Hükümet neden kurulamıyor?

Yayın Tarihi: 17/11/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Uzun uzadıya kaleme aldığım yazımı geç saatte değiştirme ihtiyacı hissettim. Bu nedenle bugünkü yazımı çok uzun tutmayacağım. UBP Başkan Vekili Ersan Saner’in DP-YDP ile hafta sonu gerçekleştirdiği koalisyon denemesinin başarısız olmasının ardından diğer yandan da dirsek temasında olduğu Halkın Partisi ile dün biraraya geldi. UBP-HP arasında gerçekleşen görüşmenin ardından toplanan HP MYO’su koalisyona tam girme kararı almak üzereydi ki bakanlıklar konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı şu an için koalisyon görüşmeleri sona erdi.

Devlet işlerinin yürümesi ve ülkenin yönetilmesi için bir hükümetin kurulması gerektiğini hepimiz biliyoruz hem de ivedi olarak.

Bu konuda birçok şeyi bilen bir gazeteci olarak ölçülü yazılar yazmaya özen gösterdim ancak öyle anlıyorum ki UBP ile HP arasında tam bir karmaşa var ve bu karmaşadan dolayı da bu iki partinin koalisyon kurması hayli zor.

Açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki UBP Başkan Vekili Ersan Saner  HP ile bir koalisyon kurma noktasında son derece iyi niyetli davrandı ve davranıyor ancak Halkın Partisi kanadında parti içinde hükümete girme ve girmeme noktasında farklı görüşler var.

Bu farklı görüşlerin hiçbiri tam etkin olamadığı için koalisyon ile ilgili net bir tablo ortaya konulamıyor.

Örneğin HP kanadından özellikle İçişleri Bakanlığı konusunda önce anlaşıldığı sonra UBP tarafından bundan vazgeçildiği bilgileri gelirken, UBP kanadından kesin bir dille böyle bir şeyin olmadığı söyleniyor.

Konularla ilgili çok fazla detaya girmeyeceğim ama hem UBP hem de HP kanadından bir birine zıt söylemler geliyor bana.

Bu nedenle siz okurlarıma doğru olduğuna tam olarak emin olmadığım bilgileri aktarmak istemiyorum.

Perde gerisinde gerçekleşen tüm süreci çok yakinen takip ediyorum ve konuşulanların birçoğundan net olarak haberdarım ancak iş hükümetin neden kurulmadığı noktasına geldiğinde bana ulaşan bilgilerde çok ciddi çelişkiler olduğunu ifade etmem lazım.

Öyle anlıyorum ki Halkın Partisinde özellikle UBP ile ikili bir koalisyona girmeme isteği hayli baskın. UBP ile koalisyona girilmesini savunanlar ise parti içinde yeterli sayıda değil.

ÜLKE HÜKÜMET BEKLİYOR

Israrla söylemekte fayda var. Erken seçim şu an olması gereken en son şeydir ve UBP ile HP’nin ortak bir nokta da anlaşma zarureti vardır. Bu nedenle umarım UBP, Kurultay kaygısını bir yana bırakıp dengeli bir hükümet kurma noktasına gelir. Eğer bu doğruysa ve umarım HP’deki hayır cephesi halkın bekası için UBP ile uzlaşma yolunu seçer.

DÖRTLÜ KOALİSYON ÇOK ZOR

Hali hazırda Ersan bey Cuma gününe kadar bir hükümet kuramazsa Cumartesi günü hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade edecek ve Cumhurbaşkanı da hükümeti kurma görevini CTP Genel Başkanı Tufan Erhürmana verecek.

Tufan Erhürman’ın CTP Parti Meclisi’nden Halkın Partisi ile bir koalisyon kurulması kararını çıkarması zorun ötesinde tek kelimeyle hayal. Yani mümkün değil. Öte yandan DP kanadının da buna sıcak bakmayacağını biliyoruz. Serdar Denktaş’ın ciddi itirazları olacaktır geçmişe dönük yaşananlarla ilgili. Geriye Ocak ayında bir erken seçim seçeneği kalıyor.

HP’DEN İSTİFALAR YAŞANABİLİR

Halkın Partisi’nden üç vekilin UBP-DP-YDP koalisyonuna destek için hazırda beklediklerini duyuyoruz. Bu konuda bazı güçlü iddialar da var ancak ne kadar doğrudur bilemeyiz, iddialar doğru olsa da bu istifalar gerçekleşir mi onu da bilemeyiz. Ancak hükümet krizinin bir başka krizle çözüleceği de aşikar.

Zaman akıp gidiyor, Memleket hizmet bekliyor, çok ciddi sorunlarımız var. Bir hükümet nasıl olurda kurulmaz, kurulamaz aklım almıyor.

Bence taraflar birbirine ne istediğini açıkça söylemeli. Kaçmamalı!

***

GÜNÜN SÖZÜ

Dimyada pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayın.

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları