Virüs gizlendi mi?

loading
21 Eylül, Pazartesi
£

9.75

8.96

$

7.62

A- A A+

Virüs gizlendi mi?

Memleketin başı büyük belada. Her yerden Covid-19 bilgileri gelmeye devam ediyor. Herkes de olmaması gereken bir durum gelişti; bunun adı da panik. Devlet daireleri dün boşaltıldı, herkes işini bırakıp kaçtı. Çünkü hemen hemen her dairede ya pozitif vaka ya da temaslı yurttaş var ve bu durum herkeste ciddi paniğe yol açtı.

İnsanların yaşadığı bu panik inanın ki hastalıktan daha kötü.

YER YOK… YEMEK VERİLMİYOR MU?

Gerçekten neyi nerden tutup yazayım bilemedim inanın, inanılır gibi değil. Sağlık Bakanı çıkıyor televizyona ve yer sıkıntısı olmadığını söylüyor, Pazar gününe kadar karantina otellerinde yer olmamasından ötürü yurt dışından gelen insanların ya da temaslı vakaların saatlerce otobüslerde ya da yolun içinde beklediğine şahit olduk dün. Demek ki neymiş otellerde yer yokmuş. Nasıl olur da çıkar bir bakan otellerde yer olduğunu söyleyebilir.

Varın siz karar verin artık.

Karantina otellerinde karantina otellerinde vakalara gerekli gıdanın verilmediğini işitiyoruz, inşalar Facebook’ta “açız” diye paylaşımlarda bulunuyorlar, bazı yerlerde elektrik verilmiyor doğru düzgün. Anlayın ne durumda olduğumuzu.

VİRÜS GİZLENDİ Mİ?

Gelelim başka önemli bir konuya. Farkındaysanız virüs bir anda ülkenin dört bir yanında aynı anda çıkmaya başladı. Nasıl olur da bu virüs bir anda adanın dört bir yanında çıkmaya başlar?

Herkesin ağzında Sağlık Bakanlığının ya virüsü yeteri kadar ciddiye alıp takibini yapmadığı ya da vakaların gizlendiği yönünde.

Doğrusu nedir bilmiyorum ancak böyle iddialar var, Sağlık Bakanlığı çıksın bu iddialara yanıt versin.

Artık varın hangisi doğru siz karar verin.

Düşünsenize nasıl olur da aynı anda ülkenin dört bir yanında virüs vakaları bir anda hortladı.

Eğer siz vaka takibini doğru yapmazsanız ya da daha da önemlisi yerel testler yapmazsanız bu hastalığı kapanlar semptom yaşamadan birçok insana birçok insanda başka birçok insana bunu bulaştırır.

Böylelikle virüs hızlı bir şekilde yayılır. Herkes semptom göstermeyecek diye bir şey yok, işte birçok yerde semptom gösterenlerden doğan temaslılar topluluğu kayıt altına alınınca bir hafta sonra yapılan testlerde pozitif oldukları ortaya çıktı.

Defalarca kez yayınlarda söyledik yazdık çizdik yerel testler yapın vakaları bulun ve hastaları ayıklayın diye. Sağlık Bakanlığı her nedense bunu yapmadı. Yeni yeni yapmaya başladılar ama artık çok geç. Çünkü semptom gösterenlerin temaslıları üzerinden vakalar çıkıyor ortaya, yoksa temaslılarda da belirti yok birçoğunda.

Yani temaslı takibi yapılmamış olsa aslında bu vakaların da en az yarısı çıkmayacak.

HASTANE KOŞULLARI UYGUN DEĞİL

Bir başka önemli bir konu. Normalde tek kişilik odalarda tedavi edilmesi gereken hastaların yanına bir hasta daha eklediler. Odaların son derece küçük olduğu ve hastalarının konfordan son derece uzak oldukları bizlere hastalardan gelen bilgiler.

Soğuk algınlığı ya da grip olan bir hastanın iyileşmesi için yapılan yegane tavsiyeler dinlenme ve iyi beslenmedir. Temiz havadır, huzurdur. Ne yazık ki devlet hastanesinde böyle bir ortam yok.

Peki bu insanlar nasıl iyileşecek nasıl toparlayacaklar durumlarını?

Bu nedenle dünkü yazımda evde karantina diye yazdım. Sağlık Bakanlığı evde karantinanın bir yolunu bulması lazım.

GÜNÜN SÖZÜ

Vakti geçen özür, yemekten sonra sofraya gelen tuz gibidir.

Anonim

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.