Dursun Oğuz’a da mı para yok?

Yayın Tarihi: 15/04/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Şubat, Mart derken Maliye Bakanı Dursun Oğuz Meclis kürsüsüne çıktı ve “Beyler para yok, tablo bu önerisi olan varsa söylesin” dedi. Dursun beyi gerçekten çok severim ama bunu diyen Maliye Bakanına “Bir zahmet istifa et öyleyse” demedi kimse. Maliye Bakanı adeta iflası açıkladı Meclis kürsüsünden. Gözler yeniden Ankara’ya çevrildi.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu. Konu malum. Para istenecek Türkiye’den çünkü durumlar gerçekten kötü. Halbuki UBP Kurultayı bir nevi bertaraf edilip yeni kabine oluşturulurken Dursun Oğuz’a uygun bir bakanlık aranıyordu. Bunları çok sevdiğim Dursun Oğuz’u üzmek için yazmıyorum. Aksine vermek istediğim mesaj çok başka. UBP Kurultayı ve yeni kabine dizayn edilirken ilginç bir yol izlenmişti.

Dursun Oğuz ilk önce İçişleri Bakanlığına düşünülmüş ama uzun kulaktan duyduğuma göre Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın vetosuna takılmıştı. Ne kadar doğrudur bilmem. Halbuki Dursun beyle Ersin beyin arası hep iyi olmuştur.

Dursun bey Tarım Bakanlığı görevini son derece iyi yapmış bir bakandı. Eldeki imkanlara göre elinden gelenin en iyisini yapmıştı ama Ankara’ya yakın oluşundan mıdır nedir bilemem birçok konudan ötürü Ankara Hükümeti için önemli olan İçişleri Bakanlığına atanması uygun görülmüştü.

Uygun görülmüştü görülmesine ama KKTC otoriteleri tarafından “yok da be kardeşim İçişleri Bakanlığı” diye tepki almıştı bu atama isteği.

Sonrasında “O zaman Maliye Bakanı olsun” denildi ve Dursun bey Maliye Bakanı oldu.

Hali hazırda Olgun Amcaoğlu’nun da bazı günahları vardı bir yerlere göre. Gerçekten günahları olduğunu sanmıyorum ama birileri ona bir dizi günah kesti ve Ekim’deki kurultayda oy gücü kaybedilmemesi için bir bakanlık verilmişti. Tarım Bakanı;  Maliye Bakanı, Maliye Bakanı; Eğitim Bakanı yapılmıştı.

Dedikoducular Dursun Oğuz için “Türkiye’nin adamıdır demek ki Ankara Dursun Oğuz’a güveniyor, parayı da verecektir hatta bol bol verecektir ama kontrolünü güvendiği birinin elinde olsun istemektedir” demişti.

Hükümetin tılbaşı maaşlarını ve 13. maaşları ödeyecek parası yoktu.

Eee Ankara’nın dizayn ettiği bir hükümet ve kabine ortada bırakılır mıydı hiç. Türkiye çok sağlam bir para gönderdi.

Allah var; Türkiye o paraları göndermese yılbaşında herkes ama herkes parasızdı. Emeklisi memuru, herkes parasızdı.

Herkes derin bir nefes aldı. Ankara UBP kurultayına müdahale etmiş, istediğini başbakan istediğini bakan yapmıştı ama parayı da göndermişti.

Sokaktaki algı böyleydi. Gerçek nedir nasıldır orasını UBP’liler bilecek.

Peki sonra ne oldu?

Ocak ayı sonundan itibaren maaşların nasıl ödeneceğinin hesabı yapılmaya başlandı. Yok maaş kesintisi, yok hayat pahalılığının durdurulması, yok borçlanma derken bir şekilde Türkiye’nin de minik dokunuşlarıyla Ocak ayı da geçti.

Dursun Oğuz İFLASI AÇIKLADI...

Şubat, Mart derken Maliye Bakanı Dursun Oğuz Meclis kürsüsüne çıktı ve “beyler para yok, tablo bu önerisi olan varsa söylesin” dedi.

Dursun beyi gerçekten çok severim ama bunu diyen Maliye Bakanına “bir zahmet istifa et öyleyse” demedi kimse.

Maliye Bakanı adeta iflası açıkladı Meclis kürsüsünden. Elde avuçta yoktu.

Hükümetin borçlanma kabiliyeti de yoktu.  

GÖZLER ANKARA’YA ÇEVRİLDİ

Son bir haftada yaşananların ardından gözler Ankara’ya çevrildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son bir ayda sık gelip gitti.

Her gelişinde her açıklamada KKTC’nin güçlendirileceğine dair açıklamalar yaptı. Yaptı yapmasına ama para yoktu.

Bir devletin bir başka devletten para dilenmesi kadar alçaltıcı bir şey yoktur. Ona bağımlı olması kadar kötü bir şey yoktur.

Türkiye ikide bir para vermek zorunda değil buraya. Elbette ki değil ama bunu sokaktaki vatandaşa söylediğinizde “her şeyimize karışıyor ve istediğini yaptırıyorsa o zaman bakmak zorundadır” diye de cevabı yüzünüze yapıştırıyorlar.

Bakınız sokaktaki algı net budur. Lafla da peynir gemisi yürümüyor.

Son derece sağlıksız bir ilişki bu. Kesinlikle tasvip etmiyorum ve inanın ki kimse de mutlu değil ama başka çare de yok.

Türkiye, KKTC’ye para aktarmazsa maaşlar kesinlikle ödenemez.

Maliye Bakanı Oğuz Ankara’da. Eminim ana gündem konusu sıcak paradır. Umarım bu desteği almayı başarır. Alsa da bir şey değişmeyecek o da ayrı konu. Ama almazsa Hükümet nisan sonundan itibaren sert tasarruflara gitmeye başlayacak.

Anlayacağınız durumlar son derece kötü.

Bu işler nasıl düzelecek kimse bilmiyor.

Erken seçimi de yazacağım bir ara.

Şu erken seçim meselesini bir yana bırakın derim. Hiç ama hiç zamanı değil.

Günün Sözü

Biz de bilirdik sevgiliye karanfil almasını ama açtık yedik karanfil parasını.

Yılmaz Güney

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları