Golü yedik…

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.58

8.62

$

7.32

A- A A+

Golü yedik…

Hani derler ya dakika bir gol bir. Bizim durumumuz tam da öyle oldu. 1 Temmuz Türkiye’ye kapılarımızı açtık ve dün sabah deniz yoluyla Girne’den ülkemize giriş yapan bir vatandaşta Korona Pozitif vakası tespit edildi, Sağlık Bakanlığı da bunu onayladı.

Şimdi bu durum çok iyi değerlendirilmesi gereken bir konu çünkü bu vakanın çıkışı bize Türkiye'den gelişlerde ciddi bir kontrolsüzlük ve başıboşluk olduğunu gösterdi.

Aslında Hükümet her şeyin tanımını ve önemini çok iyi izah ediyor ama yapılması gerekenler demek ki ciddiyetle yapılmıyor.

MANTIKSIZLIK VE BOŞLUKLAR

Düşünsenize 30 Haziran’da KKTC’ye gelirseniz 14 gün karantinaya giriyorsunuz ancak gece yarısı saatler 00:05’i gösterdiğinde karantinaya girmiyorsunuz ancak sizden çift PCR talep ediliyor.

Bir vatandaş belki de turist, henüz kimliği açıklanmadı gemi yolu ile KKTC’ye geliyor. 1 Temmuz sabahı oluyor bu olay. Şimdi gemiye 30 Haziranda binse PCR olsun olmasın karantina var zaten ancak bu vatandaşımız belli gece yarısı gemiye biniyor ve sabah KKTC’de oluyor.

Demek ki bu kişinin Türk sağlık otoritelerinden almış olması gereken bir PCR testi olması gerekiyor. Birinci sorulması gereken soru bu.

İlgili kişinin Türkiye’den aldığı bir PCR test sonucu var mı? Eğer varsa ve bu test sonucu pozitif ise nasıl bu gemiye alındı? Buraya kadar durum şüpheli…

Bakın bu durum son derece önemli.

Devam edelim.

KKTC’ye geldi ve testler yapıldı, güzel amenna. Bu test sonuçları çıkıncaya kadar bu insanlar nerede tutuluyor. Muhtemelen ya evinde ya da bir otelde. Gemiyle gelen turist de olabilir vatandaş da ve diyelim ki kişi Türkiye’de test yaptırmadı ve gemiye binip geldi. Her ne kadar bir sözleşme imzalasa da pozitif olduğunu muhtemelen kendi de bilmediği için yorucu geçen bir gemi yolculuğunun ardından bir cafede durmuş mudur ya da bir markette?

Vatandaş ise muhtemelen evine gitmiştir diyelim hani bir yerde durmamış olsun. Evde muhtemelen ailesi var bu yaşlı ya da genç insanlarda olabilir. Haliyle onlarla temas etmiştir ve O insanlar da bu sonuç ta ki çıksın tüm gün evde oturmayıp başka yerlere gitmiş ve başka temaslarda bulunmuştur.

Daha uzun uzun yazabilirim ve bu sarmal uzar gider.

Hastalık malum; üç kişiye bulaştırma durumunuz var ayrıca olduğunuz yere bu virüsü bırakma ihtimaliniz var.

Pozitif çıkan bu kimse zaten birileri ile temas etmiş ve o kişilerde karantinaya alınacaklar ve test yapılacak. Yapılacak testler hemen sonuç vermeyecek ve 5-7 gün hatta 10 gün sonra bir sonuç çıkacak.

Anlayacağınız hastalığın bulaştırıcılığı yüksek olduğu için işte O bir kişi birçok insanı enfekte etmiş ola ihtimali var.

Eskiler der ki herşey bir defadan başlar. İşte tam da durum böyle…

Hâlbuki bu gelen insanlar bir yerde 4 saatliğine müşahede edilip test sonuçları çıktıktan sonra bırakılsaydı bu koşuşturma da yaşanmamış olurdu.

Şimdi adınız gibi olun pozitif çıkan kimsenin beraberinde 3-5-10-20 kişiyi daha bulaştırmış olma ihtimali çok yüksek. Dahası gemideki birçok kişiyi bulaştırmış olma ihtimali de var.

Unutmayın ki İtalya’da sadece bir karı kocadan bulaş başlamış ve bugün 43 bin kusur insanın ölmesine neden olmuştu. Bu işler böyle oluyor ne yazık ki.

AÇILMASA MIYDIK?

 Biliyorum tam anlamıyla kapanmak mümkün değil ama ortada apaçık ihmaller var. Belki bizim makamlarımızda yok ama gemiye binilen yerde bu ihmal var. PCR testi var mıydı bu hastanın? Eğer varsaydı pozitif miydi? Pozitif ise gemiye nasıl bindirildi?

Ve daha birçok soru sorabiliriz. Her iki ülke de bu gelişleri ve gidişleri çok ama çok sıkı tutması lazım.

Açıkçası bana biraz sıkı tutuyor yapıyormuşuz gibi geliyor.

TÜRKİYE ÇOK KÖTÜ DURUMDA

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çok değerli bir sağlık bakanı olsa dahi açıklamaları tam bir fakir tesellisi. Şöyle azalıyoruz böyle iyileşiyoruz. Şu an Türkiye’de çıkan demeyeceğim tespit edilebilen günlük vaka sayıları 1500 civarında. Bu sadece bakanlığın tespit edebildiği… Tespit edemediği emin olun tespit ettiğinin üç katıdır belki de. Belki de çok daha fazladır. Yani 1500 değil 7500’dür.

Anlayacağınız biz Türkiye’ye kapıları açtık belki ama gerekli sıkı kontroller belli ki bir yerlerde gevşedi.

Böyle bir zamanda yani Türkiye’de Kovid’in artışının çok hızlı yükselmeye başladığı bir dönemde eğer Türkiye ile insan alış verişi yapacaksanız şartları çok ama çok sıkı tutmanız lazım. Daha gemiden iner inmez pozitif çıkan bir vakamız varsa bu beraberin başkalarını da enfekte yapmış olma ihtimaliyle birlikte anlıyoruz ki Türkiye’de sokakta yürüyen hemen hemen herkes Korona.

Sonuç;

Dakika bir gol bir, kendi kalemize o veya bu nedenle golü yedik.

********************

GÜNÜN SÖZÜ

Gülümsemek ve sessiz kalmak iki güçlü silahtır. Gülümsemek bir çok sorunu çözer; sessiz kalmak ise birçok sorundan kurtarır.

Paulo Coelho

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.