Amcaoğlu: “Seçimden önce kurultay olmalı”

Yayın Tarihi: 26/03/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Kıbrıs Postası’nda dün sabah buluşup güzel bir canlı yayın yaptık. Oldukça samimi geçen bir canlı yayındı; o kadar bir samimiydi ki UBP içerisindeki bazı sıkıntıları da konuştuk. Birazdan ona da değiniriz.

“MALİYE BAKANINI UYARDIM”

Amcaoğlu, sağlık çalışanlarına yapılan yemek servisinin kesilmesini değerlendirerek, “Riskin en ön sırasında hizmet veriyorlar. Her türlü imkânı sağlık çalışanlarının ayaklarının altına sermemiz gerekiyor. Bu konuda dikkatli olunması noktasında Maliye Bakanı Oğuz’u uyardım ancak yoğunluktan olsa gerek uyarım öylece kaldı ancak Maliye Bakanının Sağlık Çalışanlarının yemek ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli olanı yapacağını düşünüyorum, bu küçük bir meseledir ve halledilmeyecek bir mesele değildir” dedi.

“SEÇİMDEN ÖNCE KURULTAY OLMALI”

Bakan Amcaoğlu’na programın sonuna doğru kurultayı ve seçimi sordum; Amcaoğlu “birkaç hafta içerisinde ara seçimin olmaması için bir seçim tarihi açıklanır diye düşünüyorum, bu ne zaman olur bilemem ama Mart ayı içerisinde Genel Sekreterlik Seçiminin yapılması planlanıyordu, herhalde o planlanacaktır diye düşünüyorum. Hali hazırda kurulan hükümet bir erken seçim hükümetidir ve erken seçimden önce parti kurultayının yapılması gerektiği konuşulmuştu. Elbette ki Sn Başbakanın da ona göre planları vardır. Günün sonunda parti meclisi oturup karar verecek. Bende Genel Sekreterlik seçiminden sonra belirlenecek erken seçim tarihinden sonra; erken seçimden önce parti kurultayının yapılması taraftarıyım tabii bunun kararını Parti Meclisi verecektir” dedi.

“ÇÖZÜM ODAKLI HAREKET EDİLMELİDİR”

“Turizmin ayağa kalkmasını ve yükseköğrenimin kaliteli öğrenciler mezun edebilmesi için şartları zorlayarak, gerekenleri yerine getirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullanan Amcaoğlu, çözüm odaklı hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“BİZ SENDİKAYLA TARAF DEĞİLİZ”

Geçtiğimiz günlerde 32 okul müdürü ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Olgun Amcaoğlu, müdürlerin ilk olarak ‘sendikayla uzlaşın’ dediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Biz taraf değiliz, biz biriz… Uzlaşmamız gereken bir durum yoktur. Biz – siz diye bir uzlaşı gerektirecek bir sorun yoktur. 12. sınıflar açılmalıdır diyor hocalar. 1600 tane çocuğumuz üniversite sınavlarına katılacak. Mezun olurken, sağlıklı bir mezuniyet sağlanmalıdır… Her okul bu süreci kendi içerisinde belirleyerek, bakanlığın verdiği yetkiyle sonuçlandırmalıdır.”

“5 HAFTA İÇERİSİNDE BİTİRME SINAVLARI YAPILACAK”

Amcaoğlu, hedeflerinin 29 Mart tarihinde öğretmenlerin, personelin PCR testlerini yaptırarak, 5 hafta içerisinde seyreltilmiş eğitim ile bitirme sınavlarını yaparak, sağlıklı bir şekilde öğrencilerin üniversite sınavına hazırlamak olduğunu belirtti.

AŞILAMADA YAŞ GRUPLARINA GÖRE GİDİLECEK…

Öte yandan ilgili sendikanın öğretmenler aşılanmadan okulların açılmaması gerektiğini söylediğine dikkat çeken Amcaoğlu, kendisinin de bunu söylediğini ancak tüm dünyaya paralel olarak yaş gruplarına göre aşılama sürecinin devam edeceğini Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komite tarafından kendilerine iletildiğini aktardı.

Tüm bu kararları verenin ise Üst Komite olduğunun altını çizen Bakan Olgun Amcaoğlu, yaş gruplarına göre giderek, etaplar halinde öğrencilerin okullara çağrılacağını ifade etti.

“AŞILAMAYLA PARALEL OLARAK İLERLEYECEĞİZ”

Amcaoğlu, 55 yaş üzeri kişilerin aşılamalarının tamamlanmasının ardından meslek eğitimi alan öğrencilerin uygulamalı derslerinin açılacağını, sonrasında da 50 yaş üzerinin aşılanması tamamlandığında, 1'inci ve 8’inci sınıf öğrencilerin okullara çağrılacağını, 45 yaş üzeri kişilerin aşılanmasının ardından ise diğer ara sınıf öğrencilerinin okula çağrılacağının altını çizdi.

Tarih belirtilmeden bu şekilde ilerleneceğini aktaran Amcaoğlu, Üst Komite ve Sağlık Bakanlığı ile istişare içerisinde olduklarına da değindi.

“ELİMİZDE OLMAYAN BİR AŞI İÇİN TARTIŞMA YARATMAMALIYIZ”

İlgili sendikanın 8 bin 754 kişinin aşılanmadan okulların açılmayacağını söylemesi üzerine konuşan Amcaoğlu, “Elimizde olmayan bir aşı için tartışma yaratırsak, 12’inci sınıfları nasıl mezun edeceksiniz? Lütfen olmayanı söylerken, ne olacağını da söyleyin de buna göre hareket edelim…” dedi.

KARMA EĞİTİM SİNYALLERİ…

Olgun Amcaoğlu, 2021-2022 akademik yılında ise karma eğitime geçileceği yönünde işaretler olduğunu kaydetti.

"KHK KARAR VERECEK”

Öğretmenler sınavlarının yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya ise Kamu Hizmeti Komisyonu’nu (KHK) tarafından karar verileceğini de aktaran Amcaoğlu, gerekli istişarelerin yapılacağını söyledi.

Günün Sözü

Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir.

Ernest Hemingway

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları