Ne ara, ne erken seçim!

Yayın Tarihi: 20/04/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
  • UBP’nin bu seçimi 2022’ye ertelemek için çok iyi planları var. Biliyorum ama yazmayacağım. Muhalefet ne yapacak bekleyip görmek lazım...

Belli ki hükümet ara seçimden kurtulmanın yolunu buldu. Nisan ayı bir şekilde geçiştirilirse 21 Haziran’da ara seçim yapılma ihtimali ortadan kalkıyor diye bir bilgi vardı elimde. UBP kaynaklı bir bilgiydi bu. Geçtiğimiz Cuma CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bana konuk geldiğinde kendisine bunu sormuştum, hatta öncesinde telefonda konuştuğumuzda da bunu kendisine sormuştum. Erhürman bana "Nasıl olacak göz göre göre anayasayı mı çiğneyecekler, mümkün değil” demişti.

Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Meclis çalışanlarının da temaslı sayılabileceğinden yola çıkarak 29 Nisan’a kadar Meclisi kapattı. Sennaroğlu bunu gerçekten bir tedbir amaçlı mı yaptı bilemem ama buram buram UBP operasyonu kokuyor Önder beyin bu manevrası açık söyleyeyim.

Pandemi ve bulaş ihtimali, UBP’nin ekmeğine bu bağlamda adeta bal sürdü ve UBP bunu kullandı.

ARA SEÇİM OLMAYACAK

Peki şimdi ne olacak? Yani bir ara seçim yapılacak mı? Kuvvetle ihtimal ara seçim yapılmayacak. Zaten muhalefet partilerinin de öfkesi ne ara seçim konusunda ne de erken seçim konusunda hükümetin, muhalefetin istediği şekilde bir uzlaşıya gelmemesi.

Ara seçim olacak mı sorusunu bir daha yanıtlayacak olursak, ara seçim işi dün rafa kalktı.

ERKEN SEÇİM 2021’DE ÇOK ZOR

Peki şu erken seçim meselesini konuşalım. Şu an ki fotoğrafa bakarsak 2021 yılı içerisinde bir erken seçim olması da pek muhtemel gözükmüyor. Bunun birden fazla gerekçesi var.

En başta Ankara hükümetinin herhangi bir erken seçime sıcak bakmaması, bir başka neden ise hükümetin özellikle UBP’nin Kurultaydan önce bir erken seçime gitmesi halinde başarısız olma ihtimali, bir başka gerekçe ise ekonomik koşulların kötü olması.

HÜKÜMET DAHA NE KADAR DEVAM EDER?

Hükümette ciddi bir uyum sorunu var ancak bu dışarıya yansıtılmıyor ama diğer taraftan da ne hükümet ortaklarının ne de hükümete destek veren bağımsız milletvekillerinin erken seçime gitmek işlerin gelmiyor. Bu nedenle bu işi ne kadar erteleyebilirlerse erteleyecekler.

Aslına bakarsanız 2021’de ara seçim yapmayan, erken seçim yapmayan bir hükümet 2022’de neden erken seçim yapsın?

Olaya bir de bu açıdan bakın. Ama burada başka bir durum daha ortaya çıkıyor. Mevcut hükümet daha ne kadar gidebilir. İnanın ki 2023’e kadar gidebilirler. Eğer kavga edip bozulmazlarsa.

Tabii bir de Seçim Yasası var ki Haziran’da ara seçim var diyor. Bu durumu nasıl aşacaklar doğrusu hayretle izliyorum bende.

Yetki Yüksek Seçim Kurulu'nda değil bu açık. Yetki Meclis Genel Kurulu'nda ve Muhalefet Meclisi toplayamıyor, açamıyor çünkü sayıları yetersiz. Bu nedenle Meclis Genel Kurulu toplanıp bunu tartışamıyor bile.

Şimdi asıl soru şu; Hükümet kaçarak, meclisi açmayarak nereye kadar bu işi götürebilir?

Emin olun muhalefetin de belki de meclisten çekilmek dahil başka sert manevraları olacaktır.

Bu kadar anti demokratik bir noktaya gider mi hükümet doğrusu o da ayrı bir konu. Bekleyip göreceğiz ama buradan muhalefet partilerine net bir şey söyleyeyim.

UBP’nin bu seçimi 2022’ye ertelemek için çok iyi planları var. Biliyorum ama yazmayacağım. Muhalefet ne yapacak bekleyip görmek lazım...

Günün Sözü

"Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak..."

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları