Portakal atışalım... Beraber kapışalım...

Yayın Tarihi: 27/10/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

UBP Kurultayının adayları belli oldu. Seçim 31 Ekim Cumartesi günü. Bu kurultay için belki bir ya da birkaç yazı kaleme alacağız ancak daha oralara gelmeden Cumhurbaşkanı Tatar’ın Ankara ziyaretine değinelim. Ülke de ekonomik kriz, Başbakansızlık, hükümetin düşmüş olması ve korkutan Koronanın okullara sıçrama olayları ve peşi sıra gelen ölüm olayları aslında Tatar’ın Ankara ziyaretini sanki de önemsizleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 15 Kasım KKTC’nin kuruluş yıldönümüne yönelik ziyareti ve Kapalı Maraşta piknik yapma söyleminin dışında Ankara’dan pek de beklenenin ötesinde bir açıklama çıkmadı.

Seçim arifesinde de yazdım anlattım. Yarın öbürgün Tatar’ı federasyon görüşürken görürseniz şaşmayın dedim açıkçası öyle de olacağına inanıyorum. Böyle düşünmemin uluslararası gerçekliğe dayanan nedenleri var da ondan.

Hali hazırda Federal çözümü kabul etmesine karşın bu çözümde bile ayak sürüyen Rum tarafı herhangi başka bir çözüm şeklini görüşmeye yaklaşmayacaktır. Ne iki devleti ne konfederal ne de egemen eşitlik meselesi çözüm masasına çok ama çok uzak seçeneklerdir.

Elbette ki Türk tarafı görüşmelerin tamamen durması ve bu işin rafa kaldırılmasını gerçek anlamda istiyorsa bakın gerçek anlamda diyorum o zaman Türk tarafı der ki “kardeşim ben konfederasyon istiyorum” konu kapanır herkes evine gider ve herkes yoluna devam eder.

Dünya gerçekleri, uluslararası arena da Kıbrıs’ın bir bütün olarak Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu kabul etmeye devam eder, bunca yıldır da kazanılan onca haklılık kaybedilmiş olur.

Seçeneklerden biri midir peki ? Elbette ki seçeneklerden biridir.

Peki böyle mi olacak ? Bence hayır..taraflar federasyon görüşmeye devam edecek. Son deneme denilebilir, bence son deneme de olmayacak. Daha çok denenecek bu çözüm meseleleri.

Peki ne zaman kadar? Onun da cevabı bellidir. Ne zaman ki Türkiye, Amerika ile tekrardan sağlıklı diyalog kurabilecek noktaya gelir ve Akdeniz de “benim gücümü kabul edeceksiniz” sözünü kabul ettirir işte o zaman çözüm hemen şimdi olur.

Türkiye’nin böyle bir kavgası var. Bu kavga ne kadar sürer nereye evrilir bunu da zaman gösterecek. Döviz kurları ne zaman düşmeye başlar işte o zaman çözüm içinde umutlanın baktınız ki döviz kurları sabit duruyor ya da şu an olduğu gibi yükselmeye devam ediyor çözüm beklemeyin kesinlikle.

Çünkü Türkiye-ABD ilişkileri iyileşmedi demektir.

Bütün mesele burada yatmaktadır. Hele hele Trump yerine Biden seçilirse bu ilişkiler çok daha fazla gerilecek.

İşte o zaman Tatar’ı federasyon değil konfederasyon savunurken bulursunuz ve masa tamamen berhava olur.

BEŞLİ KONFERANS VE SON DENEME

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan son kez beşli konferans yapılacağını açıkladı. Bence son olmayacak ama diyelim ki son kez görüşüldü. Türk tarafı ne diye gidecek masaya ?Basit !

Federal çözüm istiyorsanız şunları şunları kabul edin diyecek Türk tarafı. Rumlar kabul etmezse o zaman gelin farklı bir yönetim şekli konuşalım farklı bir çözüm yapalım diyecek. Rumlar bunu da kabul etmez ise masa dağılacak ve bir başka BM görev üstlenene kadar rafa kaldırılacak. Bu geçecek zamanda Türkiye-ABD ilişkileri düzelirse masa tekrardan kurulur ve ya çözüm gerçekleşir ya da taraflar federasyon etrafında flört etmeye başlar.

Diyeceksiniz ki doğru mu bu yazdıkların. Doğru! Nerden biliyorum; çünkü elli yıldır böyle oluyor da ondan.

Şu an için durum çok ama çok kötü. Türkiye’nin  başta Amerika ve komşularıyla ilişkilerini toparlaması lazım. Tabii ki bu yalnızca Türkiye’ye bağlı değil karşı taraflara da bağlı.

Döviz kurlarına kabın dediğim gibi. yükseldikçe anlayın ki işler yolunda gitmiyor. Ama genelde krizler bunalımlar öyledir. Sıkışır ve patlar sonra rahatlar.

Bu ne zaman olacak asıl önemli olan soru budur.

Bu ilişkiler ne kadar geç olursa o kadar kötü bir dönem bekliyor hepimizi. Şimdilik inanılmaz kötü gidiyor.

Türkiye büyük devlettir merak etmeyin bir çözüm bulunacak. Bu arada batan batacak kalan sağlarla devam edilecek. Yıllarca böyle olmuştur zira.

Kiminin derdi memur-emekli ödenebilecek mi derdidir ?Söyleyim evet ödenecek aksama olmayacak.

Öğrenci gelecek mi ? Gelmeyecek. Pandemi ne olacak ? Çok ama çok kötü olacak.

Döviz kaç olacak? Aralıkta 6,4 olan Euro şu an 9,56. Böyle giderse 12-13 olacak yıl sonuna . Ekonomimiz taşıma suyla dönecek dönmesine ama yüzlerce iş yeri kapanacak ve birçok ticaret duracak.

Seçilecek UBP genel başkanını çok kötü bir dönem bekliyor.

Çözüm ise şimdilik tatile ya da pikniğe gitti.. Beklemeyin..

**************

Günün Sözü

'Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun' dedi… Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o ama bozmadım…

Özdemir Asaf

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.