Başbakanı anlaşılır buldum

Yayın Tarihi: 18/03/21 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+
  • “Vatandaşlarım...” Bakın son derece önemlidir. Belki Başbakan gerektiği kadar proaktif olmadığı için eleştiriliyor ancak unutmayın ki herkesin bir tarzı vardır. Yani belki bir siyasinin tarzını beğenmeyebilirsiniz ancak onu dinlerken sahip olduğu duyguyu doğru anlamak gerekir.
  • Açıkçası ben dün Başbakan Saner’i son derece anlaşılır bulmanın ötesinde sahiplenici de buldum. Sağlık Bakanı olarak Ünal Üstel’i atamasını ilk biraz yadırgamıştım ama şimdi Ünal beyin hızla yükselen performansını görünce Başbakan çok doğru bir karar üretmiş diyorum kendime.

Başbakan Ersan Saner’in de katıldığı Aşı Bilgi Sistemi tanıtımında Sağlık Bakanı Ünal Üstel oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Aşı bilgi sistemi son derece önemli bir uygulama ama sokaktaki vatandaşın daha önemli bulduğu bir başka konu vardı ki onu Bakan Üstel’e sordum ve sitelerde dün okuduğunuz manşet çıktı. Bu  yazıda bir taşla iki kuş vurma derdinde değilim. Aslında iki farklı konu var; birincisi Aşı ve Ev karantinası konusu bir diğeri ise Başbakanın konuşması.  Yazının ilerleyen satırlarında Başbakan Saner’e de değineceğim ancak ilk önce günün anlam ve öneminden gidelim.

AŞI KARANTİNADAN ÖNEMLİ AMA!

Böyle ara başlıklarla gidelim ki daha anlaşılır olalım. Ülkemizde birçok yurttaş aşının önemini biliyor ve bu aşıyı olmak istiyor, ancak birçok yurttaşımızın da aşı ile ilgili tereddütleri var ve olmak istemiyor, daha vahimi ise birçok yurttaş da korona diye bir virüsün olmadığına inanıyor. Ama buna bu yazıda değinmeyeceğim.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel’e ev karantinası ile ilgili bir soru sordum, çünkü bakanın ev karantinası ile ilgili açıklaması halk tarafından tam anlaşılmadı ve yoruma açık kaldı.

Aşı Bilgi Sistemi tanıtıldı ve evet ev karantinasından son derece daha önemli bir konuydu. Çünkü bilim dünyasının bu virüse karşı elinde olan tek çare bu aşı. Ev karantinası meselesi hem yurttaşların psikolojik olarak rahatlaması, hem ülkeye dönmek isteyenlerin dönmesi noktasında ve temaslıların kendilerini gizlememesi noktasında son derece önemli bir adım. Bunun için Bakan Üstel’i ne kadar övsek azdır ancak Aşı meselesi Ev karantinası konusundan fersah fersah daha önemli bir konudur. Zira bu aşıyı olmanız halinde korona virüsüne yakalansanız bile daha hafif atlatacağınız anlamına geliyor. Özellikle Sinovac aşısı bu konuda son derece başarılı bir aşı.

Gelin görün ki sokaktaki vatandaş aşıyı değil de olur da temaslı durumuna düşerse ya da bu hastalığı kaparsa ne yapacağını biliyor ama korkuyor ve gizlemeye çalışıyor. Bu nedenle sokaktaki vatandaş aşıdan çok ev karantinasını merak ediyor ve talep ediyor.

NİSAN AYINDA GENEL KARANTİNA

Neyse; basın toplantısında Bakan Üstel’e ne zaman genel ev karantinasının gerçekleşeceğini sordum ve tabii ki şartlarını. Bakan Üstel Nisan ayında tam anlamıyla ülke genelinde ev karantinasına geçileceğini anlattı ama önemli bir dipnotla “Temaslılar ev karantinasına girecek, pozitif olmuş vakalar değil”...

Aslında bu da önemli bir adım ama şunu belirtmek lazım ki pozitif vakalarda ev karantinasında olmalı ve otel odalarına terk edilmemeli. Şimdilik bu gündemde yok anladığım ama umarım zaman içinde Sağlık Bakanlığı ağır olmayan pozitif vakaların da evde müşahede edilmesine izin verecek kararlar üretir.

Şu detaylar önemli...

Üstel, “Birinci aşı bilgilendirme sistemiydi. Ev karantinasına başlarken önümüzdeki günlerde başlayacağının mesajını verdik. İlk uygulamamız çevrim içi olacağı için, çocuklu aileler ve kronik hastalığı olanlardan başlayacağız. Nisan ayına tekabül eder. Ev karantinasına tamamen geçmiş olacağız. Pozitif vakalar, yine hastanede veya ayrı bir yerde tedavilerini görecekler. Bunun yanında ev karantinasına çevrim içi şekilde geçmiş olacağız. Bileklik sistemini kabul ettikten sonra ev karantinasına göndereceğiz. Otokontrol yapılması için, muhtarlara, yerel yönetimlere ve komşulara da görev düşecek. Biz merkezden takip edeceğiz. Bileklikler neticesinde oturduğumuz yerden kontrol edeceğiz. Bu denetleme sonucu suiistimal edenlere para cezası ve hapis cezası uygulanabilir. İnsanımızın sağlığı bizim için önemli. Ülkedeki ekonomik koşulları iyileştirmeye gittiğimiz bu dönemde ev karantinasıyla kimseyi sıkıntıya sokmayı düşünmüyoruz" dedi.

Ünal Üstel: “Nisan ayı içerisinde ev karantinasına geçmeyi hedefliyoruz”

BAŞBAKANI ANLAŞILIR BULDUM

Bu yazıda bir taşla iki kuş vurma derdinde değilim. Aslında iki farklı konu var; birincisi aşı ve ev karantinası konusu bir diğeri ise başbakanın konuşması. Başbakan Saner genellikle yaptığı basın açıklamalarından dolayı eleştirilir ve söyledikleri anlaşılır bulunmaz. Açık konuşmak gerekirse ben ilk kez Ersan beyi yakından dinleme fırsatı buldum. Uzun da bir konuşma yaptı ve ben can kulağıyla dinledim ve yine açık konuşmak gerekirse gayet de anlaşılırdı konuştukları. Son derece de altı dolu açıklamalar yaptı Başbakan.

Ama en önemli ayrıntı şuydu; Başbakan konuşması boyunca sürekli olarak “Benim vatandaşlarım, sağlık çalışanlarım, bakanım” kelimelerini kullandı. Bu gerçekten dikkatimi çekti. Başbakan kullandığı üslupla halkı, çalışanları ve Sağlık Bakanını sahiplendiğini açıkça ortaya koyuyordu.

“Vatandaşlarım”... Bakın son derece önemlidir. Belki Başbakan gerektiği kadar proaktif olmadığı için eleştiriliyor ancak unutmayın ki herkesin bir tarzı vardır.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da ağır muhalefet yapmadığı için eleştirilir çoğu zaman ama Tufan hocanın tarzı böyledir. Yani belki bir siyasinin tarzını beğenmeyebilirsiniz ancak onu dinlerken sahip olduğu duyguyu doğru anlamak gerekir.

Açıkçası ben dün Başbakan Saner’i son derece anlaşılır bulmanın ötesinde sahiplenici de buldum.

Sağlık bakanı olarak Ünal Üstel’i atamasını ilk biraz yadırgamıştım ama şimdi Ünal beyin hızla yükselen performansını görünce Başbakan çok doğru bir karar üretmiş diyorum kendime.

Zaten Ersan bey ile Ünal bey arasında iyi bir uyum olduğunu da görüyoruz.

Tabii burada Başbakan da önemli bir görev düşüyor. Basınla daha sık bir araya gelmek. Pandemi koşullarından ötürü belki halk ile sık sık bir araya gelmesi doğru olmaz ama Başbakan haftada bir BRT’den halka seslenip, Halkın yanında olduğu mesajını daha iyi verebilir.

Unutmayın ki güç halkın sizi sevmesinde yatır..

Günün Sözü

"Gün ışığında hissemize razıydık kendimize hüzünler icat ettik avunamadık. Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı."

Orhan Veli Kanık

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.