UBP Grubu “hayır” dedi...

Yayın Tarihi: 22/07/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Olası Hükümet değişikliğinin gerginliği gündemdeki yerini koruyor. Ulusal Birlik Partisi dün Meclis’te bir grup toplantısı gerçekleştirerek Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte HP ile yolları ayırmayı masaya yatırdı.

UBP içerisindeki güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre Başbakan Ersin Tatar üçlü bir koalisyonun kurulmasına hayli sıcak bakıyor ancak UBP’li Bakanlar yapılan toplantıda Hükümetin bu aşamada bozulmasının doğru olmadığını, kritik bir süreçten geçildiğini açık bir dille ortaya koydular.

Kabine içerisinde benim de yaptığım bazı istişarelerden sonra kabinenin genelinin özellikle bu aşamada hükümet değişiminin doğru olmayacağına ve bu değişikliğin UBP yakın gelecekte ciddi zararlar verebileceği konusunda hem fikir olduklarını öğrendim.

Öte yandan UBP Milletvekilleri içerisinde ve bazı bakanlarda Tatar’ın bu seçimi göğüsleyemeyeceği ve üçüncü geleceğine yönelik konuşmalar yapıldığını ve bunun Başbakana zarar verdiğini dünkü yazımda dile getirmiştim. UBP’de bu durumun aksine düşünce ise Tatar’ın ikinci tura kalmakta sıkıntı çekmeyeceği yönünde.

Ancak Başbakan Tatar halen partinin bazı önemli isimleriyle devam eden kırgınlıklarını giderebilmiş değil. Bu kırgınlıkların ivedilikle giderilmesi gerekiyor ki Başbakan ikinci turu garantileyebilsin, aksi halde işi zor olacaktır.

HÜKÜMETİ BOZMA YETKİSİ

Öte yandan yine UBP içerisinden aldığım bir bilgiye göre Başbakan Tatar ya bugün ya da yarın Parti Meclisini toplayarak Hükümeti bozma yetkisi almayı deneyecek. Başbakanın mevcut hükümeti bozma noktasında ciddi bir düşünce içerisine girdiği ve UBP-DP-YDP koalisyonunun zeminini oluşturma yönünde ciddi bir enerji harcadığını öğrendim.

En azından bana gelen bilgi bu yönde. UBP Parti Meclisi Tatar’a hükümeti bozma yetkisi verir mi bilemiyorum ama vermezse tam bir rezillik olur onu da söylemek lazım.

26 GERÇEKTEN VAR MI?

Gelelim en kritik konuya. Her ne kadar Sn Hüseyin Özgürgün’ün olası bir üçlü koalisyon için adaya gelebileceğini deklere ettiği herkesçe söylense de bu konuda tam bir belirsizlik ortamı hakim.

UBP’li bakanların hepsi de bu konuya garanti gözüyle bakmıyor ve hükümetin bozulması halinde eğer Özgürgün olurda adaya gelmezse UBP’nin çok ciddi zora gireceği ya da başka bir senaryoya göre yine bozulması halinde DP ya da YDP’de bir sorun çıkması halinde hükümetin kurulamayacağı da başka bir endişe konusu.

Yeniden şekillenecek kabinenin ise Başbakana yarar yerine zarar getirebileceği de konuşuluyor.

Hep bunlar hassas dengeler ve nasıl çözülecek ciddi bir muamma.

ANKARA OLAYA NASIL BAKIYOR?

Ankara Hükümetinin bu konuya nasıl baktığını bilmiyorum. Yani mevcut hükümetin bozulmasını onlarda istiyorlar mı bilemem ama kendi şahsi fikrimi söyleyecek olursam bence Ankara Hükümeti mevcut Hükümetin devamından yanadır.

Söz konusu hükümete gerekli mali desteği vermişlerdir. Hele hele paranın 600 milyonu serbest bırakıldıktan sonra Hükümeti bozmaya çalışmak Ankara’ya karşı da biraz ihanet içine girmek olmuyor mu diye soruyorum ben.

Sonuç olarak sizlere şunu söyleyebilirim; bir yanda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini garantilemek içinde Yeni bir koalisyonu ciddi ciddi kafaya koymuş bir Başbakan, bu hükümetin bozulmamasını isteyen ve 26 sayısının olmadığını savunan Bakanlar Kurulu.

Ortam son derece gergin.

Sözü şöyle bitirecek olursak; Ankara Ankara sana koşar her bahtı kara..

*******************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bazen üzüntüler, gözyaşlarının uzanamayacağı kadar derindedir."

 (A River Runs Through It)

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları