Seçim, satranca dönüşecek...

Yayın Tarihi: 09/04/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Hükümet kurulurken, hükümet programına Ekim 2021 tarihinde erken seçime gideceklerini yazmışlardı. Hali hazırda hükümet bir azınlık hükümeti. Ancak gelin görün ki bir de ara seçim yapılması gerekiyor. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre 21 Haziran 2021 tarihinde ara seçimin yapılabileceği yönünde bir öneri de gitmiş hükümete.

Ancak Başbakan Ersan Saner 2021 yılı içerisinde herhangi bir erken seçim yapmak istemiyor. Zaten Maliye Bakanı Dursun Oğuz’da bunun sinyalini verdi.

Aslına bakacak olursanız Haziran ayında hiçbir parti erken seçim yapmak istemiyor. Ancak seçimlerin Nisan 2022 tarihine ertelenebilmesi için Meclisin Üçte İki çoğunluğunun karar alması gerekiyor. Şu an ki hükümetin elinde rakamsal olarak bu sayı yok.

Bu nedenle seçimlerin 2022 yılına ertelenebilmesi için üçte iki çoğunluğun bulunması şart. Bu da demek oluyor ki en iyi ihtimalle Halkın Partisi’nin de seçimlerin 2022 yılına ertelenmesi noktasında destek vermesi gerekiyor.

Öte yandan komitelerde grubu olan partilerin temsiliyeti bulunuyor ve UBP ile CTP-HP vekillerinin sayısı eşit durumda.

Anlayacağınız erken seçim tarihinin komitelerden geçmesi ve çoğunluk alması noktasında da UBP’nin HP’nin desteğine ihtiyacı var.

CTP EKİM’DE SEÇİM İSTİYOR

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın dünkü paylaşımını da okuduk. O kısa açıklamadan Tufan hocanın da ara seçim istemediğini ancak bir seçim tarihi belirlenerek 2021 yılı içerisinde bu seçimin yapılmasında ısrarcı.

Şu an için 2022 yılı içerisinde bir erken seçimin yapılabilmesi o kadar kolay görünmüyor. Aksi takdirde Anayasa ihlal edilmiş olacak ki UBP bunun altından kalkamaz işte bu nedenle erken seçimin 2022 yılına ertelenmesi için en iyi ihtimalle HP ile anlaşılması gerekiyor.

Halkın Partisi bu olaya nasıl bakacak onu da bekleyip göreceğiz.

 YENİ KOALİSYON GÜNDEME GELİR Mİ?

Bir başka iddia ise UBP-HP-DP koalisyonunun kurularak 2022 seçimlerine kadar devam edeceği yönünde. Ancak net olarak ifade edebilirim ki bu sadece bir iddia. Şimdilik Halkın Partisi kanadının böyle bir koalisyona sıcak bakmadığını söyleyebiliriz.

HP’de böyle bir modele sıcak bakmıyor. Tabii UBP kurultayını yaptıktan sonra ancak böyle bir koalisyon masaya yatırılabilir diyebiliriz.

BAŞBAKAN, EKİMDE KURULTAYI YAPACAK

Bir başka önemli bilgi ise Başbakan Ersan Saner’in 2021 yılı içerisinde Ekim ayında UBP kurultayını yapacağı ve bu kurultayda aday olacağı yönünde. Bu net bir bilgi. Saner, Ekim 2021’de kurultay, Nisan 2022’de ise erken seçimi düşünüyor. Tabii bu takvim nasıl işleyecek bekleyip göreceğiz.

Sonuç olarak Başbakan Ersan Saner’in bir şekilde Haziran’da ara seçim yapmadan, Ekim ayında gerçekleşecek kurultaya kadar hükümeti götürmesi gerekiyor. Kurultaydan sonra yeni bir hükümet gündeme gelebilir.

Ama gelin görün ki asıl mesele Hükümet, ara seçimi seçim tarihi belirlemeden nasıl atlatacak.

Tam da bir satranç oyunu oynanacak. Üstelik Anayasa’nın ihlal edilme ihtimali de ortada duruyor.

Bu arada bir dipnot. Ülkede seçim yapma yetkisi sadece Cumhuriyet Meclisi’nde bulunuyor, başka herhangi bir kurumun buna yetkisi yok ama ortada uyulması gereken de bir yasa var.

Kimse bunu göz ardı etmemeli.

Günün Sözü

“Aşkta sadık olanlar yalnızca aşkın uçarı yanlarını bilirler aşkın trajedisini bilenlerse vefasızdır.”

Oscar Wilde

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları