Yeni koalisyon kilitlendi… Perde gerisi…

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

A- A A+

Yeni koalisyon kilitlendi… Perde gerisi…

Yine yeni Hükümet senaryoları ile karşı karşıyayız. Ama bu sefer ki gerçekten üzerinde çalışılmış bir senaryo. Hafta sonu yeni hükümet ile ilgili bazı detaylar bana ulaştı. Malum konu UBP-DP-YDP koalisyonu. Bu şekil bir koalisyonla ilgili uzun zamandır partiler arasında aracılar gidip geliyor ancak son bir haftadır UBP-HP arasında yaşanan imar planı krizinden sonra ipler ciddi ciddi gerildi ve yakın zamanda gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de önemiyle Başbakan Ersin Tatar, seçimlerdeki pozisyonunu güçlendirmek adına yani bir diğer deyişle sağın çatı adayı olmak adına ilk kez üçlü koalisyona yeşil ışık yaktı.

Yeşil ışık yaktı ve bu konu masaya yatırıldı ancak YDP kanadının bazı taleplerinin karşılanmamasından ötürü yeni koalisyon çalışması dün itibarıyla kilitlendi.

Aslında konu uzun ve anlatması zor. Çünkü söz konusu üçlü koalisyonun oluşabilmesi için yalnızca sıkıntı YDP de değil, aynı zamanda UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün adaya dönüp dönmeyeceği ile ilgili de bazı sıkıntılar olduğunu öğrendim.

Cumhurbaşkanı Akıncı seçimdeki popülaritesini korurken, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da diğer taraftan ciddi anlamda popülaritesini artırdı.

TATAR ÇATI ADAY

Başbakan Tatar’ın seçimlerde üçüncü sıraya düşebileceği dedikodusu UBP içerisinde çok yüksek sesle yapılıyor. Başbakanın bu dedikoduların önünde geçmesi gerekiyor. Bunlar parti içinde yapılmaması gereken söylemler ancak çok sık duyuyorum. Kabine içindeki sıkıntılar, vekiller arasındaki sıkıntılar tabanda bu tür söylemlere neden oluyor. Hem bakanlar hem vekiller bu tür dedikodulara izin vermemeli.

UBP-DP-YDP koalisyonun destekleyeceği bir aday şüphe yok ki ikinci turu garantileyecektir. Hatta belki kazanmayı da ancak yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı Tatar şimdilik bu şansı kaybetmiş görünüyor.

Peki nedir son durum, ne oldu ne yaşandı gelin bunları konuşalım.

UBP 7-DP-2 YDP 1

Yeni koalisyonla ilgili yapılan çalışmada UBP yedi bakanlığını korurken , DP’ye iki bakanlık YDP’ye ise bir bakanlık verilmesi konusunda anlaşıldı. Ancak YDP’nin söz konusu seçim hükümetinde iyi bir bakanlık istemesi krizin başlangıcı oldu.

YDP, İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI İSTEDİ… SORUN OLDU

UBP-DP-YDP koalisyonu sayı açısından son derece sıkıntılı bir rakam. SnÖzgürgün ülkeye dönecek olsa dahi rakam 26. Ve bu rakam son derece sıkıntılı. Ancak yeri gelmişken unutmadan söyleyelim bu bir seçim hükümeti olacak kurulması halinde.

Zaten Başbakan Tatar, ancak Ocak 2021’de bir erken seçim olabileceğini ve bütçenin geçmesi gerektiğini dün açıklamıştı.

Sorun zaten burada değil. Bu hükümetin seçim hükümeti olacak olmasından ötürü YDP güçlü bir bakanlık istedi. Bakanlığın adı İçişleri Bakanlığı.

UBP kesinlikle Maliye Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı gibi önemli bakanlıkları vermek istemiyor. YDP kanadı hali hazırda hükümetin bir seçim hükümeti olacak olmasından ve İçişleri Bakanlığı konusunda bir takım hassasiyetleri olmasından ötürü bu bakanlığı talep etti. Ancak UBP kesin bir dille reddetti.

İşte bu noktada koalisyon çalışması kilitlendi. Bir güvenilir bir iddiaya göre İçişleri Bakanlığı olmazsa bir bakanlık yerine iki bakanlık talep edildi. Ancak UBP kanadı yine bunu reddetti.

Ben bu tür talepleri yadırgamıyorum. Sonuçta hiçbir parti sizin kara kaşınıza sizi cumhurbaşkanlığında desteklemez ve koalisyon kurmaz. Haklı olarak YDP de “ben yama olacak değilim” mantığında hareket ediyor.

Bildiğim kadarıyla YDP’den Başbakan Yardımcılığı da talep edildi. Böyle bir durumda iki Başbakan Yardımcılığı olur mu bilemiyoruz tabii.

DP’DE SORUN YOK

Öte yandan güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Demokrat Parti kanadında herhangi bir sıkıntı oluşmadı. DP’nin alacağı bakanlıklardan biri Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak belirlendi. DP’nin alacağı ikinci bakanlığı bilmiyorum ancak Maliye Bakanlığı olmadığını net olarak söyleyebilirim.

ÖZGÜRGÜN GELECEK Mİ?

Bir diğer muamma olan konu da bu. Hüseyin Özgürgün’ün böylesi bir koalisyonun kurulabilmesi için adaya gelip destek verip vermeyeceği. Bazı güvenilir kaynaklarım bana önümüzdeki hafta Özgürgün’ün ülkeye geri dönüp böyle bir koalisyonun kurulmasında rol oynayacağını söylerken yine başka bir kaynağım Hukuki nedenlerden ötürü Özgürgün’ün gelemeyeceğini söylüyor.

Bunu da zaman gösterecek.

UBP PARTİ MECLİSİ VE FUAT OKTAY’IN TELKİNİ

Bildiğiniz gibi UBP Parti Meclisi Pazar günü toplanacaktı ancak bu gerçekleşmedi. Bir gerekçe olarak akşam saatlerine yani 17:30’a toplantı saatinin konulması bir diğer gerekçe ise önce Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın adayı ziyareti.

Henüz netleştiremediğim bir bilgiye göre Sn Oktay, UBP-HP koalisyonunun bozulmasını istememiş ve bu yönde Başbakan Tatar’a bir telkinde bulunmuş. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Böyle bir bilgi var ama teyit edilmiş değil.

Bildiğiniz gibi UBP Parti Meclisi Pazar günü gerçekleşmesi planlanan toplantıda Başbakan Tatar’a, Hükümeti bozma yetkisi verecekti. Bu yetkinin bugün ya da yarın verileceği söyleniyor. Böyle bir toplantı olacak mı emin değilim. Zira şu an için yeni koalisyon çalışması kilitlenmiş durumda.

Zira UBP Parti Meclisi’nin böyle bir yetkiyi Tatar’a vermesi için yeni koalisyonun da hazır olması gerekiyor.

Bakalım ilerleyen günler nelere gebe…

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Kimse yıllarca yaşadığı için ihtiyarlamaz. İnsanlar ideallerine ihanet ettikleri zaman yaşlanırlar.

Albert Schweitzer

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.