Bir hükümeti bozamadılar

Yayın Tarihi: 30/07/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Hem söylerim Cem Yılmaz bizim memlekete gelse ve bir ay kalsa bir yıllık mizahı bizim ülkeden çıkarır diye. Son bir haftadır Başbakan Ersin Tatar başkanlığındaki bir ekip UBP-DP-YDP Koalisyonunu kurmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta sonu hummalı bir çalışma yapıldı ancak YDP’nin iki bakanlık sonrasında da DP’nin bir bakanlıktan iki bakanlığa çıkmasından ötürü kurulamadı.

Bu süreci Halkın Partisi kaygıyla izledi ve ne olacağını bekledi. Tam derken her şey düzeldi ve mevcut hükümette olan kriz aşıldı aynı günün gecesi yani pazartesi günü tekrardan hummalı bir çalışma başlatıldı. İddiaya göre UBP Kanadı Ankara Hükümetinden bu konuda yardım istedi ve Ankara devreye girdi. Ki ben buna kesinlikle inanmıyorum bunu da söyleyeyim. Bunun üzerine hem DP hem de YDP iki bakanlık istemekten vazgeçip bir bakanlığa razı oldular.

Her şey yolunda giderken bu sefer de Serdar Denktaş hamle yaptı ve Cumhurbaşkanlığına aday olacağını yakın çevresine açıkladı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu açısından tam bir şok oldu bu durum.

Kaç gündür yazıyoruz sonuç olarak bu üçlü koalisyon Tatar’a destek vermek için kurulacaktı ancak Serdar bey Cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verince Demokrat Parti de Denktaş dururken başka bir adayı destekleyemeyeceğine göre koalisyon çalışmaları son buldu, bulmak zorunda kaldı daha doğrusu.

Çünkü Serdar beyin adaylığı ile Demokrat Parti’nin hem üç vekilinin hem de Parti Meclisi’nin bu koalisyonun nasıl ve hangi şartlarda yer alabileceği sorgulanır hala geldi.

Bu konuya adım gibi eminim ki Fikri başkan çok ama çok sinir olmuştur.

Başkanı olduğu parti, eski başkanı tarafından bir tür koalisyona girme konusunda engellenmiş oldu.

Belki koalisyon yine kurulacak olsa Serdar Bey koalisyona yine destek verirdi ama dediğim gibi koalisyon Tatar’a destek koalisyonu olacağı için bu durum da iptal olmuş oldu.

Yani kurulmasının anlamı kalmadı.

Hali hazırda herkes Hüseyin Özgürgün’ün gelip gelmeyeceğini merak ederken, hiç beklenmedik bir yerden üçlü koalisyon kelime anlamıyla gol yedi.

ÖZERSAY’I İZLEYİN ARTIK

İki kez denedikten sonra Özersay’ı hükümetten atamayan Başbakan bu saatten sonra nasıl Özersay ile geçinecek doğrusu merak ediyorum.

Şimdi bu durumda şans Özersay’ın yanına geçti. Özersay, İmar planı konusu başta olmak üzere birçok konuda zerre taviz vermeden ve son derece inatçı bir politikayla UBP kanadını sıkıştıracak ve hayli sinir edecek.

UBP ne kadar isterse istesin Cumhurbaşkanlığı seçimleri bitinceye kadar ve bittikten sonra  erken seçim haricinde Hükümeti bozamayacak.

UBP ONAY VERMEYEBİLİRDİ

 Bir grup bakan ve milletvekili de Başbakanın kimseye haber vermeden koalisyon çalışması yapmasına hayli sinirlendi. Birkaç gündür konuştuğum UBP’li vekiller Başbakana hayli sinirli olduklarını ve parti meclisinde UBP-DP-YDP koalisyonuna ret vereceklerini bizzat bana söylediler. Hali hazırda beş vekil hayır demek için hazırdı.

Tabii oldukça zor bir sayı karmaşasıyla kurulmaya çalışıldı bu hükümet ve denendi. Kötü olan tarafı ise bu saatte sonra Özersay’ın sınırsız kapris ve nazına maruz kalacak olması UBP kanadının.

Haaa bugün gün içinde bir şey olurda bozulur mu bilemem ama mevcut durum ortada. Nasıl bozulacak nasıl kurulacak?

Sonuç olarak bu çalışma birilerini hayli zora sokacak.

Çoklu sağ aday popülasyonu hiç şüphe yok ki sol adaylara yarayacak.

Seçimin akıbeti şimdiden belli oldu desek mübalağa etmiş olmayız.

Ol sayla bulsa bir araya geldi ve koca bir Hiç oldu.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları