Hükümet kurulur ama parasız...

Yayın Tarihi: 23/11/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

UBP’nin oldukça hareketli ve çeşitli senaryolar yağmuru alındaki hükümeti kurma denemesi Cumartesi günü son buldu ve öyle tahmin ediyorum ki Cumhurbaşkanı Ersin Tatar istemeye istemeye hükümeti kurma görevini Tufan Erhürman’a verdi. Cuma günkü yazımda UBP’nin HP, DP ve YDP ile neden koalisyon kuramadığını anlatmıştım.

Aynı sorunlar şimdi CTP’nin de karşısında duruyor mu işte onu bu birkaç gün içerisinde göreceğiz.

Ama gelin bir olası dörtlü koalisyon formülünü değerlendirelim.

UBP’nin koalisyon kurma girişimlerinde şahit olduk ki bu ülkeyi yönetmeye aday partiler bu işi yeteri kadar ciddiye almıyorlar. Yaşananlar partilerin tavırlarında o kadar bir iz bırakmış ki herkesin takındığı tavır “inceldiği yerden kopsun, banane” tavrı olmuş.

Herkes de haklı bu arada ama her partiye baktığınızda gerçekten hepsinin kendine göre haklı yanları var ama bu aşamada ben partilerin her birini ekmek fırınlarına benzetiyorum. Savaş zamanında halkına küsmüş v fırını kapatmış patronlara benziyorlar.

Neyse devam edelim.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman hükümeti kurma görevini aldı ve önünde senaryolar son derece kısıtlı. Ortada oldukça geniş tabanlı bir hükümet kurma seçeneği olduğu gibi dörtlü koalisyon kurma seçeneği de bulunuyor.

GENİŞ TABANLI OLUR MU?

Gelin ilk önce geniş tabanlı bir koalisyon modelini tartışalım. Meclisteki siyasi partiler belli. Bir kere CTP çatısı altında UBP herhangi bir koalisyona girmeyecektir. Bunun nedeni de CTP’nin UBP’nin olduğu bir koalisyona girmemesidir. Bu nedenle UBP’yi eledik.

Geriye kaldı HP-DP-TDP-YDP. Sayılarına baktığımızda hayli geniş tabanlı bir koalisyon örneği çıkabilir karşımıza.  Geniş tabanlı dediysek de öyle çok da geniş sanmayın; dört partinin yanına CTP’yi de eklediğinizde 29 yapıyor. Bu 29 kişiden dört tanesi ben oynamam bakanlık isterim dese kurulamayacak bir hükümet modelidir konuştuğumuz.

Ancak öyle tahmin ediyorum ki icraat hükümeti değil de erken seçim hükümeti olacağından söz konusu partilerin vekilleri destek vermese bile UBP’nin desteğini alabilecek bir azınlık hükümeti çıkabilir. Gerçi buraya bir şerh koymak lazım. UBP destek vermeyip  turun yeniden kendisine geçmesini sağlayabilir. Zira neden destek versin, UBP; ne CTP’den ne de TDP’den bir destek görmedi.

Kaldı ki CTP’nin ileri gelenleri gelecek yıl yaz aylarında bir hükümetten bahsediyorlar.

Yine devamla bu beş partinin kuracağı geniş tabanlı hükümette bakanlık kavgası da çıkabilir bunu da unutmayın.

DÖRTLÜ KOALİSYONUN TEKRARI

Dörtlü koalisyonu da olası görüyorum ben ; hiç olmaz demeyin. HP her ne kadar DP’yi bahane ederek ayrıldığı bu koalisyona yeniden girebilir. Hatırlayın geçtiğimiz hafta CTP’nin de yer alacağı bir koalisyona evet diyebileceğini parti meclisi kararı olarak almıştı.

Ama burada işler gelip Demokrat Parti’ye takılıyor. DP’ye iki bakanlık verileceğinden Serdar Denktaş’ın yeniden Maliye Bakanı olma durumu doğacak. Böyle bir durumda bir zamanlar Serdar beyin Maliye Bakanlığını istemeyen Ankara Hükümeti yerine şimdi de Fikri Ataoğlu buna hayır diyecektir.

Takdir edersiniz ki DP’de işler karışık. Yasal olarak DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ama ne Serdar bey ne Koral bey, Fikri beyi dikkate almıyor ve partinin vekilleri olmalarına karşın partiye muhalif davranıyorlar. Orada bir iç kavga var ve erken seçimden önce de düzelmeyeceği belli.

Benzer bir gerginlik HP içinde de var. Olası bir dörtlü koalisyonda Özersay-Atakan-Baybars üçlüsünün bakanlık almayacağına kesin gözle bakılıyor. Tabii siyasettir ne olacağı bilinmez.

Herşeye rağmen bir bakarsınız sın dörtlü koalisyonun tam muadili tekrarlanır ve altı aylığına herkes birbiriyle kavgalı olsa dahi altı aylığına bu kavgayı unutur.  

Kim bilir siyasettir bu belli olmaz, hatta hatta icraat hükümeti kurmam diyen CTP, bir bakarsınız iki yıl hükümette bile kalabilir.

Açıkçası ben bunu bekliyorum.

PARA OLMAYACAK!

Yazıyı bitirmeden şunu da söylemekte fayda görüyorum. Söylemekten mutlu değilim ama gerçekler bunlar. Ankara, UBP-HP’nin bir koalisyon ortaklığı kurmasını ve gerekli maddi desteği fazla fazla vereceğini kapalı kapılar arkasında söyledi.

Haliyle şimdi yine Ankara Hükümetine muhalif bir hükümet kurulursa ki muhtemelen öyle olacak Tufan hocaya tavsiyem kesinlikle erken seçim hükümeti kurmasıdır hem de çok erken aksi takdirde sağlam bir bütçe açığı ve beş parasız bir şekilde seçime gitmek durumunda kalacaktır.

Ankara Hükümetinin, dörtlü koalisyona tek bir kuruş yardım yapmayacağını düşünüyorum ben.

Bu duruma hiçbir maliye bakanı reçete bulamaz. Çünkü iki yıl önceki durumda değiliz. Ne turizm var ne öğrenci ne inşaat sektörü var. İki sene önce bile yine bulmakta zorlanıyorlardı.

Hayırlısı deyip bu haftayı bir görelim bakalım ne olacak.

************************

GÜNÜN SÖZÜ

Tarih tekerrürden ibarettir.

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları