Sağlık Bakanlığına ulaşılamıyor...

Yayın Tarihi: 20/01/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • The “SAĞLIK BAKANLIĞI” you have called cannot be reached at the moment, please try again later… Or forget about it.

Korona aşısı ile ilgili kafa karışıklıkları devam ederken dün Girne’den 20 vaka çıktı. Bildiğiniz gibi Cuma günü Kurul yeniden bir değerlendirme yapacak. Kolay kolay bir kapanma beklemiyorum ben ama birçok yerden Cuma gününden sonra bir kapanmanın gündeme gelebileceğini sıkça duyuyorum.

Neyse bu konuyu birkaç gün sonra daha görülebilir bir şekilde değerlendireceğiz. Çıkan vakalara göre zaten durum belli olacak.

Sağlık Bakanlığı ile ilgili biz gazetecilerin yaşadığı oldukça ciddi bir sorun var. Bakan Ali Pilli bu yazımı dikkate alsın.

Biz gazeteciler hiçbir şekilde Sağlık Bakanlığından yaşanan gelişmeler ve sorunlarla ilgili bilgi alamıyoruz. Bu benim için geçerli değil sadece. Çünkü benim haber yapma şeklim, olaylara bakma şeklim farklı. Bakan Pilli’yi ne zaman programa bağlamak istesem kendisine iletilmiyor çünkü çoğu zaman sözüm ona müsait olmuyor ya da kendisi de bağlanmak istemiyor.

Dediğim gibi bu benim için bir sorun değil, ben kendi yorumumu yapar kendi değerlendirmemi yansıtırım. Bakan Pilli’yi  yeri gelir eleştiririm yeri gelir desteklerim.

Yalnız mesele genel bir mesele. Sağlık Bakanlığında ne yazık ki gazeteler ve televizyonlar arasında öyle anlıyorum ki negatif ayrımcılık yapılıyor. Örneğin aşılarla ilgili, kapanma açılmayla ilgili ne Bakan Pilli’den ne de Müsteşar Çaygür’den bilgi alamıyorsunuz.

Meslektaşlarım Bakan Pilli’ye de Müsteşar Çaygür’e de ulaşamıyor.

Telefonlarına bakmıyorlar ne yazık ki.

Sağlıkla ilgili haberlerin basına verilmesinde ifade ettiğim gibi negatif ayrımcılık yapılıyor. Bu bahsettiğim konu Kıbrıs Postası tarafından yakında oldukça sert bir şekilde işlenecek, benden söylemesi ve birileri çok ama çok üzülecek.

Bu yazdığımı bilhassa Bakan Pilli dikkate alsın ve ekibine basına bilgi verilmesi noktasında adil davranılması için gerekli talimatları versin.

Sayın Pilli’nin icraatlarının pozitif anlamda değerlendirilmesi için Bakan Pilli’nin yakın çevresinden sıkça telefon alıyorum. Hali hazırda Bakan Pilli’ye doğru yaptığına inandığım noktalarda gerekli desteği de verdim.

Unutmayın Kıbrıs Postası büyük ve güçlü bir gazetedir. Hiç kimse gözü dönmüş bir grup gazetecinin peşine düşmesini istemez.

Bu konuyu burada bırakıyorum.

İnanıyorum ki Bakan Pilli, negatif ayrımcılık yapan ekibine gerekli uyarıları yapacaktır. Biz gazeteciler uydurma ve yalan haber yerine doğru habercilik yaptık ve yapmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığına ulaşamazsanız bunu yapamazsınız.

Pandeminin doğru yönetilmesi ve başarıya ulaşması noktasında tüm medyanın desteğine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

AŞILARLA İLGİLİ GÜVEN ORTAMI YOK

Herkes aşı olunmalı dese de bunu diyenler de aşı olmaktan kaçınıyor, çünkü hangi aşının hangi yaş grubuna nasıl etki edeceği ile tam bir bilgisizlik hakim. Herkes bir birine bir şeyler soruyor, herkes internetten duyduğu ve bildiğiyle yorum yapmaya çalışıyor ki bu hiçbirimizin haddine değil.

Aşılanmalarda ise ciddi yığılmalar var ve bu son derece tehlikeli bir durum. Sağlık Bakanlığı hangi aşının hangi yaş grubu için uygun olduğuyla ilgili daha tatmin edici basına ve topluma bilgilendirme yapmalı.

Aşı mutlaka olun en çok işe yaramaz tutmaz deniliyor ama dünyanın birçok yerinde aşılanmaların ardından ölümler olduğunu biliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ise özellikle Pfizer aşısı konusunda tek onay vermesi taraf tuttuğu şeklinde yorumlanıyor. Anlayacağınız hangi aşıyı olmalıyız ve olmalı mıyız sorusuna daha çok cevap verilmeli.

Günün Sözü

Bir erkekle mutlu olmak istiyorsan onu anla, sevmesen de olur. Bir kadınla mutlu olmak istiyorsan onu sev, anlamasan da olur…

Paulo Celho

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları