‘Hükümet bozuluyor’ diyorlar...

Yayın Tarihi: 27/07/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Başbakan Ersin Tatar tarafından yürütülen UBP-DP-YDP Hükümetinin kurulma çalışmaları hafta sonu da devam etti. Özellikle Cuma gecesi UBP ile YDP arasında çok ciddi bir bakanlık krizi çıktı ve YDP koalisyon kapılarını kapattı. Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerini garantilemek için Başbakan Tatar Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile bir koalisyon kurma yoluna gitti.

Bu konuda UBP içerisinde çok az kişi bilgilendirilirken bazı bakan ve vekiller daha net bilgi alabilmek için hafta sonu beni aradı.

Cuma gecesinden yola çıkacak olursak YDP, İçişleri Bakanlığını talep etmişti. Bu talep UBP tarafından reddedilince İçişleri Bakanlığı yerine iki bakanlık talep edilmişti. UBP kanadı iki bakanlık talebini halen kabul etmiş değil ancak bununla ilgili çalışmalar ve arabuluculuk da devam ediyor.

YDP’YE İKİ BAKANLIK ONAYI VERİLEBİLİR

Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Başbakan Tatar, YDP’ye iki bakanlık verilmesini, kabul etmiş gibi duruyor, elime ulaşan ancak pek güvenilir bulmadığım ve içinde isimlerin de yer aldığı yeni bir kabine listesi elimde mevcut ancak bunu şimdilik muteber bulmadığım için yayınlamayacağım.

Bu listede YDP’ye iki bakanlık verilmiş durumda.  Yine bir başka bilgiye göre YDP’ye verilecek söz konusu iki bakanlık altları boşaltılmış bakanlıklar.

DP’YE GÜÇLÜ TEK BAKANLIK

Öte yandan yine bir bilgiye göre Demokrat Partiye tek bir bakanlık veriliyor ancak bu bakanlık kadro açısından tamamen doldurulmuş durumda. Yani son derece güçlendirilmiş bir bakanlık.

BAŞBAKAN YARDIMCILIKLARI

Her ne kadar her iki partinin vekil sayısı az ise Başbakan Yardımcılığının DP’ye verilmesi beklenirken, YDP de Başbakan Yardımcılığı unvanını talep ediyor. Bu konu da Tatar henüz pozitif değil. Ancak yine gelen bilgilere göre bu sıkıntının aşılabileceğini öğrendim.

PAZAR AKŞAMI BAŞKA BİR TOPLANTI

Cumartesi gecesi Girne de ve Lefkoşa’da bazı toplantılar gerçekleşti. Gelen bir bilgiye göre Pazar gecesi akşam 20:30 civarlarında bir başka buluşma gerçekleşti. Pürüzlerin kısa süre içerisinde tamamlanacağı iddia ediliyor.

7-2-1

Şu ana göre altı bakanlık UBP, iki bakanlık YDP ve bir bakanlığı DP paylaşmış durumda.

DENKTAŞ ADAY MI?

Tahmin edebileceğiniz gibi eğer bu koalisyon gerçekleşecek ise Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması için gerçekleşecek. Şu an ki Hükümetin en önemli krizlerinden bir tanesi her iki Hükümet ortağının da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuş olması yatıyor.

Olası yeni koalisyon Tatar’ın seçimi kazanması için gerçekleşecek ise diğer hükümet ortaklarının Tatar dışında başka bir adayı desteklemesi düşünülemez dahi.

Meslektaşımız Levent Kutay’ın popüler Gözden Kaçmadılarına yakalanan şu haber bana hayli ilginç geldi. “Türkiye'nin Karar Gazetesi yazarlarından Akademisyen Mensur Akgün bugünkü köşe yazısında Kıbrıs'ı ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini yazdı.Serdar Denktaş'tan da söz eden Akgün, "Denktaş ile görüştüm. Ciddi şekilde  aday olmayı düşünüyor" ifadelerini kullandı.https://www.kibrispostasi.com/c137-GOZDEN_KACMAYANLAR/n339640-serdar-denktastan-adaylik-icin-guclu-sinyal

Kim bilir belki de Serdar Bey gerçekten adaydır.

ÖZGÜRGÜN GELECEK Mİ?

Asıl sorulması gereken soru ise işte bu. Eğer UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgüngelip  bu hükümete destek vermezse Hükümetin hiçbir şekilde kurulma şansı yok.

İddiaya göre Özgürgün’ün “Hükümeti bozun geleyim” dediği söyleniyor.

İşte tüm bu soruların cevabı bu hafta belli olacak.

Kurulacak olan hükümet her ne kadar seçim hükümeti dense de koltuğun tatlı geleceği ve gidebileceği kadar gideceğini söylememe gerek yok herhalde.

UBP PARTİ MECLİSİ!

Bir başka konu daha var ki o da UBP Parti Meclisi. Yeni hükümetin kurulabilmesi için UBP Parti meclisinin onayı gerekiyor. Bunu da sorduk soruşturduk. Bazı bakan ve vekiller buna destek vermeyeceklerini söylüyorlar ama bir diğer görüş ise Başbakanın yeterli çoğunluğa sahip olduğu ve UBP Parti Meclisi’nden bu kararı çıkaracağı yönünde.

Bakalım ne olacak.

Başbakan oldukça zor bir maceraya ve sürece giriyor.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Kendi düşen ağlamaz.

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları