Market kuyrukları virüsü hortlattı

Yayın Tarihi: 25/02/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • 24 Şubat tarihli korona sayısı 49. korona vakalarının patlayacağını ben tam 15 Şubat tarihli yazımda kaleme almışım ve yazımda insanların inanılmaz bir şekilde market önündeki kuyruklarda yığılmalarının kötü sonuçları olacağını ifade etmiştim. 15 Şubat tarihli yazımın üzerinden sadece dokuz gün geçti ve tablo işte karşımızda.
  • 15 ŞUBAT TARİHLİ YAZIM...”İşte dostlarım bu nedenle Lefkoşa en fazla 10 gün içinde ciddi ciddi patlayacak. En büyük tehlike ise bir hafta içinde vakaların ciddi ciddi düşeceği ama bir hafta sonra her taraf vakalar düştü diye her taraf açıldığında öylesine bir patlama ile gelecek ki herkes şaşırıp kalacak. Yazın bu köşe yazımı bir yana, yine konuşacağız.”

Uzun ve tuhaf bir kapanma sürecinin ardından vaka sayıları düşmüştü. Açılmanın ardından birkaç gün sonra vaka sayılarında ciddi bir artış göründü. Bazı çevreler vaka artışı sonrasında Sağlık Bakanı Ünal Üstel’e sert eleştiriler gelmeye başladı. Son derece anlamsız buluyorum. Anlamsızın ötesinde cahilce buluyorum. Bu memlekette hemen hemen herkes üniversite mezunudur, üniversite mezunu değilse de mürekkep yalamış insan sayısı çoktur. Söz konusu vaka artışının bir hafta öncesine ait olduğunu ve bir hafta öncesinden tetiklendiğini eğer bilemeyecek kadar cahiller varsa diyecek bir şeyim yok onları cahillikleriyle baş başa bırakıyorum.

Ama şunu da ekleyim bunun eski Bakan Pilli ile de alakası yok. Yani virüs bir hafta sonra kendini belli ediyor bu nedenle bir hafta öncesi Pilli’yi bağlar demek de çok yanlıştır.

Dönüp hemen geriye baktım. Çünkü vaka artışının patlayacağını yazdığımı hatırladım hemen.

Dostlar 24 Şubat tarihli lorona sayısı 49. korona vakalarının patlayacağını ben tam 15 Şubat tarihli yazımda kaleme almışım ve yazımda insanların inanılmaz bir şekilde market önündeki kuyruklarda yığılmalarının kötü sonuçları olacağını ifade etmiştim.

Bu virüsü aldığınızda en erken dört en geç 19 gün sonra kendini belli ediyor ama ortalama olarak yedinci günde virüs artık belirti veriyor. 15 Şubat tarihli yazımın üzerinden sadece dokuz gün geçti ve tablo işte karşımızda.

Gerek genel taramada gerekse belirti üzerine yapılan testlerde vakalar kendini belli etti.

İşte dün karşımıza çıkan 49 rakamı ve muhtemelen bugün ve bugünden sonra ortaya çıkacak vakalar o market kuyruklarının bir ürünüdür.

VİRÜS HER YERDE

Virüsün vatandaşın gereken dikkati göstermemesinden yayılmasının ardında yatan bir başka önemli neden ise kapanma olmasına karşın bu virüsün birçok yerde varlığını sürdürüyor olması. Önümüzdeki günlerde virüs tekrardan pik yapacak. Ne yazık ki yapacak. Çünkü virüs kış mevsiminin de etkin olmasından ötürü daha hızlı yayılabiliyor ve unutmamanız gereken bir şey var birçok vaka Asemptomatik. Yani birçok insan virüsü taşıdığının farkına varmadan bu virüsü yayıyor.

Bu nedenle hükümetin zaman kaybetmeden herkesi ama herkesi aşılaması gerekiyor. Aşı olduğunuz zaman virüsü yine kapıyorsunuz ve yine bulaştırıyorsunuz ancak en azından hastalığın şiddetinden uzak kalıyorsunuz. Bu son derece önemli. Herkes aşı olmaktan da korkuyor bunu da biliyoruz ama inanın ki virüse yakalanmaktan çok çok daha iyidir.

Çünkü vakalar yeniden artacak ve biz bu artışın önüne yine geçemeyeceğiz. Ne yazık ki aşılanma konusunda çok geç kalıyoruz.

15 ŞUBAT TARİHLİ YAZIMDAN BİR KESİT

15 Şubat tarihli yazımdan bir kesit paylaşıyorum ve bununla hiç gurur duymuyorum. Aksi üzüntü ve korku içindeyim.

Ama görünen köy de kılavuz istemiyor işte...

“Buradan Başbakan Ersan Saner’e ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye sesleniyorum. Kesinlikle Pazar günleri de market, kasap ve balıkçıları açık tutun. En azından ben Lefkoşa için konuşuyorum. Ben bu kadar alışveriş manyağı ve açlık korkusu yaşayan bir başka millet daha görmedim. Cumartesi günü sadece birkaç bir şey almam lazımdır ve gün boyunca ha şimdi ham birazdan önünde insan kuyruğu olmayan bir market bulmak için bekledim. Ne saat baktıysam baktığım her marketin önünde sanki de marketler bir daha açılmayacakmış haberi alan yüzlerce insanla doluydu. Bu kadar insan kuyruğu görünce artık nerede balıkçı dükkanı olduğunu da öğrendim açıkçası ben bu kadar çok balık satan dükkanın olduğunu da bilmiyordum. Herkes ama herkes alış veriş yapabilmek için marketlerin önünde uzun uzun kuyruklar oluşturdular ve hepsi de dip dibeydi. Balıkçıların önünde ise balıkçıyı bekleyen kediler gibi insanlar yan yana duruyordu.

Kendi kendime dedim ki ne yapıyor bu insanlar?

Ve yine kendi kendime dedim ki bu vakalar bitmez ve özellikle Lefkoşa ciddi ciddi patlayacak.

Geçtiğimiz gün yine bir markete girmek zorunda kaldım. Marketler bu hastalığın yayılması için en ideal ortamlardan biri. Yahu insanları görecektiniz iki araba birden doldurmuşlar. Neden ve ne için be kardeşim?

Ne yapacaksın o kadar erzakı? Sen ve ailen kaç tabak yiyebilirsin günde?

İşte dostlarım bu nedenle Lefkoşa en fazla 10 gün içinde ciddi ciddi patlayacak.

En büyük tehlike ise bir hafta içinde vakaların ciddi ciddi düşeceği ama bir hafta sonra her taraf vakalar düştü diye her taraf açıldığında öylesine bir patlama ile gelecek ki herkes şaşırıp kalacak. Yazın bu köşe yazımı bir yana, yine konuşacağız.

Umarım ben yanılırım... Umarım yanılırım…”

kibrispostasi.com'da yer alan yazıyı okumak için >>>>>

Günün Sözü

Sorunlarınızdan şikayet etmeyin. İnsanların yüzde 80'i ilgilenmez, geri kalan yüzde 20'si bunları hak ettiğinizi düşünür.

Mark Twain

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları