Öfke kontrolü şart...

Yayın Tarihi: 16/03/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Mecliste dün yine yaşanmaması gereken bir olaya şahit olduk. Başbakan yardımcısı Erhan Arıklı, LAÜ Mütevelli heyetine evrak sahtelemeden sabıkası bulunan bir kişiyi atadı. Buna ilk tepkiyi HP Genel Başkanı Kudret Özersay verdi ve dünkü meclis oturumunda da oturduğu yerden oldukça makul iki soru sordu Arıklı’ya. Sorduğu sorular son derece açık ve salihti. Erhan başkan bazı cevaplar verdi ama belli ki bu olay mahkemeye giderse bu atama engellenebilir. Gider mi bilemeyiz ama Arıklı bunu bile bile neden böyle bir atama yaptı açıkçası benim aklım almıyor. Şöyle alıyor bir tür kurultay ataması olarak yorumlandı. Eğer böyle ise belki Erhan başkan kendi açısından haklı ama usulen yanlış bir atama oldu. CTP Milletvekili Erkut Şahali ile Arıklı arasında yaşanan tartışma da hoş olmadı. Arıklı, Şahali’nin üzerine yürüdü ve diğer vekiller araya girdi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın kendi vekilinin yanında durmak yerine Arıklı’yı sakinleştirmeye gitmesi CTP kulislerinde her ne kadar garipsendiyse de muhtemelen parti başkanı olarak daha kızgın olan ve kendi vekilinin üzerine yürüyen bir başka genel başkanı engellemek istedi diye yorumluyorum ben.

Elbette ki kimsenin kişiliği ile ilgili bir şey dediğimiz yok ama Erhan başkan bu atamayı bir kez daha değerlendirecektir diye düşünüyorum.

ÖFKE KONTROLÜ ŞART

Erhan başkan kurultayın da etkisi olacak diye düşünüyorum şu sıralar hayli gergin bir dönemden geçiyor ama unutulmaması gereken bir şey var ki eğer siyasette iktidara geldiyseniz her attığınız adım bir şekilde muhalefet tarafından ya da gazeteciler tarafından eleştirilecektir. Bu tür eleştirilere elbette ki her siyasi cevap verecektir ama bunu yaparken ani öfke patlamalarıyla değil daha olgun ve sabırlı davranmak gerekiyor. Özgürgün’ü hatırlayın, dönemin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nun üzerine yürümüştü. Araya girilmese kesin bir arbede yaşanacaktı. Bunlar hiç hoş davranışlar değil ve siyasilerin unutmaması gereken bir şey varsa o da bu görüntüleri ve yaşananları çocukların, gençlerin de izlediğidir.

Bu nedenle herkes daha sakin olmak zorunda.

Muhalefet elbette ki bir hata yaparsanız ya da yapmasanız dahi her şekilde üzerinize gelecektir. Her eleştirine laf yetiştirmeye kalkarsanız ya da gereğinden fazla öfkelenirseniz buna en fazla tepkiyi halk gösterecektir. Bunun notu da seçimde verilecektir şüphesiz.

İşte bu nedenle politika bir sanattır ve iyi yapılması gereken bir sanattır. Kitleniz ya yanlış kişinin kendilerini temsil ettiğini düşünecektir ya da kitleniz toplum tarafından yanlış değerlendirilecektir. Bu nedenle her vekilin davranışlarına azami dikkat etmesi gerekir.

Açık konuşmak gerekirse ben hala Erhan başkandan fakir fukara halkın alım gücünü nasıl artıracağı ile ilgili girişimlerini bekliyorum, marketlerdeki fahiş fiyatları aşağı çekmesini bekliyorum.

MECLİSTE KLASİK GÖRÜNTÜLER DEĞİŞMELİ

Son söz olarak artık Meclisin sürekli kavga eden ya da eleştiriden öteye gitmeyen, çözüm üretmekten uzak olmasının sona ermesi gerekiyor. 50 tane vekil kimse kusura bakmasın ama koltuğunu doldurmak için gerçek anlamda çalışması lazım. Haftanın iki günü toplan, kavga et, sataş sonra herkes evlere dağılsın ay sonu da dolgun bir maaş ve hatırı sayılır bir parti katkısı açıkçası bana devletin sırtına gereksiz bir yük gibi geliyor.

Sonra da halkın siyasilere güveni kalmadı konusu gündeme geliyor, böyle meclise ve böyle vekil yapısına kim güvenip umut bağlasın.

Belki çok klasik olacak ama Meclise girmeye hak kazanan ve en az yarısının hasbel kader seçildiği bir parlamento bu ülkeyi ne tanıtabilir ne düzlüğe çıkarabilir. Günler böyle geçer gider ve bir erken seçimle, yeni hükümet ve kabine dedikodularıyla sürekli tekrar eder dururuz.

***

Günün Sözü

“Evren bana bir hayat borçlu, diyerek ortalıklarda dolaşmayın. O, size hiçbir şey borçlu değil.”

Mark Twain

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları