Karantina eve taşınmalı

Yayın Tarihi: 09/09/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Yazının başlığı son derece önemli; evet karantinanın eve taşınmasının bir yolunu hükümetin derhal bulması lazım... Hükümet içindeki bazı dostlarla yaptığım konuşmalarda şu an için tüm pandemi otellerinin dolduğunu söylediler bana. Zaten böyle bir salgına hiçbir otel kapasitesi dayanmaz ve dayanmayacak da.

Yerel bulaşlar patladı ve Sağlık Bakanlığının dünkü verilerine göre 38 vaka var. Sayı hızla artıyor. Son iki günde 64 vaka kayıtlara geçti. Kaldı ki dün gün boyu bölgelerden haberlerde birçok köyde kasaba da temaslı kişiler toplandı.

Bana ulaşan bir başka bilgi ise temaslı olup karantinaya alınan yurttaşları Hükümet yerleştirmek için otel aradığı yönünde.

Bildiğiniz gibi birçok otel sahibi otelini böyle bir kullanım için vermek istemiyor.

KELEPÇEYLE EV KARANTİNASI

Bizim milleti evde tutmanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz ancak ağır olmayan vakaların devlet tarafından ilaçları verilerek evde karantinaya sokulması çok yakın zamanda şart olacak.

Bu konuyla ilgili en iyi öneriyi HP Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver yaptı. Dünyanın birçok ülkesinde uygulandığı gibi ya telefona yüklenecek bir aplikasyonla ya da bileğe takılacak bir kelepçe ile Covid hastalarının kendi evlerinde müşahede edilmeleri yapılacak en doğru yöntem olacaktır.

Kaldı ki Rum tarafında da şu an bu yöntem uygulanıyor.

DEVLETİN SIRTINDAN YÜK KALKACAK

Şu an Hükümet hem temaslı vakaların hem de Korona vakalarının müşahede edilmesi için pandemi otellerine tonla para ödemek yerine, keza her gün üç öğün yemek masrafına girmek yerine vakaların kendi evlerinde kendi imkânları ile psikolojik olarak rahat bir ortamda daha huzurlu bir şekilde hastalıklarını geçirmelerini sağlamış olacak.

İhtiyaçlı olanlara elbette devlet erzak yardımında bulunmalı ama sağlık ekipleri tarafından vakalıların parasını ödemek kaydıyla evine depolayacağı erzakıyla 14 günlük iyileşme sürecini evinde geçirmesi sağlanabilir. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli bu yazıklarımı bir değerlendirsin derim. Şu anki yapıyla hem hastaların sosyal konforu yoktur hem devlet ciddi maddi külfet altına girmektedir.

Ağır olan vakaların yoğunluk yaşamadan hastane ortamında iyileşmesi de daha kolay sağlanabilecektir böyle bir durumda.

Bakınız şu an temaslı birçok insanın otele yerleştirilmesi zora girmiştir.

Her geçen gün bu daha güç bir hal alacaktır. Rum tarafı bunun kontrolü ilgili olarak da mahalle gözlemcileri görevlendirmiş bulunuyor.

POLİS YETİŞEMİYOR

Şu an yaşanan temaslıların karantinaya alınması noktasında da küçük çaplı oteller tercih edilmesinden ötürü birçok bölgeye görevlendirilen polislerin yetişemediği de bize ulaşan bir başka bilgi. Büyük çaplı oteller kiralanamadığı için küçük çapta bangolavlar kiralanıyor ve daha çok polis görevlendirmek zorunda kalıyor devlet haliyle. Bu durum Polis teşkilatında ciddi sıkıntılara yol açmaya başlamış diye duydum.

Sonuç olarak bu süratle bir haftada yaklaşık 200 üzerinde vakamız olacak. Temas haddinden fazla...

Bakanlar kurulunun aldığı kararlara da yarın değiniriz ancak birinci ve ikinci sınıf öğrencilerin okula gitmesi ama daha üst sınıftaki öğrencilerin okula gitmemesi son derece saçma karşılandı kamuoyu tarafından bunu da peşinen söylemek lazım.

Küçük çocuklara da bu hastalık bulaşabilir ve bu hastalığı yayabilirler.

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Her parıldayanı altın sanma... Cehennem boş ve bütün  şeytanlar burada. Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar...

William Shakespeare

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları