Üstel: “HP, UBP’yi dağıtmaya çalışıyor”

Yayın Tarihi: 23/06/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel ile birlikte Kıbrıs Genç TV’de güzel bir program yaptık. Başbakan Ersin Tatar’ın kendisini görevden almasının ardından öyle tahmin ediyorum ki içini döktüğü ve görevden alınması sürecinin haksızlığını anlattığı en iyi programdı.

Ünal Bey yaşanan olayı en başından sonuna kadar tüm açıklığıyla anlattı. Anlatımının sonucuna geldiğimizde Üstel’in gerçekten günah keçisi yapıldığını çok net anlıyorsunuz.

Genel anlamda UBP içinde birlik beraberlik çağırış yapan Üstel, Başbakan Tatar’ın cumhurbaşkanı adayı olması halinde destekleyeceğini ancak şu an için birlik olunmasına en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde Başbakanın hem kendisini, Sucuoğlu’nu ve Çaluda’yı çok üzdüğünden, kırdığından yakındı.

Başbakan Tatar’ın Hükümet ortağı Halkın Partisinin isteklerini sürekli yerine getirdiğini ifade ederek “küçük ortak HP’dir, 21 Milletvekili olan UBP’ye istediğini yaptıramamalıdır. Bu hükümet kurulduğu günden bugüne hem HP, hep UBP’yi bölmek ve parçalamak için uğraşmıştır. Buna izin vermemeliyiz” dedi.

Üstel yaşanan yatırımcı krizinin detaylarını şöyle anlattı; “Bu yaşananlardan dolayı ikinci şirkette ihaleden çekildiğini belirtti ve Lapta kaybetti. Bu insanlar buraya geldi ve apar topar gittiler. Bu ülke de büyük bir yatırımdan mahrum oldu diye düşünüyorum. Bu insanlar Sağlık Bakanlığı’ndan izin aldılar ve bu ülkeye geldiler. Ben zaten izin alındıktan sonra ilgili özel kalemim karşı tarafa ilettikten sonra benim görevim bitmişti zaten. Ben Turizm ve Çevre Bakanıyım. Havaalanından sorumlu ben miyim? Ulaşımdan sorumlu ben miyim? Ya da gümrük ve karantina otelinden sorumlu ben miyim? Bütün bu soruların cevabı kamuoyunda tartışılıyor. Ben ne büyük adammışım; bütün bakanlıklara sözüm geçer ve bütün bakanlıkları yöneten de benmişim meğer”

“BAŞBAKAN ARKAMDA DURMADI”

Üstel, Ben başbakanımın çıkıp, ‘bir ihmal olduysa veya varsa bir şey soruşturulsun, araştırılsın’ demesini beklerdim. Herkes başbakanın en yakını sensin derlerdi. Evet, en yakını bendim. O benim başkanımdır, madem o bir seçime girecek ben de destek olacağım. Destek olamaya da devam edeceğim derdim. Beni bu görevlere getiren UBP ve UBP tabanımdır. Bana sekiz seçimde destek veren tabandır UBP tabanı… Ben de bu yaşanan süreci tabanıma ve KKTC insanına anlatmak zorundayım. Kimsenin kafasında soru işareti kalmamalı… Çünkü veremeyecek hesabım yoktur, zaten veremeyecek hesabım olsa beni halk çoktan siyasetten alırdı. Kaldı ki 1991 yılından beri politikadayım ve her dönemimin de hesabını verebilirim. Şimdi de hesabımı verebilirim.”

“BAŞKA BAKANLARIN HESABINI BANA SORMAYACAKSIN”

Ünal Üstel gayri yasal bir iş yapmadı. Ama başka bakanlıklar görevini yerine getirmediyse hesabını benden sormayacaksın. Ve yatırımcı getirdiysem, siz çok istekliydiniz bu ülkeye yatırımcı getirmeye… Bu ülkenin kalkınması yatırımcılar sayesinde olacaktı. Ben tüm okları üstüme alsam da bu yolda beraber yürümeyi tercih etmiştim. Ama başbakanım benim arkamda durmadı. Başbakan benim arkamda durmazken nasıl olacak bu iş bilmiyorum.Uçak geldi de gümrükçü yoktu da gibi dedikodular var etrafta. O zaman bunu ilgili bakanlıklara soracaksınız bana değil”

“HP, UBP’Yİ BÖLMEK İÇİN UĞRAŞIYOR”

“Bu ülkede hangi projenin altında UBP’nin imzası yoktur? Biri çıksın göstersin… Ama küçük ortak geldiğinden beri UBP’nin bölünmesi ve parçalanması için bütün çabaları sarf etti. Ve bugün ben üçüncü kurbandım.  Partim bana sahip çıktı. Çıkmaya da devam ediyor. Bizim bir koalisyon hükümetimiz var ve bir de küçük ortağımız da var. Bu küçük ortak her yere de müdahil olmaya çalışıyor. Benden önce de şimdi de aynı konular devam ediyor. Şimdi küçük ortak oturuyor ve karar alarak Ünal Üstel’i suçlu buluyor. Soruyorum ben şimdi; neye dayanarak benim suçlu olduğuma kanaat getirdiler? Çünkü Ünal Üstel başbakanın yanında gezer, başbakana çok oy toplar ve çalışır… Ünal Üstel’i başbakanın yanından götürürsem gücü de kırarım düşüncesine girdiler”

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez. Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini, Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz, Değil mi ki ayaklar altında insan onuru.

66. Sone, William Shakespeare

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları