UBP-HP kurulacak

Yayın Tarihi: 26/11/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in dün Kudret Özersay ile ilgili çıkışından sonra dörtlü koalisyon ihtimali de ortadan kalkmış oldu. TDP’nin Özersay’a kendince kırgınlıkları olabilir, hatta güvensizlikleri de olabilir. Siyasettir bu böyle şeylerin olması normaldir ama ülkeye umut olabilecek bir dörtlü koalisyonu bu şekilde daha kurulup kurulmayacağı bile belli değilken baltalayan açıklamaları son derece yanlış bulurum.

TDP ülkedeki sorunlara çözüm bulmak için çaba sarf edecek önemli partilerden biridir ve dengeler açısından olası bir koalisyon formülünde olmalıdır diye düşünmüşümdür hep. Bir başka deyişle TDP muhalefette saklanacak ve korunacak bir çiçek değil, elini taşın altına koyacak bir parti  olmalıdır.

Siyasette ilkeli olmak önemlidir ve Cemal Özyiğit siyasette her zaman ilkeli bir adam olmuştur bunu teslim etmek lazım ancak dörtlü koalisyon döneminde bizzat kendisinin Türkiye Hükümetiyle yaşadığı kavgaları ve bu kavgalar sonucunda Türkiye-KKTC ekonomik işbirliğine ciddi zarar verdiğini keza Tufan Erhürman’ı da Başbakan olarak Türkiye karşısında çok defa zora düşürdüğünü unutmamak lazım.

Cemal hocanın yeri benim kalbimde çok ayrıdır ama ilk bakanlık tecrübesiydi ve hayli acemilik çekmiş çokça çam devirmişti.

Dörtlü koalisyon döneminde yaşanan sıkıntıları hatırlayacak olursak belki de yeniden dörtlü koalisyon gerçekleşecek olsa dahi Anti AK Parti Hükümeti propagandası yapar duruma düşen bir koalisyonun yine Türkiye-KKTC Ekonomik iş birliğini bozabileceğini göz önünde bulundurursak dörtlü koalisyonda TDP’nin olmaması memleketin hayrına olacaktır.

UBP-HP KURULACAK

Neyse son gelişmelere dönecek olursak; CTP Genel Başkanı Erhürman olası hükümet modelleri üzerinde çalışıyor. Şu an için en revaçta olan Tufan Hocanın Başbakanlığını üstleneceği CTP-UBP-HP teknokrat hükümeti.

Şu an için revaçta olan formül bu.

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre böyle bir koalisyon da kurulmayacak. Çünkü hem UBP’de hem de HP’de buna destek vermeyen birçok vekil var. Aldığım bilgilere göre kısa süre içerisinde UBP-HP Hükümeti kurulacak ve bu hükümet bir erken seçim hükümetinden ziyade icraat hükümeti de olabilir.

Bana gelen bilgiler doğruysa bakanlıklar konusunda da anlaşmaları zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın bir banka açılışında yapmış olduğu konuşmayı izledim. Son derece doğru şeyler söylediğini ve UBP-HP Hükümetinin yaşanan birçok sıkıntılara rağmen güzel işler de yaptığını anlatması son derece manidardır.

ÖZERSAY PANDEMİYİ BAŞARIYLA YÖNETTİ

Hatırlayın pandemi döneminde, sağlık konusunda Özersay ciddi bir inisiyatif üstlenmiş ve Kudret Özersay’ın hassasiyeti sayesinde Hükümet doğru ve hızlı tedbirler almıştı. Dışişleri konusunda her ne kadar UBP tarafından kısıtlanmaya çalışılmışsa da yine Özersay iyi bir başarı grafiği çizmişti.

Maraş konusu her ne kadar bazı çevrelerce hocanın elinden alınmaya çalışıldıysa da Maraş konusunun ana fikri ve mimarı da Kudret Özersay’dır. Tabii Özersay’a kalsaydı bu işi daha doğru yapacağı kesin.

Sonuç olarak defalarca kez yazdığımı bir kez daha ifade etmek gerekirse en mantıklısı kırgınlıkları bir yana bırakıp UBP-HP icraat hükümetinin bir an önce kurulmasıdır.

Ve bu noktada Özersay’a bir görev daha düşüyor, elini taşın altına koyup aktif görev yapmak..

Kral George’un Churchill’e dediği gibi “DEVAM”..

Devam hocam devam…

Günün Sözü

Eğer yağmur şiddetliyse su çatıdan sızacak yeri bulur...

Viking Atasözü

 

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Osman oglu 26/11/20 08:33
Harika bir yazi.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları