Akıncı düşüyor... Erhürman yükseliyor

loading
28 Ekim, Çarşamba
£

10.69

9.66

$

8.20

A- A A+

Akıncı düşüyor... Erhürman yükseliyor

Kıbrıs Postası’nın Cumartesi gecesi birçok TV ve Web TV kanalıyla eş zamanlı gerçekleştirmiş olduğu canlı yayın hayli ilgiyle izlendi. Televizyon yayıncılığı adına son derece güzel bir iş çıkardık tüm ekip olarak. Altı aday katıldı ama ne yazık ki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Postası’nın Cumhurbaşkanlığı seçimi özel yayına katılmayı tercih etmedi.

Mağusa’da bir programı olduğu bildirildi. Sn Cumhurbaşkanı Mağusa’daki programını iptal edip katılabilir miydi böylesi önemli bir yayına ? Elbette ki. Sayıca yüksek televizyon ve Web TV kanalının yayının konuk olarak katılsaydı, çok daha geniş bir kitleye seslenmiş olacaktı.

Netice olarak programını iptal edemezdi diyelim, uymadı diyelim kibarca ve saygı duyalım gelmemesine.

Sn Akıncı beni affetsin ama bu programa katılmaktan kaçındığını düşünüyorum.

Başbakan Ersin Tatar, sevgili dostum Mustafa’nın programına katılmadığı için hayli eleştirildi vatandaşlar tarafından. Benzer eleştirilir de Sn Akıncı için bu sefer yapıldı.

Öyle bir algı oluştu ki artık Sn Akıncı duymak istemediği soruların sorulacağı programlara pek gitmek istemiyor.

Geçtiğimiz hafta bir başka kanalda üç genç  gazeteci olmayan arkadaşımızın olduğu bir programa katıldı ve Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliğine yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Genç arkadaşlarda Sn Başkanı sadece dinlemekle yetindi, hem de büyük bir saygı içerisinde.

Örneğin tüm adayların katıldığı bir programda bu tür ithamlarda bulunsaydı, oldukça sert karşı muhalefete maruz kalacaktı.

Öyle anlıyorum ki Sn Akıncı bu sert muhalefetle karşılaşmak istemiyor.

Kıbrıs Postası’nın program davetini uygun olmadığı için reddetti ve bir açıklama yaptı. Öyle anlıyorum ki tüm adayların katılacağı tek program BRT kaldı. Oraya da katılıp çoklu aday katılımını noktalayacak.

Şahsen ben Sn Akıncı’nın ekibindeki  iki dostumu aradım. Kıbrıs Postası’ndaki sabah programlarıma davet etmek için, ne yazık ki artık saraydaki dostlarımız telefonlara çıkmıyor.

Üzülerek izliyorum olanları.

AKINCI DÜŞÜYOR... ERHÜRMAN YÜKSELİYOR

Adayların birbirinine yakın oylar alacağı bir seçim olacağını biliyoruz. Hiçbir aday uçarı bir oy almayacak. Kimse kendini kaf dağında görmesin.

Bundan bir hafta 10 gün önce birçok yurttaşımızdan Sn Akıncı’ya oy vereceklerini duyuyordum ancak son bir haftadır Sn Akıncı’ya oy verecek kişilerin dahi Akıncı’nın sert Türkiye Hükümeti aleyhtarı söylemlerinden ötürü Tufan Erhürman’a döndüklerini duyuyorum.

Kiminle konuşsam Akıncı’nın oyları düşüyor  Erhürman’ın oyları artıyor deniliyor. Hani bazı dostlar Akıncı % 52.5 oy alacak diye sağda solda soğuk espriler yapıyorlar ya anladığım kadarıyla ciddi bir hayal kırıklığı yaşayacaklar.

Tufan hocanın daha agresif olması gerektiğini defalarca kez yazdım ve ifade ettim ancak Tufan Hoca’nın tarzının bu olduğunu artık anlamış olduk. Erhürman nezaketi elinden bırakmıyor.

Olur da İkinci Tura Erhürman kalırsa, Sn Akıncı’nın bu seçimi kaybedeceği net olarak ortadadır.

CTP İKİNCİ TURDA SANDIĞA GİTMEYEBİLİR

CTP içindeki güvenilir kaynaklarımla zaman zaman konuşuyorum haliyle. Bana deniliyor ki olur da Tufan Hoca ikinci tura kalmazsa CTP’nin en az % 60’ının sandığa gidip Akıncı’ya oy vermeyeceği söyleniyor.

Burada Sn Akıncı’nın bilmesi gereken bir başka konu daha var. İkinci tura kalması halinde ne DP’nin ne HP’nin oy potansiyeli  Sn Akıncı’nın buyruğunda değil.

Bu hafta oldukça gergin geçecek ama ikinci tur haftasında neler olacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

***

Günün Sözü

Demokrasilerde halk, tüm yanlışları denedikten sonra doğru olanı bulur.

Winston Churchill

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.