Dörtlü kurulmayacak!

Yayın Tarihi: 01/12/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • “4+4+1+1..." Bir diğer deyişle 12 ile 9 vekile sahip partiler üç bakanlık alırken 3 vekili olan partiler iki bakanlık alamayacak. Ortaya bakanlıklar konusunda bir tartışma çıkacak. Muhtemelen TDP ve DP’ye birer bakanlık önerisi yapılacak ve bu birer bakanlık bu iki partinin pek hoşlanacakları bakanlıklar olmayacak.
  • Eğer gelişmeler bu yazdığım gibi olursa iki gün sonra Tufan Hoca hükümeti kuramayacak ve görevi iade edecek. İşte o zaman Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hükümeti kurma görevini Ersan Saner’e verecek ve Saner hızla hükümeti hafta sonu yapılacak görüşmelerin ardından tamamlayıp gelecek hafta hükümeti kuracak.

Halkın Partisi Parti Meclisi toplantısının ardından bir açıklama yaptı ve dörtlü koalisyon çalışmalarına devam kararı aldı. Öncelikle hayırlısı olsun demek lazım ancak güvenilir kaynaklardan aldığım bilgiye göre dörtlü koalisyon kurulamayacak. Bugüne kadar siz okuyucularıma her zaman doğru bilgiler aktarmaya özen gösterdim ve özellikle koalisyonlarla ilgili kaleme aldığım her yazı doğru çıktı.

Elbette ki siyasettir bu ne olacağı bilinmez; bir bakarsınız dörtlü koalisyonda taraflar anlaşır ve kurulur ancak benim güvenilir kaynaklarım bugüne kadar bana hiç yanlış bilgi aktarmadılar.

Siyasette herşey olur deyip bir şerh koyup yazıya devam ediyorum.

TDP VE DP TOPLANACAK... AMA!

HP’nin bu kararının ardından hem TDP hem de Demokrat Parti Meclisi durumu değerlendirmek için toplanacaklar ancak unutmayın TDP’nin Kudret Özersay ile ilgili yapmış olduğu açıklamalara HP cephesi hep bir ağızdan “HP sayesinde üç vekille iki bakanlık aldınız” demişti.

İşte bu cümleyi bir yana yazın derim. Söz konusu iki parti toplanacak ancak bakalım HP’nin koyacağı şartları kabul edebilecekler mi?

“4+4+1+1” DİKKAT!

Ortada şöyle bir durum var; olası dörtlü koalisyon durumunda DP kanadında yeniden Maliye Bakanlığı'nı Serdar Denktaş istiyor, Fikri Ataoğlu da Turizm Bakanlığı'nı. En azından bana gelen bilgiler öyle. Her ne kadar Fikri bey Koral Çağman Sağlık Bakanı olabilir dediyse de neticede DP de iki bakanlık beklentisi var, öte yandan keza TDP de de iki bakanlık beklentisi var ancak bu mümkün olmayacak.

Bir diğer deyişle 12 ile 9 vekile sahip partiler üç bakanlık alırken 3 vekili olan partiler iki bakanlık alamayacak.

Ortaya bakanlıklar konusunda bir tartışma çıkacak. Muhtemelen TDP ve DP’ye birer bakanlık önerisi yapılacak ve bu birer bakanlık bu iki partinin pek hoşlanacakları bakanlıklar olmayacak.

Olur da TDP ile DP birer bakanlık almayı kabul ederse elbette ki durumlar değişebilir ama bunun mümkün olmayacağını ve bu iki partinin HP’ye bir hayli sinir olacaklarını şimdiden görebiliyorum.

İKİ GÜN SONRA

Eğer gelişmeler bu yazdığım gibi olursa iki gün sonra Tufan Hoca hükümeti kuramayacak ve görevi iade edecek. İşte o zaman Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hükümeti kurma görevini Ersan Saner’e verecek ve Saner hızla hükümeti hafta sonu yapılacak görüşmelerin ardından tamamlayıp gelecek hafta hükümeti kuracak.

Artık seçim hükümeti mi icraat hükümeti mi olacak orası ayrı bir konu.

Onu da bekleyip göreceğiz.

Evet dostlar bana güvenilir kaynaklarımdan gelen bilgiler böyle. Siyasettir bu bir bakarsınız ben yanılırım ve dörtlü koalisyon kurulur.

Her şey halkımızın bekası ve refahı için.

GÜNÜN SÖZÜ

Bana ait ne varsa seni korkutuyor, sana ait ne varsa hiç biri benim değil.

Atilla İlhan

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları