Güney kapıları kapatabilir

loading
27 Ekim, Salı
£

10.68

9.66

$

8.17

A- A A+

Güney kapıları kapatabilir

Oldukça kötü bir dönemden geçiyoruz. Çok şükür ki sosyal medya var ve karantinaya giren hastalarla iletişim kurabiliyoruz ya da pozitif olan vakalar kendilerini sosyal platformda ifade edebiliyor. Özgür basının ve korkusuz gazetecilerin vakalara ulaşma ve haber yapma noktasında son derece önemli bir görevleri var. Bu bağlamda bu yönde haber yapan tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Meslektaşım Ertuğrul Senova’nın pozitif vakalardan biri olan Sibel Yıldırgan ile yapmış olduğu röportaj son derece başarılıydı. Kendisini kutluyorum. En azından Sibel hanımın KKTC’de pozitif olmuş bir vakanın gerek hastanede gerekse pandemi otelinde neler yaşadığını net bir şekilde görmüş olduk.

Sağlık Bakanı Ali Pilli vakit ayırsın ve bu videoyu sonuna kadar izlesin. Kendisi doktordur ve bir insan hayatının aynı zamanda insan psikolojisinin ne kadar önemli olduğunu herkesten çok daha iyi bildiğini düşünüyorum. Unutmayın ki bir doktorun asli görevi bir insanı nasıl olursa olsun hayata bağlamaktır.

DEVLET HASTANESİ İÇLER ACISI

Üzülerek yazıyorum bu satırları. Lefkoşa Devlet Hastanesinin odalarının son derece kötü olduğunu hep duyardık, Sibel sayesinde bir kez daha bunu teyit etmiş olduk. Hastaneler doğru temizlenmez ve doğru müşahede edilmezse iyileşme yerleri değil hastalık kapma yerleri olur. Unutmayın ki ülkemiz son derece öldürücü olabilecek bir virüsle karşı karşıya ve hasta bir insanın  hastane de gerekli hijyen ve yaşam konforunun sağlanması son derece zorunludur.

Hastanede başka mikroplar kapma ihtimaliniz son derece yüksektir, bu yüzden ölen yüzlerce insan var bu ülke de bu nedenle lütfen Bakan Pilli, hastaların gerekli konforunun sağlanması için üstüne düşeni yapsın.

Bu başlıca görevidir. Aksi takdirde birçok insan hastalığını gizleme ve kendi yöntemleriyle iyileşme yolunu seçecektir. Zaten virüsten dolayı herkes panik ve korku içinde bir de “ben hasta olursam Allah’ım başıma neler gelecek” diye korku yaşamasının önüne geçilmesi lazımdır.

İşte bu nedenle evde karantina şart diye yazdık çizdik.

BAKANLIK KIŞA HAZIR OLMALI... EVDE KARANTİNA ŞART

Günlerce yerel test yapın dedik dinleyen olmadı, şimdi virüs alabildiğine yayılıyor. Bakalım vaka sayısı kaçlara ulaşacak. Yine uyarıyorum Sağlık Bakanlığını kış mevsimine hazırlanın ve evde karantina için gerekli koşulları oluşturun. Bir hastanın en rahat ortamı evidir, bunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle hasta insanların evinde iyileşmesi için gerekli tedbirleri alın. Böylelikle devletin sırtındaki ekonomik yük de azalmış olacak. Birkaç ay sonra binleri bulabilecek vakaları devlet kontrol etmekte ve bakımını üstlenmekte çok zorlanacak ve yapamayacak.

Tekrar söylüyorum bu kötü şartlar ortada olduğu sürece bir süre sonra insanlar hastalığını gizleyecek, bu çok tehlikeli sonuçlar yaratacak.

SEÇİMLER GERÇEKLEŞECEK Mİ?

Perde gerisinde konuşulan başka bir konuda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olup olmayacağı. Ağır ağır seçimlerin ertelenmesi gündeme gelecek. Zaten 11 Ekim2e kadar durum düzelmezse açıkça pek çok insanın gidip oy  vereceğini sanmıyorum. Son derece düşük bir katılım olacak ve demokrasi açısından kötü sonuçlar çıkacak ortaya.

Bakanlığı halen eylül sonuna kadar vakaları azaltma şansı var diye düşünüyorum. Belki Eylül ayı sonuna kadar kısmi kapanmaya gidilebilir. Devlet 3 haftalık bir ekonomik ağırlığın altından kalkabilir diye düşünüyorum.

Adayların hepsinin bu seçimin vaktinde olmasını istediğini biliyorum, hiçbir aday seçimlerin ertelenmesini istemiyor.

Şahsen ben de seçimlerin ertelenmesini istemiyorum çünkü seçimler ertelendikçe hükümet ülke meselelerine gereken önemi vermiyor. İnanın ki hem hükümetin hem de adayların aklında seçimden başka bir şey yok.

Hal böyle olunca kimse ülkenin sorunlarına yeteri kadar eğilmiyor.

Toplumun morali gerçekten çökmüş durumda. Devletin devletliğini tam da bu zamanda göstermesi gerekiyor.

Belki dijital ortamda bir seçim yapılabilir. Ne kadar güvenilir olur o da ayrı konu tabii.

RUM TARAFI KAPILARI KAPATABİLİR

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tek taraflı olarak Kuzeye geçiş kapılarını kapatabilir. Kuzeyde hızla artan vaka sayılarından ötürü Rum yönetimi son derece endişeli bu nedenle Kuzey ile Güney arasındaki geçişleri durdurabilir.

Öğrendiğime göre Rum yönetimi bugün geçişleri durdurma kararı alabileceği yönünde..

Günün Sözü

Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler, dünün yarınları değil midir?

Victor Hugo

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.