Bozulmayacak ama bozulacak...

Yayın Tarihi: 24/07/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile ilgili bir kriz çıkmasını bekliyordum ama bu kadar erken olmasını beklemiyordum açıkçası. Birkaç gün önce Mecliste gerçekleşen UBP Grup Toplantısında bazı milletvekilleri Başbakan Tatar’a, Bakan Baybars’ı görevden almasını şiddetle tavsiye etti.

Zira Başbakanın böyle bir yetkisi var ancak Başbakan Tatar böyle bir yetkiyi kullanır mıydı acaba diye kendi kendime sormuştum toplantının akşamı bana bilgiler ulaştığında.

Yazmayı düşündüm bu konuyu ancak vazgeçtim.

Eğer Başbakan, Hükümeti bozacaksaydı evet Baybars’ı görevden alabilirdi.  Ama dediğim gibi hükümeti bozmaya karar verdiyse.

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner ile bakan Baybars arasındaki şiddetli geçimsizlik dün de devam edince Başbakan, Özersay ile bir toplantı yaptı ve bu konuyu masaya yatırdı.

Toplantı gergin bir havada geçti, bunu söyleyebilirim size.

HERKES BİR SAKİN OLSUN BAKALIM

Aslında Hükümetin zirvesinde gerçekleşen toplantıda Başbakan Tatar, Baybars ile ilgili sıkıntılarını Özersay’a aktardı ve bazı uyarılarda bulundu.

Bundan sonraki süreçte herkes daha sakin olmaya söz verdi anladığım kadarıyla ve şimdilik sadece şimdilik Sulh bulundu.

Peki, bu kriz ne kadar süreliğine ertelendi?

Bu sorunun da cevabını vereceğiz.

Ama yeri gelmişken söylemekte fayda var; bence hem Sn Saner hem de Sn Baybars artık sakin olmalı ve birbirleriyle kavga etmekten vazgeçmeli. İkisi de değerli insanlar ve doğrusu, bu barışın sağlanması.

Her iki taraf da sakin olmalı.

HÜKÜMET BOZULACAK MI?

Şimdi gelelim bu sorunun cevabına. Bu konuyu 3-4 gündür çok derinlemesine araştırdım ve araştırıyorum. Dibine darı ektim desem yeridir.

Ama gelin görün ki bu sorunun bir tane cevabı yok.

Normal şartlarda sağlıklı olanı bu hükümetin devamıdır. Ne 25’i ne 26’sı belli olmayan yeni bir hükümet macerasına ülke sürüklenmemeli. Sağlıklı olan mevcut hükümetin değil Ocak 2021’e kadar normal seçim günü gelinceye kadar götürülmesidir. Tabii Ülkeyi düşünüyorlarsa siyasiler bu dediğim geçerli; yok ben cumhurbaşkanı olayım da ne isterse olsun meselesi varsa o başka.

Aslında bu hükümetin bazı ciddi sıkıntıları dışında bir sorunu yok.

BAKANLAR BOZULMASINI İSTEMİYOR

İster koltuklarını kaybetmemek için deyin ister istikrar deyin, mevcut bakanlar kesinlikle hükümetin bozulmasını istemiyorlar. Vekiller elbette ki bozulmasını ister çünkü her birine bakanlık ya da meclis başkanlığı sözleri verildi bile. Şu an birçok vekil kendini muhtemelen bakan biliyordur.

BENCE ANKARA BOZULMASINI İSTEMİYOR

Geçtiğimiz gün yazmıştım, bu konuda tecrübelerime dayanarak bir şeyler yazıyorum, bildiğim bir şey olduğundan değil. Kanaatimce Ankara Hükümeti UBP-HP Hükümetinin bozulmasını kesinlikle istemiyor. Bu hükümete destekleri tam çünkü. Dörtlü koalisyona destekleri yoktu ama şu an ki koalisyona destekleri var, olur da Üçlü koalisyon kurulursa bu koalisyonu desteklemeyeceklerini düşünüyorum.

Ama bu noktada eğer amaç yeni hükümeti kurarken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden iyi bir oy almaksa Başbakan Tatar, bu noktada Ankara’yı dinlemeyecektir, zaten altı ay sonra da erken seçim olacağı için, Ankara’yı dinlemeyebilirler.

UBP-DP-YDP KURULMAZSA NE OLUR?

Eğri oturup doğru konuşalım; Başbakan Tatar az kalsın Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçiyordu ama birileri onu yeniden ikna etti. Keşke de ikna etmeseydi. Başbakanın bu seçimlerde ciddi bir yenilgi almasını bir dostu olarak asla istemem.

Ancak geldiğimiz noktada bir gerçek var ki eğer üçlü koalisyon kurulmazsa Başbakan Tatar’ın ikinci tura kalma potansiyeli her geçen gün azalıyor. Bu yazdığım bazılarının hoşuna gitmeyebilir ama dost acı söyler. Bu Pazar seçim olsa ben Başbakanı ikinci turda kesinlikle görmüyorum.

Vekillere verip tutmadığı sözler, son bir ayda yaşanan kabine krizleri, yapılan ciddi hatalar ne yazık ki Ersin beyi parti içinde çok zor bir duruma soktu. Birileri gidip Başbakana yalakalık olsun diye yalanlar söyleyebilir ama ben yalan söylemem, çünkü insan dostlarına yalan söylemez.

Bu Pazar seçim olursa Başbakan bu potanın içinde değil.

Ancak olurda Başbakan UBP-DP-YDP koalisyonunu kurmayı başarırsa işte o zaman İkinci tura kalmayı garantiler, ancak yine kazanmayı garantilemez.

Bu kolay bir seçim olmayacak bunu hepimiz biliyoruz.

İşte bu nedenle Üçlü Koalisyon, Ersin beyin ikinci tura kalıp kazanma kapısını açabilmesi için kaçınılmaz bir gereklilik.

Tabii kurulabilirse.

Kurulacak mı bilemiyorum. Çünkü bu konuda çok farklı yorumlar var. Olsaynan bulsa bir araya gelmişler Hiç olmuş. Umarım bir sıkıntı yaşanmaz.

Şunu da söylemek lazım; Başbakan olur da parti içi birlik beraberliği seçim günü gelinceye kadar kurabilirse ikinci tura kalabilmek için hiçbir partinin desteğine ihtiyaç duymaz.

UBP’nin taban oyu % 25-26’dır. Başbakanı bu oy ikinci tura taşır. Ama dediğim gibi birlik beraberliğin kurulması lazım.

Yeni hükümet kurulursa UBP için kurulacak, ülke için değil.

Aslolan UBP midir, ülke midir? Ona da siz karar verin.

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Sevmek bir başkasının hayatını yaşamaktır.

Balzac

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları