UBP-HP en olası hükümet

Yayın Tarihi: 09/11/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Yaşanan kurultay karmaşasının ardından UBP Genel Başkan vekili Ersan Saner Hükümeti kurma görevini aldı. Bugünden başlamak üzere Saner diğer partiler ile görüşecek ve muhtemelen bu hafta hükümetin akıbeti belli olacak. İlk bakışta UBP-HP hükümeti olacağına kesin gözüyle bakılsa da Halkın Partisi cephesinde UBP-CTP-HP hükümeti ancak teknokrat olarak olması ağırlık kazanırken CTP’nin böyle bir aşamada hele hele UBP kurultayında yaşananlarının ardından herhangi bir hükümete girmesi neredeyse imkansız gibi gözüküyor. Siyasette her şey olur desek de CTP’nin kendi başını çekmediği herhangi bir hükümete girmesini şahsen ben mümkün görmüyorum.

Her ne kadar zaman zaman UBP-DP-YDP koalisyonu konuşulsa da bunun da oldukça zor olduğunu ve yeter sayısı bulunmadığını biliyoruz.

YA UBP-HP YA ERKEN SEÇİM

Açık konuşmak gerekirse önümüzde duran en olası hükümet modeli UBP-HP koalisyonunun yeniden kurulması. Olur da böyle bir hükümet kurulmazsa muhtemeldir ki erken seçime gidilebilir. Kaldı ki bunun en son seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

HP’NİN ELİ GÜÇLENDİ

Sıkça Halkın Partisine İçişleri Bakanlığının verilmeyeceği konuşuluyordu. Gelinen bu aşamada Halkın Partisi’nin hükümet pazarlığında eli sıkıdayken bir an da güçlendi. Bu nedenle İçişleri Bakanlığını HP’ye vermemeyi bırakın HP istediği bakanlıkları alma noktasında ciddi pazarlık yapabilecek konuma geldi.

Çünkü müdahaleyle bir kurultay krizi yaşayan UBP ile aslında kimse hükümet kurmak istemiyor. Kurmak isteyenlerin de yeter sayısı bulunmuyor.

ANKARA 15 KASIMA KADAR HÜKÜMET İSTİYOR

Gelen bilgilere göre Ankara Hükümetinin 15 Kasıma kadar KKTC’de bir hükümet kurulmasını istediği yönünde. Bu nedenle UBP ne yapacak yapacak HP’yi ikna edip bir koalisyon ortaklığına gidecek. Bu nedenle İçişleri Bakanlığına gönlünü kaldıran UBP’li vekiller varsa dereyi görmeden paçaları sıvamayın derim.

Bir başka iddia ise İçişleri Bakanlığı olur da HP’ye gitmezse üç bakanlık yerine dört bakanlığın HP’ye verilebileceği ve Sağlık Bakanlığının da bunlardan biri olduğu yönünde.

KABİNE BELLİ DEĞİL

Öte yandan okurlarımdan sıkça gelen bir soruya da yanıt verecek olursam; ne UBP ne de HP cephesinde olası bir UBP-HP koalisyonunda kimin ne bakanlık alacağı henüz belli değil.  UBP cephesini zaten yoklamak mümkün değil zira UBP cephesinde tam bir karmaşa tam bir bilinmezlik var ve muhtemelen Ersan Saner kabinesini kendisi belirlemeyecek. Bu nedenle ancak işler son noktaya geldiğinde UBP’de kimlerin bakan olabileceğini öğrenebileceğiz.

HP cephesinde de çeşitli söylentiler var. Örneğin Kudret Özersay ile Ayşegül Baybars’ın kabinede yer almayacağı konuşulurken başka bir iddiaya göre Özersay’ın kabinede yer alacağı ancak Baybars’ın kabine de yer almayacağı söyleniyor.

Bir başka iddia ise özellikle Sağlık Bakanlığının HP’ye geçebileceği yönünde.

Sonuç olarak özellikle bugün ve yarını bir görmek lazım. Öyle tahmin ediyorum ki en geç Çarşamba günkü yazımda sizlere çok daha net şeyler yazabileceğim.

Bu hafta neler yaşanır neler olup biter hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Şu an için tam bilinmezin içinde olduğumuzu söyleyebilirim.

***

Günün Sözü

Kimi sevsem sensin...

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları