Zirvede 'çatı aday' konuşuldu...

loading
21 Eylül, Pazartesi
£

9.81

8.98

$

7.57

A- A A+

Zirvede ‘çatı aday’ konuşuldu...

Ankara’da gerçekleşen zirve ile ilgili her şeyi biliyorum ancak bu konuya girmeyeceğim ve yazmayacağım. Sadece siz okurlarıma şunu söyleyebilirim ki Ankara’daki zirvenin ana gündemi Çatı adaylık konusuydu, bunun neden olmadığı neden olamadığı derinlemesine konuşuldu. Pandemi Hastanesi, Maraş konusu ve diğer ekonomik işbirliği konuları yan konulardı.

Hali hazırda YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da bir Milli Mutabakat Hükümeti kurulmasını gerektiğini söylediğini açıkladı. Yani zirvede Hükümet, koalisyon, çatı aday bu tip konular konuşuldu.

Arıklı’nın şu açıklaması çok önemli “Arıklı, 'çatı aday' ve 'Üçlü koalisyon' iddialarına ilişkin düşüncelerini, Ankara’da yetkililere aktardığını" belirterek şöyle devam etti:

“Çatı aday olmalı diyoruz. Çatı aday bağımsız olmalı. Partili aday olmamalı. (Ersin bey; "Ben UBP'nin adayıyım dedi. Dolayısı ile çatı aday formülü ortadan kalktı. "3’lü Koalisyon bu aşamada olmaz. Ülkenin bekleyen onlarca sorununu 26 ya dayalı bir Hükümet çözemez. Bunun için geniş tabanlı, mümkünse 6 Partili bir Milli Mutabakat Hükümeti kurulmalı. Kimse ötekileştirilmemeli. Toplumda kamplaşma yaratacak formüller bize zarar verir" dedim. 3’lü koalisyonun olamayacağı konusunda hemfikir olundu.”

kibrispostasi.com

Ancak yine belirteyim bu konulara girmeyi ve yazmayı doğru bulmadığımdan kaleme almayacağım. Gereksiz.

Zirve’den çıkan sonucu araştırmalarımdan sonra değerlendirdiğimde Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yalnız olduğunu söyleyebilirim. Zaten UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in dünkü açıklamaları bunu ortaya koyuyor.

Tabii bu çatı aday meselesi ile ilgili olarak öyle anlıyorum ki UBP Kanadı da yeteri kadar istekli olmadı ve oluşmasında DP-YDP’den ziyade UBP kanadı ciddi zorluklar çıkardı.

Öyle anlıyoruz ki UBP ile HP arasında ciddi krizler olsa da bozulmasını engelleyen bir gizli el var ve bozulmuyor.

Günler sonra anlıyoruz ki hummalı bir şekilde üçlü koalisyon kurulmaya çalışılırken aslında kurulmaması için bir taraftan da UBP kanadı ciddi bir çaba sarf etti.

 Ama sorumluluk DP ve YDP’nin üzerine yıkıldı. Şunu istediler, bunu istediler ondan olmadı noktasına getirildi.

Ancak gelin görün ki UBP hiçbir zaman HP ile köprüleri tam anlamıyla atmaya cesaret edemedi.

Dedim ya gizli bir el şu an ki koalisyonu birbirine zincirle bağlamış durumda.

Göreceksiniz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra erken seçim olmayacak, hükümet bozulmayacak ve devam edecek.

Hele hele Hükümet ortakları Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamazlarsa ve bu seçimi Akıncı ya da Erhürman kazanırsa işte o zaman Kudret Özersay’ın Dışişleri Bakanı kalması daha zaruri olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, ülke genelinde yaklaşık % 55 olan sağ seçmenin yine sağ adaylarla ciddi anlamda bölünmüş olmasıdır. Bu bölünmeden ikinci tura bir sol bir de sağ aday kalırsa ihtimaldir ki sağ aday seçimi kazanabilir ancak olur da iki sol aday ikinci tura kalırsa işte o zaman bu bol sağ adaylı seçim sola hizmet etmiş olacak.

Peki, sol, Ankara karşıtı sol mudur?

Yoksa her aday aslında Ankara’nın adayı mıdır? Bunun üzerine biraz düşünün derim.

***************

Günün Sözü

Her insanın hayatı aynı şekilde sona erer. Bir insanı diğerinden ayırt eden, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğünün ayrıntılarıdır.

Ernest Hemingway

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.