uğradıklarını, sendikaları olmadığı için hiç kimsenin haklarını savunmadığını ve kelime anlamıyla sefil bir hayat yaşadıklarına şahit oluyorum.

MEMUR DEVLETİ YÜZÜNDEN ACİZ DÜŞTÜK

Devlet dairesinde memur olup oldukça iyi maaşa geçinen vatandaşların aldığı maaşlarda zerre kadar gözüm yok ama siyasiler tarafından yaratılan bu memur devleti yüzünden değil mi bu devletin aciz duruma düşmesi, memur devleti oluşumuz yüzünden değil mi bu devletin her bir çalışanının ödediği vergilerin hemen hemen hepsinin memur maaşlarına gidiyor olması?

Bu ülke de çalışan her yurttaşın maaşından kesilen vergiler, her yıl hepimizin ödediği seyrüseferler ve daha birçok şey memurların maaşlarının ödenmesine gitmiyor mu?

Memur devleti yüzünden değil mi bir buçuk yıldır Türkiye’den aciz bir şekilde para bekliyoruz. Eğer bu devletin yeteri kadar memuru olsaydı, toplanan vergilerle her şeyi ama her şeyi yapılırdı. Kimseye de ihtiyacımız olmazdı, kimseden bize ne gün para gönderecek diye beklemezdik.

İşte bu nedenle ayrımcı zengin zümreye artık ben yeter diyorum.

Yalan mı bu yazdıklarım?

Sonuç olarak durum ortada… Ernest Hemingway Pulitzer Ödüllü kitabında sorar “Çanlar Kimin İçin Çalıyor? “ diye ve yanıtlar da aynı zamanda “Çanlar Senin İçin Çalıyor!”.

*****************

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.