Sürüklene sürüklene erken seçim…

Yayın Tarihi: 12/11/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Yaklaşık bir ay önce olması lazım. CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali ile telefonda konuşuyoruz. Şahali çok değer verdiğim özü sözü bir olan ender siyasetçilerdendir. Ne olacak bitecek diye konuşurken bana dedi ki “Sevgili Dostum sana söyleyim mi sanırım sürüklene sürüklene erken seçime gideceğiz..."

Şahali bunu söylediğinde açıkçası olabilir demiş ama ihtimal vermemiştim. Bugün geldiğimiz noktada görüyorum ki durum gerçekten öyle; sürüklene sürüklene erken seçime gidiyoruz. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan hükümeti kurma görevi alan Ersan Saner, yaptığı turlamanın ardından istediği sonucu alamadı.

En yakın olasılık görünen UBP-HP Hükümeti de olmadı, olmayacak diye düşünüyorum. Önceki gece UBP ve HP’den üst düzey yetkililer gayri resmi bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu görüşmenin kimler arasında olduğu ve ne konuşulduğuyla ilgili net bilgilerim var.

UBP kanadından bana bu bilgiler ulaştı. Ancak kesinlikle detay verecek değilim, doğru olmaz. Gerçekleşen gayri resmi görüşmede olanların hepsi de değer verdiğim dostlarım.

Ancak görüşme sonuçsuz kaldı. HP kanadı UBP ile ikili bir koalisyon kurmak istemiyor.

HP’NİN HAKLI GEREKÇELERİ VAR

HP kanadını elbette ki kınamıyorum çünkü hayli haklı sebepleri var. Kim bilir HP’nin yerinde ben olsam bu aşamada belki de bende kurmazdım ancak birkaç gündür yazıyorum yinelemekte fayda var; Memleket oldukça zor bir dönemden geçiyor ve ivedi olarak bir icraat hükümetine ihtiyaç var.

Erken seçim hükümeti düşünülecek en son seçenek şu an.

Erken seçimleri hayatım boyunca sevmedim ve tasvip etmedim. Memleketin geri kalmasının kalkınmada yaşadığı en temel problemlerin başında hepimiz biliyoruz ki istikrarsızlık var.

İşte bu nedenle UBP bir erken seçim hükümeti kurmak durumunda kalacak gibi görünüyor.

Yine de 15 Kasım Pazar gününü bir görmek lazım. Hayırlısı ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gelsin bakalım, belki hem UBP’ye hem HP’ye bir feyz kaynağı olur.

UBP-DP-YDP HÜKÜMETİ

Bildiğiniz gibi Hüseyin Özgürgün gelebileceğini açıkladı. Duyduğuma göre kurulacak bu üçlü hükümete Serdar Denktaş da desteğini verecek. Eğer Özgürgün bir hafta içinde gelirse 20+3+2 eder 25. Emin olun bu Yirmi beşi Yirmi Altıya tamamlayan birisi bulunur.

Tabii bu senaryo Özgürgün’e de bağlı. Kritik sayı 25. Belki bir vekil bulunur ama iki üç vekil bulunmaz.

Tabii bir başka boyutu daha var işin UBP kanadı mecburen erken seçim çağrısı yapacağı için diğer partilerde azınlık hükümetine destek verebilirler.

25-25 ORANI DİKKAT!

Yalnız burada önemli bir ayrıntı var; azınlık hükümeti kurulduktan sonra hükümetin erken seçime gitmezse düşürülebilmesi için 26 sayısına ihtiyaç olacak ve eğer hükümet erken seçime gitmek istemezse 25-25 olacağı için hükümette düşürülemeyecektir. Bu ayrıntıda aklınızda olsun. Gün gelir bu paragrafı hatırlamak durumunda kalabiliriz.

Sonuç olarak UBP, gerçekten Halkın Partisi ile bir koalisyon kurmak istiyor ve bunun için de ciddi bir uğraş veriyor. Umarım başarılı olurlar. HP kanadı her ne kadar ikili koalisyona kapısını kapattıysa da belli olmaz deyip bir dostumun da dediği gibi yüzde 1 ihtimal bırakalım alabilir diye.

15 Kasım Pazar Günü kelime anlamıyla Türkiye Devlet Erkanı burada olacak ama onu karşılayacaklar arasında Başbakan olmayacak. İlginç ve bir ilk!

Günün Sözü

Kim seni kendinden daha fazla kandırdı?

Benjamin Franklin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları