Partiler kime destek verecek?

loading
29 Ekim, Perşembe
£

10.79

9.74

$

8.30

A- A A+

Partiler kime destek verecek?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan Tatar ile Akıncı hızlı bir mekik diplomasisi yaparcasına dün partileri ziyaret ederek destek istediler. Akşam yazımı yazmak için masama oturduğumda yapmış olduğum telefon bağlantılarının ardından hangi partinin hangi adaya destek vereceğini öğrendim. Partiler kime destek kararı alırsa alsın unutmayın ki seçmenin iradesi Partilerin Parti Meclisindeki temsiliyetinin elinde değil ancak elbette ki partilerin alacağı kararlar seçmenin üzerinde etkili olacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı için lehte bir yazı yazmayı çok isterdim ancak ne yazık ki görüşlerini birebir yüzünden ne okuyabildim ne de dinleyebildim. Sade bir vatandaş gibi televizyonun karşısına oturup izledim ben de.

Çünkü Cumhurbaşkanımız ne yazık ki ne Kıbrıs Postasına ne de bana konuk hiç gelmedi. Gelseydi, bir canlı yayın yapsaydık en azından bana dünyası ve vizyonu ile ilgili bir duygu geçerdi.

Şimdi ben ne yazayım ne çizeyim Sayın Akıncı ile ilgili. Gazetecilik mesleği ile ilgisi bile olmayanların programına gitti ama bize misafir olmadı ne yazık ki. Elbette ki hafta bitmeden Sayın Akıncı ile ilgili bir yazım olacak.

Yine şahsına olan saygımızdan bir şey kaybetmeyiz, kendisi negatif ayrımcılık yapsa dahi.

CTP, AKINCI’YI DESTEKLEYECEK

CTP’nin dün gece parti meclisi toplantısı vardı biliyorsunuz. CTP federal zeminde bir çözümü savunduğu için tabanını serbest bırakmayacak ve Sayın Akıncı’yı destekleyecek. Yalnız bu destek sanılanın aksine tam destek şeklinde olmayacak. Erhürman’ın almış olduğu blok % 22 oy Akıncı’ya gitmeyecek. Bu oyun neredeyse yarı yarıya olacağı ve önemli bir yüzdenin sandık boykotu yapacağı net bilgi olarak bana ulaşmış durumda. Zira Sayın Akıncı’dan rahatsız olan ve seçilmesini istemeyen hatırı sayılır bir CTP tabanı var. Zaten kendilerini de belli ediyorlar. CTP’den yaklaşık olarak %12-15 arası bir seçmen Akıncı’ya oy verecek. Hatta güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre çok küçük bir azınlık Tatar’a oy verebilir.

Benzer bir sıkıntı UBP tabanından Tatar’a karşı var. Hatırı sayılır bir seçmen Tatar’a oy vermek yerine sandığı boykot etti. İşte bu kitle Tatar’a mı oy verecek yoksa Akıncı’ya mı yoksa yine boykot mu yapacak bilmiyoruz. Ancak UBP’den Erhürman’a giden oyların ikinci turda Akıncı’ya gitme ihtimali yüksek ama bu durum Tatar’ın aleyhine ya da lehine bir durum değil çünkü % 22’nin içinde yer alıyorlar.

YDP, TATAR’A OY VERECEK

UBP her ne kadar YDP tabanına operasyon düzenlemiş olsa dahi YDP’nin Akıncı’ya oy vermeyeceğini biliyoruz. YDP içindeki güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgiye göre YDP ikinci turda Tatar’a destek verecek. Zira seçimlerden sonra Üçlü Koalisyonun kurulması için ciddi çalışmalar var.

Dahası YDP bildiğiniz gibi Ankara Hükümetine yakınlığı ile biliniyor.

HP, SERBEST BIRAKACAK AMA!

Halkın Partisi’nin bu akşam parti meclisi toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantıdan sonra seçmeni serbest bırakma kararı çıkacak ancak HP içerisindeki genel kanı Mustafa Akıncı’yı destekleme yönünde. % 80 Akıncı-% 20 Tatar şeklinde bir destek oluşabileceği söyleniyor. Ya da külliyen Akıncı’ya da kayabilir oylar ancak hatırlatmakta fayda var mutlaka HP’den bir miktar Tatar’a oy gidecek.

DP, SERBEST BIRAKACAK AMA!

DP destekli bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Serdar Denktaş’ın aldığı oy oranı ortada. Ancak DP’nin gerçek oyunun bu kadar düşük olmadığını söylemek lazım. Bu bağlamda Demokrat Parti tabanını serbest bırakacak ancak DP içerisindeki genel kanı Ersin Tatar’ın desteklenmesi yönünde.

Sonuca varacak olursak genel tabloda Ersin Tatar’ın seçimi kazanma ihtimali daha yüksek. Aslında iki önemli kilit nokta var. Birincisi CTP tabanının ve Erhürman’a giden oyun blok olarak Akıncı’ya gidip gitmeyeceği meselesi. Eğer bu gerçekleşirse Akıncı seçimi kazanır ama blok olarak gitmeyeceği de net bir gerçek.

İkinci önemli konu ise sandığa gitmeyen UBP’lilerin sadığa gidip kimin lehine oy kullanacağı meselesi. Eğer bu kitle sandığa giderse ve oyunu kullanır destekleyeceği aday seçimi kazanacak.

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

Birisini unutmak zorundaysanız, bunu sindire sindire yapın. Çünkü aklın zamansız öldürdükleri, yürekte amansız dirilir…

Paul Auster

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.