Kapanma beklentisi ve panik...

Yayın Tarihi: 22/12/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Ülkemizde hızla artan korona vakaları iyiden iyiye kontrol dışı kalmaya başladığımızı gösteriyor. Sağlık Bakanlığı'nın dünkü açıklamalarında uzun bir aradan sonra ilk kez genel vaka sayısında yüksek çoğunluk yereldi. 16 yerel vaka daha eklendi. Bu da demek oluyor ki ülkenin dört bir yanında onlarca Koronavirüs hastası insan dolaşıyor. İşte bu nedenle kontrolden çıktı bu iş diyebiliriz.

KARANTİNASIZ ÜÇ GÜN

Bu salgının hızla yerele bulaşmasının altında yatan asıl etken adaya üç gün karantinasız girişlere izin verilmesinde yatıyor. Gelin görün ki hala Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye yılbaşına yönelik karantinasız girişlerin serbest bırakılması için turizm sektöründen ciddi baskı geliyor.

Bakanın bu konuda geri adım atmayacağını tahmin ediyorum, bekleyip göreceğiz.

KAPANMA MESELESİ

Bakan Kurulu toplantısı devam ederken birçok izleyicimden ve okurumdan akşam 20.00’den sabah 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağının ilan edileceği yönünde dedikodular duydukları bilgisi geldi ama ben böyle bir şeyin en azından yıl sonu bitene kadar gerçekleşmeyeceği kanaatindeyim.

Zira ekonomi gerçek anlamda zorda ve hükümetin en azından bu önümüzdeki 10 gün içerisinde böyle bir şey yapmayacağını düşünüyorum. Gelin görün ki gece sokağa çıkma yasağı ilan etseniz dahi sıkıntı gece değil ki, sabahtan akşama kadar olan periyotta.

Gün içinde sokağa çıkma yasağı olmazsa kısa süreliğine de olsa korona salgınının önünü alamazsınız

Bu nedenle eğer bir kapanma olacaksa 15 gün tam kapanma olması lazım. Gerçi geçmişte bu denendi. Başarılı olmadı pek. Çünkü insanlar markete, eczaneye derken hep sokaklardaydı.

O kapanma dönemlerinde ben hiç boş market görmedim desem yeridir. Hepsi de hayli kalabalıktılar.

Bu nedenle bu kapanma meselesi de pek işe yaramayacaktır ama en azından yoğun teması ortadan kaldıracağından bir nebze olsun tedbir olacaktır.

YENİ YILDA KAPANMA

Yılbaşı gecesinin ardından yeni yılda belli bir süreliğine kapanmanın olabileceği de konuşuluyor. Zira eğer kontrol edilemezse geceden sabaha sokağa çıkma yasağının bir anlamı olmaz. Kapanma olacaksa örneğin iki hafta tam kapanma olacak.

Gelin görün ki öyle de olunca hükümetin yaşanacak mağduriyeti ödeyebilecek bir durumu yok. bu nedenle net kapanma beklemeyin diyebilirim size. Hatta geceden sabaha da kapanma olmayabilir.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ile dün sabah ki programımda bir telefon bağlantısı yaptık ve okullarda yaşanan sıkıntıları konuştuk. Ayrıca Bakam Amcaoğlu’na okulların kapanıp kapanmayacağını sordum.

AMCAOĞLU: “ŞU ANA KADAR 8 ÖĞRENCİ VE 1 ÖĞRETMENİN TEST SONUCU POZİTİF ÇIKTI”

Bakan Amcaoğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin direktiflerini dinleyeceklerini ancak yüz yüze eğitimin seyreltilmiş olsa bile devam etmesinden yana olduklarını anlattı. Amcaoğlu  “Şu ana kadar 8 öğrenci ve 1 öğretmenin test sonucu pozitif çıktı. Bu vakaların hiçbiri okul kaynaklı değil. Hep biz büyükler… Tedbirleri elden bıraktık” dedi.

HANGİ OKULLARDA VAKA TESPİT EDİLDİ?

“Gündüz bu konulardan şikayet edip gece eğlenceye devam ediyoruz” diyen Bakan Amcaoğlu, şu ana kadar pozitif vakaların tespit edildiği okulları şöyle aktardı:

“Şehit Turgut Ortaokulu, 19 Mayıs TMK, Gönyeli İlkokulu, Alaysa İlkokulu, Doğa Koleji”

“VAKALARIN HİÇBİRİ OKUL KAYNAKLI DEĞİL”

Pozitif vakaların nasıl yayıldığına ilişkin konuşan Amcaoğlu, “Gönyeli İlkokulu’nda tespit edilen iki öğrenciden birinin annesi hemşire, diğeri ise Metehan’daki kuaförden kaynaklı. Alasya İlkokulu’nda da durum aynı. Vakalar okullardan kaynaklanmıyor” dedi.

“PANİK VAR, PANİK OLSUN… PANİK OLMADIĞI İÇİN TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKTIK”

Bugün 53 bin öğrencinin ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gördüğünü ifade eden Amcaoğlu, “Şu an panik var, panik olsun. Panik olmadığı için tedbirleri elden bıraktık. Bir baba olarak diyorum lütfen diyorum herkes ailesine sahip çıksın, tedbirlere uysun” şeklinde konuştu.

KARANTİNASIZ GİRİŞLER İÇİN BASKI… “AKLIMIZI HELLİM EKMEKLE YEMEDİK”

Sağlık Bakanlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesine, bazı turizm çevrelerince “karantinasız giriş” baskısı yapıldığı yönünde iddialar üzerine konuşan Amcaoğlu, “Böylesi bir durumda bulaş pik noktasına gelir. Aklımızı hellim – ekmekle yemedik. Evet, sektörler ayakta kalmalı, bunu anlıyorum. Eğer kontrol edebileceksek, açılıma ben de varım” dedi.

Öte yandan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile de bir telefon bağlantısı yaptık ve otellere getirilmesi planlanan kumarcı turistleri sorduk.

Bakan Ataoğlu, Otellerin, geçtiğimiz hafta “yılbaşında karantinasız giriş” talebinde bulunduğunu, talebin geldiği süreçte vakaların “istenilen seviyede” seyrettiğini belirtti.

 Ataoğlu, “Yapılan öneride, hem ülkeye karantinasız gelecek olanların, hem de çalışanların otelden hiçbir şekilde ayrılmayacakları belirtilmişti” dedi.

Ancak şu an yerel vakaların arttığını, Türkiye’nin İngiltere’den gelecek uçuşları durdurduğunu anımsatan Ataoğlu, “Artık esas olan, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin vereceği sağlıklı karardır” şeklinde konuştu.

Ekonomide ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Ataoğlu, “Ama en önemlisi sağlık” diyerek, “Bu dönemde ülkeye gelecek olan turistler otel dışına çıkarsa, bu durum bulaşa sebep olur” ifadelerini kullandı.

Ataoğlu, “Üst Komitenin vereceği karar çok önemli” dedi.

Sonuç olarak her şey birbirine girmiş durumda. Zor günler bizi bekliyor. Çok ama çok dikkatli olun lütfen.

Günün Sözü

Bir yanlışı tekrar ediyorsan, artık O bir yanlış değil! Karardır.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları